Przejdź do zawartości

Pomnik Jana Pawła II we Wrześni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Września

Miejsce

ul. Jana Pawła II, plac koło kościoła Farnego

Projektant

Iwona Jesiotr-Krupińska

Materiał

marmur, beton

Data odsłonięcia

2009-05-21 21 maja 2009(dts)

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Pawła II we Wrześni”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Pawła II we Wrześni”
Położenie na mapie powiatu wrzesińskiego
Mapa konturowa powiatu wrzesińskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Pawła II we Wrześni”
Położenie na mapie gminy Września
Mapa konturowa gminy Września, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Pawła II we Wrześni”
Położenie na mapie Wrześni
Mapa konturowa Wrześni, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Pawła II we Wrześni”
Ziemia52°19′34,95″N 17°33′53,84″E/52,326375 17,564956

Pomnik Jana Pawła II we Wrześni – pomnik znajdujący się we Wrześni, na placu obok kościoła farnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ulicy Jana Pawła II. Został zaprojektowany przez warszawską rzeźbiarkę Iwonę Jesiotr-Krupińską i przedstawia Jana Pawła II w ostatnich latach życia przechodzącego przez Święte Wrota z okazji rozpoczęcia Roku Jubileuszowego 2000. Jego odsłonięcie nastąpiło 21 maja 2009.

Lokalizacja i forma pomnika

[edytuj | edytuj kod]

Pomnik został umieszczony na placu przy kościele farnym we Wrześni, na skrzyżowaniu ulic Rzecznej i Jana Pawła II. Rzeźba została wykonana z marmuru, natomiast brama z szarego betonu. Forma przedstawia postać Jana Pawła II w ostatnich latach życia przechodzącego przez wrota symbolizujące Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Zostały na niej wypisane cytaty z homilii papieskich, które towarzyszą płaskorzeźbie przedstawiającej Dzieci Wrzesińskie. W 2005 powołano Społeczny Komitet Budowy pomnika oraz komisję konkursową, która w porozumieniu z mieszkańcami miasta wybrała najlepszy projekt pomnika. Jego autorem jest warszawska rzeźbiarka Iwona Jesiotr-Krupińska, której inspiracją były słowa papieża na temat dzieci wypowiedziane podczas III Światowego Spotkania Rodzin w bazylice Świętego Piotra w 2009 „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i umacnia się. Przychodząc na świat przynoszą z sobą orędzie, które wskazuje na pierwszego twórcę życia”. Arcybiskup Henryk Muszyński zdecydował się objąć przedsięwzięcie Honorowym Patronatem.

Pomnik powstał ze środków społecznych, a projekt został wybrany w porozumieniu z mieszkańcami. Powstający przez cztery lata pomnik kosztował około 400 tys. zł.

Uroczystość odsłonięcia

[edytuj | edytuj kod]

Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 21 maja 2009.

Ceremonia rozpoczęła się mszą świętą w kościele farnym we Wrześni. Po mszy przedstawiciele władz samorządowych, delegacje stowarzyszeń i organizacji społeczno-kulturalnych zebrali się przed pomnikiem. Symbolicznego przecięcia biało-czerwonej wstęgi i odsłonięcia pomnika dokonał Piotr Kownacki - minister w Kancelarii Prezydenta RP. Poświęcenia monumentu dokonał arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Kownacki odczytał wtedy list od Lecha Kaczyńskiego:

Jestem przekonany, że jego słowa i gesty zachowują aktualność. Jako rodacy Ojca Świętego w sposób szczególny musimy pamiętać i stale powracać do przesłania, które nam pozostawił. Niech ten wspaniały pomnik stanie się wymownym znakiem, naszej pamięci i wierności mieszkańców Wrześni wobec kazań papieża Polaka.

Po poświęceniu pomnika przez metropolitę gnieźnieńskiego mieszkańcy odśpiewali „Barkę”.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Inne pomniki we Wrześni upamiętniające strajk dzieci wrzesińskich

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]