Pomnik Barykada Września

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Barykada Września
w Warszawie
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Miejsce na południe od skrzyżowania ul. Grójeckiej z ul. S. Banacha i Bitwy Warszawskiej 1920 r., na wprost wylotu ul. Opaczewskiej
Projektant prof. Julian Pałka
Data budowy 1979
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Pomnik Barykada Wrześniaw Warszawie
Pomnik Barykada Września
w Warszawie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Pomnik Barykada Wrześniaw Warszawie
Pomnik Barykada Września
w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik Barykada Wrześniaw Warszawie
Pomnik Barykada Września
w Warszawie
Ziemia52°12′36,9360″N 20°58′32,8800″E/52,210260 20,975800
Pomnik (część środkowa)
Pomnik (część lewa)
Pomnik (część prawa)

Pomnik Barykada Września – pomnik według projektu prof. Juliana Pałki, mieszczący się w Warszawie, na południe od skrzyżowania ul. Grójeckiej z ulicami Stefana Banacha i Bitwy Warszawskiej 1920 r., na wprost wylotu ul. Opaczewskiej.

Pomnik został zbudowany w 1979 roku, w 40. rocznicę obrony Warszawy. Wykonany z surowego betonu monolitycznego w postaci trzech brył, ustawionych w poprzek ul. Grójeckiej, w miejscu historycznej barykady. Bryły tworzą olbrzymie cyfry odpowiadające datom: po lewej 8.IX – data budowy barykady, pośrodku 1939 – rok obrony Warszawy, po prawej 27.IX – data zawieszenia broni. Dwie boczne bryły są ustawione równolegle do osi ul. Grójeckiej, środkowa bryła - prostopadle do osi. Pomnik jest skierowany na południe i jest widoczny zwłaszcza dla kierowców wjeżdżających ulicą Grójecką do Warszawy. Na pomniku, szczególnie na jego środkowej części, umieszczono ponad 40 tablic pamiątkowych, nie przewidzianych w projekcie.

W sąsiedztwie prawej części pomnika znajduje się „Topola Obrońców” uznana za pomnik przyrody. Jest to topola kanadyjska odmiany późnej, żółtolistnej, o wysokości 28 m i obwodzie pnia 419 cm (na początku XXI w.[1])


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pomniki przyrody na terenie dzielnicy Ochota (pol.). W: Pomniki przyrody na terenie m.st. Warszawy [on-line]. Urząd m.st. Warszawy. [dostęp 2015-04-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]