Września

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Września
miasto w gminie miejsko-wiejskiej
Ilustracja
Zabytkowy ratusz z 1910, widok od płn.-zach.
Herb
Herb
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat wrzesiński
Gmina Września
Data założenia 1256
Prawa miejskie 1375
Burmistrz Tomasz Kałużny
Powierzchnia 12,73 km²
Wysokość 90–110 m n.p.m.
Populacja (31.12.2017)
• liczba ludności
• gęstość

30 279[1]
2 378,6 os./km²
Strefa numeracyjna (+48) 61
Kod pocztowy 62-300
Tablice rejestracyjne PWR
Położenie na mapie gminy Września
Mapa lokalizacyjna gminy Września
Września
Września
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Września
Września
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Września
Września
Położenie na mapie powiatu wrzesińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wrzesińskiego
Września
Września
Ziemia52°19′30,4″N 17°33′54,9″E/52,325111 17,565250
TERC (TERYT) 3030054
SIMC 0971637
Hasło promocyjne: Miasto w centrum zainteresowania
Urząd miejski
ul. Ratuszowa 1
62-300 Września
Strona internetowa

Września (niem. Wreschen) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Września. Położone 50 km na wschód od Poznania, nad rzeką Wrześnicą.

Ważny węzeł komunikacji drogowej i kolejowej. Okolica równinna, rolnicza.

Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1357 roku położone było w XVI wieku w województwie kaliskim[2].

Herb miasta – biała róża na czerwonym tle. Wywodzi się on z rodowego herbu Porajów – rodu będącego pierwszym właścicielem Wrześni.

W latach 1993–2009 we Wrześni przeprowadzano prawybory polityczne – parlamentarne, prezydenckie oraz do Parlamentu Europejskiego.

Według danych z 30 czerwca 2019 roku miasto liczyło 30 688 mieszkańców[1][3].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Według danych z 1 stycznia 2011 powierzchnia miasta wynosi 12,73 km²[4].

Miasto znajduje się przy międzynarodowej trasie E30autostradzie A2 na odcinku PoznańWarszawa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rynek
Ulica Kościelna

Wykopaliska archeologiczne świadczą o pojawieniu się na tym terenie pierwszych grup ludzkich w środkowej epoce kamiennej – mezolicie (8000–2500 lat p.n.e.). Z epoki tej pochodzi m.in. osada wydmowa z Tarnowej pod Pyzdrami, stąd w archeologii stosuje się określenie „kultura tarnowska”. Ciągłość osadnictwa potwierdzają znaleziska z epoki brązu i żelaza. Nieopodal Wrześni znajduje się Giecz – jeden z najważniejszych w średniowieczu grodów książęcych i siedziba kasztelanii. Za czasów Bolesława Chrobrego, według Galla Anonima gród skupiał 2300 wojowników. Coraz głośniej mówi się też o grodzisku w Grzybowie – wiosce położonej między Wrześnią a Gnieznem. Gród ma imponujące wymiary (4,7 hektara), a jego położenie blisko Gniezna, Giecza i Ostrowa Lednickiego świadczy o tym, iż musiał pełnić ważną rolę w okresie formowania się państwa polskiego. Najstarsze materiały dendrologiczne datuje się na rok 923.

Pierwsza wzmianka o Wrześni pochodzi z 1256. Lokacja miasta nastąpiła w połowie XIV w. Od 1314 miasto leżało w województwie kaliskim. Miasto rozwinęło się na planie owalnicy wzdłuż traktu handlowego łączącego Kalisz z Gnieznem, opodal skrzyżowania ze szlakiem Poznań – Łęczyca. Korzystne położenie miasta sprzyjało rozwojowi handlu i rzemiosła. W czasie wojny trzynastoletniej Września wystawiła w 1458 roku 15 pieszych na odsiecz oblężonej polskiej załogi Zamku w Malborku[5]. W 1580 było tu 60 rzemieślników. Podczas wojny szwedzkiej w 1656 miasto zostało poważnie zniszczone.

Zabory Polski[edytuj | edytuj kod]

W wyniku II rozbioru Polski w 1793 miasto zostało włączone do Królestwa Prus. W wyniku zwycięskiego powstania wielkopolskiego 1806 roku w latach 1807-1815 Września wraz z całą Wielkopolską wchodziła w skład Księstwa Warszawskiego. Podczas Wiosny Ludów mieścił się tutaj obóz powstańców wielkopolskich 1848 roku. W drugiej połowie XIX w. istniało kilka zakładów przemysłowych: fabryka obuwia, fabryka powozów, betoniarnia, mleczarnia, cukrownia. Powstało również w tym okresie połączenie kolejowe Gniezno – Września – Oleśnica oraz Poznań – Września – Strzałkowo.

Międzynarodową uwagę przyciągnął strajk dzieci we Wrześni, który rozpoczął się 20 maja 1901 roku, po tym jak niemiecki nauczyciel wymierzył karę cielesną dzieciom za odmowę odpowiadania w języku niemieckim na lekcji religii. Zastrajkowało wówczas 118 uczniów i uczennic. Ich rodziców władze niemieckie ukarały więzieniem. Za przykładem dzieci wrzesińskich poszli uczniowie w innych szkołach zaboru pruskiego. W 1906 opór dzieci, podtrzymywany przez rodziców, przybrał postać powszechnego strajku. W fazie największego jego nasilenia strajkowało ok. 75 tys. dzieci w ok. 800 szkołach (na łączną ilość 1100 szkół).

W 1905 w mieście (noszącym wówczas nazwę Wreschen) mieszkało 7007 osób, w tym 65,4% Polaków, 28,9% Niemców i 5,5% Żydów[6], natomiast w całym ówczesnym powiecie wrzesińskim Polacy stanowili 85,6% (1890). Ponad stuletnie panowanie pruskie zakończył wybuch powstania wielkopolskiego. Po rozbrojeniu garnizonu pruskiego 28 grudnia 1918. Września powróciła pod władzę polską.

II RP[edytuj | edytuj kod]

W 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej, po odezwie Rady Obrony Państwa z dnia 1 lipca 1920, z inicjatywy hr. Stanisława Mycielskiego, mieszkańcy ziemi wrzesińskiej utworzyli Legię Ochotniczą Wrzesińską, która brała czynny udział w walkach w obronie Polski.

W latach międzywojennych Września była miastem handlowo-rzemieślniczym, zamieszkanym przez Polaków, Żydów i Niemców. W związku z tym w mieście istniały wówczas: kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicki i synagoga. W tym okresie na terenie Wrześni działało aktywnie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

1 września 1939 bombowce hitlerowskie zburzyły cukrownię. 5 września Niemcy zbombardowali węzeł kolejowy we Wrześni, strategiczny punkt, gdyż krzyżowały się tu i łączyły linie wschód-zachód (Warszawa-Poznań) oraz północ-południe (Gdynia-Katowice). Miasto zajęli Niemcy i włączyli w obszar Kraju Warty. W latach 1939–1941 z miasta wysiedlono większość Polaków do Generalnego Gubernatorstwa, a w zamian sprowadzono Niemców w ramach akcji kolonizacyjnej Heim ins Reich. 22 stycznia 1945 do miasta wkroczyli żołnierze 1 armii pancernej gen. M. Katukowa, kończąc tym samym okres niemieckiej okupacji.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie nastąpiła intensywna rozbudowa i modernizacja przemysłu, gospodarki komunalnej, zaplecza socjalnego i kulturalnego, szkolnictwa i węzła komunikacyjnego. Powstała m.in. fabryka głośników Tonsil, zakłady zielarskie Herbapol, zakłady automatyki Mera-Zapmont oraz produkujące silniki elektryczne zakłady Mikroma[7]. Powstały osiedla o zabudowie blokowej oraz willowej. Utworzono Jezioro Wrzesińskie – zalew na rzece Wrześnicy (26 ha, 3 km dł.), a przy nim niewielki ośrodek wypoczynkowy. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.

Od 2014 pod Wrześnią trwa budowa fabryki samochodów koncernu Volkswagen AG. Pierwsze samochody mają zjechać z linii produkcyjnej pod koniec 2016[8].

Budynki użyteczności publicznej we Wrześni
Gmach Sądu Rejonowego
Budynek Starostwa Powiatowego
Dawne koszary we Wrześni

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Według stanu na dzień 31 grudnia 2014 w mieście zamieszkiwało 28692 osób, w tym 15018 kobiet i 13674 mężczyzn[9].

 • Piramida wieku mieszkańców Wrześni w 2014 roku[1].


Piramida wieku Wrzesnia.png

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Drewniany Kościół Świętego Krzyża z 1664 r. - widok od wschodu

Na terenie miasta znajduje się 14 obiektów zabytkowych[10]:

Pomniki przyrody[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

EP09 i EU44 z TLK – widok od strony peronów

Września usytuowana jest przy autostradzie A2, która łączy Berlin z Warszawą. Przez miasto przebiegają drogi krajowe:

oraz drogi wojewódzkie:

Przez miasto przebiega również linia kolejowa nr 281: Oleśnica – Chojnice, a w odległości ok. 1,5 km na północ od stacji przebiega linia kolejowa nr 3 Warszawa Zachodnia – Poznań Główny – Kunowice. Połączenie z tą linią zapewnia łącznica kolejowa nr 807 i 808.

Komunikację autobusową w mieście i powiecie zapewniał lokalny oddział PKS Gniezno. Można spotkać tu także autobusy PKS Poznań, PKS Łódź, PKS Turek, PKS Włocławek, PKS Konin i inne.

Września posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z Poznaniem, Gnieznem, Krakowem, Łodzią, Koninem, Turkiem, Włocławkiem, Szczecinem, Kielcami, Kaliszem i inne. Najważniejsze kierunki lokalne to Słupca, Miłosław, Pyzdry, Orzechowo, Witkowo, Czerniejewo i Środa Wielkopolska. Autobusy lokalne nie kursują w niedziele i święta.

W październiku 2017 w mieście uruchomiono ponownie komunikację miejską, realizowaną w postaci bezpłatnej linii obsługiwanej przez autobus elektryczny[11].

Dawniej ruch tranzytowy wschód – zachód, w ciągu drogi państwowej nr 17 i drogi międzynarodowej E8[a] przebiegał przez centrum miasta[12]. Sytuacja zmieniła się dopiero w I połowie lat 80., wraz z budową obwodnicy, której bezpośrednim przedłużeniem stał się odcinek autostrady A2 z Wrześni do Sługocina.

Obecnie w budowie jest wschodnia obwodnica miasta, na którą zostanie przesunięty przebieg drogi krajowej nr 15[13].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Edukacja we Wrześni.
 • Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, zamiejscowy Wydział Medyczno-Społeczno-Techniczny we Wrześni (utworzony w 2016 jako Wydział Inżynierii Przemysłu we Wrześni)
 • Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
 • Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
 • Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino
 • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama
 • Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich
 • Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka
 • Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. 68 Wrzesińskiego Pułku Piechoty
 • Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 2 im. Dzieci Wrzesińskich
 • Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika
 • Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II
 • Przedszkole Niepubliczne „Słoneczko”
 • Przedszkole Niepubliczne „Mali Przyrodnicy”
 • Przedszkole Niepubliczne „Miś Uszatek”
 • Przedszkole Publiczne nr 6 „Pszczółka Maja”
 • Niepubliczna Szkoła Muzyczna I i II st. "Collegium Artes"
 • Szkoła Podstawowa "Collegium Artes"
 • Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia Effect we Wrześni[14]
Szkoły we Wrześni
Szkoła Podstawowa nr 1 im. 68 Wrzesińskiego Pułku Piechoty
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Dzieci Wrzesińskich
Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika
Gimnazjum nr 2 im. Andrzeja Prądzyńskiego
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama
Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich
Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Widok wieży ciśnień i zbudowań PWiK od strony Szosy WItkowskiej

Media lokalne[edytuj | edytuj kod]

Tytuły, których wydawanie zakończono:

 • „Gazeta Radio Września” – tygodnik lokalny wydawany w latach 2016–2019

Organizacje społeczne[edytuj | edytuj kod]

Początki harcerstwa we Wrześni datowane są na 1917. Tradycyjnie hufiec nosi imię Dzieci Wrzesińskich[16] – upamiętniające strajk dzieci wrzesińskich z 1901. Kilkakrotnie likwidowany, do 2011 w ramach Hufca ZHP Poznań-Rejon. Odbudowany na bazie szczepu, a później związku drużyn "Wrzos", do czego bezpośrednio przyczyniło się stworzenie 6 Wrzesińskiego Szczepu Harcerskiego 'Feniks'.

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Poewangelicki Kościół Świętego Ducha z 1894 r.

Obecnie na terenie Wrześni działalność religijną prowadzą następujące kościoły i związki wyznaniowe:

Sport i turystyka[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Sport we Wrześni.
Hala sportowa przy stadionie Victorii Września
 • Miejski Klub Sportowy Victoria Września
 • Klub Piłki Siatkowej Krispol Września
 • Klub Szachowy Wrzos
 • Klub Szachowy UKS Żak Września
 • Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Orkan
 • Wrzesiński Klub Karate Do Shotokan
 • Wrzesińskie Towarzystwo Piłki Nożnej w Futsalu
 • Wrzesiński Klub Tenisa Stołowego
 • Wrzesińska Grupa Płetwonurków Aqua
 • Oddział PTTK we Wrześni im. Henryka Kamińskiego
 • Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Sokół
 • Wrzesińskie Towarzystwo Tenisowe
 • Wrzesiński Klub Koszykówki
 • Klub Sportowy Kosynier
 • Ludowy Klub Sportowy Błękitni
 • Klub Strzelectwa Myśliwskiego Trap
 • Kurkowe Bractwo Strzeleckie
 • Stowarzyszenie Born to ride
 • Polski Związek Wędkarski koło Września
 • Uczniowski Klub Sportowy Hwarang Taekwondo Olimpijskie Września
 • Uczniowski Klub Sportowy Tiger Taekwondo
 • Uczniowski Klub Sportowy Karate Tradycyjnego Orzeł Września
 • Uczniowski Klub Sportowy Żak
 • Uczniowski Klub Jeździecki Parkur
 • Wrzesińska Brygada Kolarska
 • Stadion Miejski
 • Basen Miejski „Łazienki”
 • Park Wodny Aqualife
 • Wrzesińskie Zrzeszenie Miłośników Fantastyki
 • Klub Biegacza Kosynier

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Miasta i gminy partnerskie:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W połowie lat 80. dokonano zmiany numeracji – krajowej w grudniu 1985 roku, zaś europejskiej w I połowie lat 80.; wtedy przemianowano drogę państwową nr 17 na krajową nr 2, a trasa E8 otrzymała oznaczenie E30.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Września w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-01-12] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 2. Zenon Guldon, Jacek Wijaczka, Skupiska i gminy żydowskie w Polsce do końca XVI wieku, w: Czasy Nowożytne, 21, 2008, s. 180.
 3. GUS - Bank Danych Lokalnych, bdl.stat.gov.pl [dostęp 2020-04-21].
 4. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013-07-26. ISSN 1505-5507.
 5. Kodex dyplomatyczny Wielkiej Polski; Codex diplomaticus Majoris Poloniae zawierający bulle papieżów, nadania książąt, przywileje miast, klasztorów i wsi, wraz z innemi podobnéj treści dyplomatami, tyczącemi się historyi téj prowincyi od roku 1136 do roku 1597; zebrany z materyałow przez Kaźmierza Raczyńskiego byłego Generała W. Polskiego i Marszałka nadwornego koronnego przysposobionych; wydany przez Edwarda Raczyńskiego, Poznań 1840, s. 181.
 6. Na podstawie danych ze spisu powszechnego z 1905, według deklarowanego języka ojczystego i religii; część ludności zadeklarowała więcej niż jeden język ojczysty, Gemeindelexikon für das Königreich Preußen. Heft V. Provinz Posen, Berlin 1908.
 7. Wojciech Jankowski, Mały przewodnik po Polsce, Wydawnictwo Sport i Turystyk Warszawa 1983 ​ISBN 83-217-2329-2​ s. 340
 8. Fabryka Volkswagena (pol.). wrzesnia.naszemiasto.pl, 2014-03-18. [dostęp 2014-09-05].
 9. WRZEŚNIA - Miasto w centrum zainteresowania Dane statystyczne, www.wrzesnia.pl [dostęp 2015-12-28].
 10. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie. 2020-09-30. s. 257. [dostęp 2012-06-22].
 11. Jeden autobusik nie czyni komunikacji miejskiej. Co dalej z transportem publicznym we Wrześni?
 12. Atlas samochodowy Polski 1:500 000. Wyd. IV. Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1965, s. 70.
 13. Filip Biernat: Trzeci etap obwodnicy – droga przez pola i rondo w Sokołowie (pol.). wrzesnia.info.pl, 2019-11-20. [dostęp 2019-12-13].
 14. Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia Effect we Wrześni
 15. Koncert Muzykujących Skrzatów. „wrzesnia.naszeiasto.pl”, 2013-09-20. Września. ISSN 1505-5507. 
 16. Hufiec ZHP Września "Wrzos"
 17. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2017-09-20].
 18. a b Szymon Krajniak: Historia miasta.
 19. Informacja o umowie partnerskiej Września-Bruz z 2007.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]