Pompeja (poemat)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pompeja
Ilustracja
Pomnik konny Balbusa
Autor

Cyprian Kamil Norwid

Typ utworu

poemat

Data powstania

1848 lub 1849

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Leszno

Język

polski

Data wydania

1853

Wydawca

Pokłosie

Pompejapoemat Cypriana Kamila Norwida z 1848 lub 1849 roku stanowiący swobodną transpozycję przeżyć związanych ze zwiedzaniem Herkulanum i Pompei.

O utworze[edytuj | edytuj kod]

Norwid zwiedzał Pompeje i Herkulanum trzykrotnie: w 1844, 1845 i 1848 roku. Analiza tekstu skłania badaczy do przyjęcia, że poemat powstał po ostatniej wizycie poety w zasypanych przez Wezuwiusz miastach, w 1848, a najpóźniej w 1849 roku. Norwid wysłał rękopis utworu, tak jak i Wesele, do Przeglądu Poznańskiego Jana Koźmiana. Koźmian nie wydrukował utworu, a po pewnym czasie przekazał rękopis Edmundowi Bojanowskiemu, wydawcy Pokłosia. Pompeja ukazała się w Pokłosiu w 1853 roku bez wiedzy autora[1].

Poemat liczy 177 wierszy i został napisany 13-zgłoskowcem.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Poeta zwiedzając cmentarz pompejański usiadł na grobie Mammii[a]. Rozmyślając usłyszał jak ktoś się obok niego poruszył. Mężczyzna, który koło niego siedział był kiedyś konsulem Pompejów i nazywał się Balbus[b]. Chwilę potem zjawił się cień Poety, którego dom do dzisiaj odwiedzają turyści[c]. Marzył on przed wiekami, by swoją poezją świat poruszyć i bliski był chwili gdy w kolonii pod jego wpływem dojdzie do powstania i czuł się jak Jowisz. Aż idąc koło świątyni Izydy, poruszony, poczuł popiół na twarzy i usłyszał huk piorunów. I cień zniknął[2].

A Balbus widząc, że zanosi się na rozruchy wjechał odważnie na koniu we wzburzony tłum, który widząc go tak wspaniałym cofnął się przed nim. I czuł się jak Jowisz. Aż poczuł popiół na twarzy i usłyszał huk piorunów. To rzekł i zaczął znikać. A przewodnik przerwał poecie sny tkliwe, / Mówiąc, że nas czekają osły niecierpliwe[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Grób Mammii znajduje się w pobliżu Bramy Herkulańskiej po lewej stronie, wychodząc z Pompei.
  2. Marcus Nonius Balbus pochodził z rodu Balbi, był prokonsulem Krety i Cyrenaiki, ufundował bazylikę w Herkulanum i odnowił mury tego miasta. W ruinach Herkulanum odkopano jego wspaniały konny posąg. Norwid musiał do widzieć w Museo Nazionale w Neapolu (wówczas Muzeum Burbońskim).
  3. Opis Poety przypomina jedną z postaci uwiecznionych na malowidle ściennym w pompejańskim Domu Poety Tragicznego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Norwid 1971 ↓, s. 717-718.
  2. Norwid 1968 ↓, s. 17-21.
  3. Norwid 1968 ↓, s. 21-22.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cyprian Kamil Norwid: Pisma wszystkie. T. 3. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1971.
  • Cyprian Kamil Norwid: Pisma wybrane. T. 2. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1968.