Pomnik Jana Pawła II we Wrześni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Miejscowość Września
Miejsce ul. Jana Pawła II, plac koło kościoła Farnego
Projektant Iwona Jesiotr-Krupińska
Materiał marmur, beton
Data odsłonięcia 2009-05-2121 maja 2009
Położenie na mapie Wrześni
Mapa lokalizacyjna Wrześni
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni
Położenie na mapie gminy Września
Mapa lokalizacyjna gminy Września
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni
Położenie na mapie powiatu wrzesińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wrzesińskiego
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni
Ziemia52°19′34,95″N 17°33′53,84″E/52,326375 17,564956

Pomnik Jana Pawła II we Wrześni – pomnik znajdujący się we Wrześni, na placu obok kościoła farnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ulicy Jana Pawła II. Został zaprojektowany przez warszawską rzeźbiarkę Iwonę Jesiotr-Krupińską i przedstawia Jana Pawła II w ostatnich latach życia przechodzącego przez Święte Wrota z okazji rozpoczęcia Roku Jubileuszowego 2000. Jego odsłonięcie nastąpiło 21 maja 2009.

Lokalizacja i forma pomnika[edytuj | edytuj kod]

Pomnik został umieszczony na placu przy kościele farnym we Wrześni, na skrzyżowaniu ulic Rzecznej i Jana Pawła II. Rzeźba została wykonana z marmuru, natomiast brama z szarego betonu. Forma przedstawia postać Jana Pawła II w ostatnich latach życia przechodzącego przez wrota symbolizujące Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Zostały na niej wypisane cytaty z homilii papieskich, które towarzyszą płaskorzeźbie przedstawiającej Dzieci Wrzesińskie. W 2005 powołano Społeczny Komitet Budowy pomnika oraz komisję konkursową, która w porozumieniu z mieszkańcami miasta wybrała najlepszy projekt pomnika. Jego autorem jest warszawska rzeźbiarka Iwona Jesiotr-Krupińska, której inspiracją były słowa papieża na temat dzieci wypowiedziane podczas III Światowego Spotkania Rodzin w Bazylice Świętego Piotra w 2009 „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i umacnia się. Przychodząc na świat przynoszą z sobą orędzie, które wskazuje na pierwszego twórcę życia”. Arcybiskup Henryk Muszyński zdecydował się objąć przedsięwzięcie Honorowym Patronatem.

Pomnik powstał ze środków społecznych, a projekt został wybrany w porozumieniu z mieszkańcami. Powstający przez cztery lata pomnik kosztował około 400 tys. zł.

Uroczystość odsłonięcia[edytuj | edytuj kod]

Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 21 maja 2009.

Ceremonia rozpoczęła się mszą świętą w kościele farnym we Wrześni. Po mszy przedstawiciele władz samorządowych, delegacje stowarzyszeń i organizacji społeczno-kulturalnych zebrali się przed pomnikiem. Symbolicznego przecięcia biało-czerwonej wstęgi i odsłonięcia pomnika dokonał Piotr Kownacki - minister w Kancelarii Prezydenta RP. Poświęcenia monumentu dokonał arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Kownacki odczytał wtedy list od Lecha Kaczyńskiego:

Jestem przekonany, że jego słowa i gesty zachowują aktualność. Jako rodacy Ojca Świętego w sposób szczególny musimy pamiętać i stale powracać do przesłania, które nam pozostawił. Niech ten wspaniały pomnik stanie się wymownym znakiem, naszej pamięci i wierności mieszkańców Wrześni wobec kazań papieża Polaka.

Po poświęceniu pomnika przez metropolitę gnieźnieńskiego mieszkańcy odśpiewali „Barkę”.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Inne pomniki we Wrześni upamiętniające strajk dzieci wrzesińskich[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]