Przejdź do zawartości

Pomnik Stefana Wyszyńskiego we Włocławku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Stefana Wyszyńskiego
we Włocławku
Ilustracja
Pomnik w 2010 roku
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Włocławek

Typ obiektu

Rzeźba na cokole

Projektant

Stanisław Mystek

Całkowita wysokość

3.5 m

Data budowy

1996

Data odsłonięcia

1996

Położenie na mapie Włocławka
Mapa konturowa Włocławka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Stefana Wyszyńskiegowe Włocławku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Stefana Wyszyńskiegowe Włocławku”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Stefana Wyszyńskiegowe Włocławku”
Ziemia52°39′38,4″N 19°04′03,9″E/52,660667 19,067750

Pomnik Stefana Wyszyńskiego – znajdujący się na terenie Placu Kopernika we Włocławku pomnik poświęcony kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Tło historyczne[edytuj | edytuj kod]

Kardynał Stefan Wyszyński był przez długi okres swojego życia związany z Włocławkiem. W tym mieście kończył liceum, a następnie uczył się w seminarium, by w 1924 otrzymać święcenia duchowne. Do 1946, z wyjątkiem okresu drugiej wojny światowej pracował na terenie diecezji włocławskiej, zaangażowany był w pracę Chrześcijańskich Związków Zawodowych, publikował na łamach "Ateneum Kapłańskiego", którego od 1932 do 1939 był redaktorem naczelnym.

Budowa pomnika[edytuj | edytuj kod]

Decyzję o budowie pomnika podjęto w pierwszej połowie lat 90. Stanął on niedaleko miejsca, w którym wcześniej znajdował się pomnik św. Jana Nepomucena, zburzony przez Niemców w 1940. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 12 maja 1996, w pięćdziesiątą rocznicę przyjęcia przez Wyszyńskiego sakry biskupiej. W odsłonięciu pomnika uczestniczył prymas Polski kard. Józef Glemp. Usytuowanie pomnika miało charakter symboliczny, znalazł się on bowiem pomiędzy dwoma obiektami, z którymi Stefan Wyszyński związany był w czasie swoich włocławskich lat - katedrą i seminarium.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Głównym elementem pomnika jest rzeźba autorstwa Stanisława Mystka[1], przedstawiająca Wyszyńskiego w stroju biskupim, trzymającego w ręku wiązankę róż. Rzeźba ustawiona jest na cokole obłożonym czerwonym marmurem, ten z kolei znajduje się na dwustopniowym postumencie. Na cokole znajduje się herb kardynała oraz inskrypcja: "Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu Kapłanowi Włocławskiemu - Diecezja. 12 maja 1996". Przy okazji budowy pomnika zmieniono wygląd jego otoczenia, nadając mu formę placu wyłożonego płytami, z chodnikami ułożonymi na planie krzyża.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agnieszka Kowalewska, Olga Krut-Horonziak: Ulice i Pomniki Starego Włocławka. Włocławek: 2004, s. 29. ISBN 83-88115-74-X.