Przejdź do zawartości

Pomnik Jana Pawła II w Czechyniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Jana Pawła II
w Czechyniu
Ilustracja
Widok ogólny: krzyż i placek
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Miejscowość

Czechyń

Miejsce

brzeg jeziora Krąpsko-Radlino

Typ obiektu

płyta i krzyż

Fundator

krakowskie środowisko uniwersyteckie

Data odsłonięcia

12 sierpnia 1979

Ważniejsze przebudowy

12 października 2003

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Pawła IIw Czechyniu”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Pawła IIw Czechyniu”
Położenie na mapie powiatu wałeckiego
Mapa konturowa powiatu wałeckiego, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Pawła IIw Czechyniu”
Położenie na mapie gminy wiejskiej Wałcz
Mapa konturowa gminy wiejskiej Wałcz, po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Pawła IIw Czechyniu”
Ziemia53°19′07,8″N 16°40′02,5″E/53,318833 16,667361

Pomnik Jana Pawła II w Czechyniupomnik upamiętniający papieża Jana Pawła II znajdujący się na północnym brzegu jeziora Krąpsko-Radlino w gminie Wałcz, na północny wschód od wsi Czechyń. Jest prawdopodobnie pierwszym na świecie pomnikiem upamiętniającym Jana Pawła II[1][2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Placek

Karol Wojtyła, późniejszy papież, chętnie uprawiał czynną turystykę, w tym kajakarstwo. Punkt, w którym stoi obecnie pomnik, to miejsce, w którym spędził urlop w 1978 – krótko przed wyborem na papieża. Uczestniczył wtedy w spływie Rurzycą[3] i biwaku krakowskiego środowiska uniwersyteckiego. Biwaki te otoczone były w tamtych latach aurą niejawności i nie były szeroko propagowane. Zwłaszcza ukrywano fakt uczestniczenia w nich ówczesnego kardynała Wojtyły, który na odwróconym do góry dnem kajaku, przy krzyżu z wioseł, odprawił mszę świętą dla uczestników spływu. Na początku sierpnia 1979 (już po wyborze Wojtyły na papieża) grupa uczestników biwaku z 1978 postanowiła upamiętnić udział w nim Jana Pawła II. W tajemnicy przed komunistycznymi władzami[3] wmurowano tablicę w kształcie medalu, zwaną potocznie plackiem. Prace wykonali pracownicy i wykładowcy, w tym profesorowie, uczelni z Krakowa, przede wszystkim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace budowlane trwały w dniach 1-12 sierpnia 1979. Brzozowy krzyż i placek posadowiono dokładnie w tym miejscu, gdzie kardynał Wojtyła odprawiał mszę w 1978[1]. Inicjatorem upamiętnienia miejsca był dr Mieczysław Wisłocki, który wspólnie z prof. Gabrielem Turowskim ustalili tekst napisu i w Krakowie przygotowali metalowe litery (krój zaprojektował krakowski artysta Jerzy Skąpski). Litery wykonano z blachy miedzianej, którą zapewnił biskup Jan Pietraszko. Wykonał je rzemieślnik z Lanckorony. Napis głosi: X. KARD. KAROL WOJTYŁA - PAPIEŻ JAN PAWEŁ II - WYPOCZYWAŁ TU W LIPCU 1978 R.. Otoczaki tworzące krzyż i literę M na placku pochodzą z Dunajca. Wybrała je z rzeki i przytransportowała samochodem prof. Bożena Turowska[2].

12 października 2003 (25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II), nad brzegiem jeziora odprawiono nabożeństwo połączone z odsłonięciem nowego krzyża[1] na którym wyrzeźbiono głowę Chrystusa i dwa skrzyżowane wiosła[3]. Od 1993 szlak kajakowy rzeki Rurzycy nosi imię papieża Jana Pawła II[3].

Historię tworzenia monumentu opisuje dziennik budowy autorstwa Danuty Ciesielskiej[2].

Ruch pielgrzymkowy

[edytuj | edytuj kod]

Przy krzyżu odprawiane są rocznicowe msze. Opiekę nad zespołem pomnikowym sprawuje parafia w Tarnówce. W drugą niedzielę sierpnia z Ptuszy wyrusza pielgrzymka do pomnika[3].

Dostęp

[edytuj | edytuj kod]

Kajakarzom na jeziorze miejsce, w którym stoi pomnik, wskazuje tablica informacyjna przy charakterystycznej pochylonej sośnie. Od strony lądu dojście możliwe jest szlak turystyczny żółty szlakiem żółtym[4] od parkingu leśnego. Pomnik stoi pomiędzy drzewami, na stromym brzegu jeziora, około ośmiuset metrów na wschód od pola biwakowego[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]