Pont Notre-Dame

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pont Notre Dame

Pont Notre-Dame - most paryski łączący bulwar Gesvres z bulwarem Corse. W przeszłości część głównej trasy przejazdu z północy na południe Paryża, po wielkiej przebudowie Paryża stracił tę funkcję.

Na terenie dzisiejszego mostu znajdowała się jedna z pierwszych przepraw przez Sekwanę już w starożytności. Została ona zniszczona w 886 w czasie ataku Normanów. Kolejny most na tym miejscu został zbudowany natychmiast po odparciu ich ataku i przetrwał do pożaru w 1406.

W 1413 z rozkazu Karola VI zbudowany kolejny most, pierwszy, który oficjalnie nosił współczesną nazwę. Jako materiału użyto drewna; na moście zbudowano około 60 domów dla rzemieślników sprzedających swoje wyroby na Île de la Cité i w Les Halles. Most ten, razem z całą zabudową, uległ jednak kolejnemu pożarowi w 1499. Odbudowany ponownie w 1507 według projektu Jeana Joconde'a, był potężny mostem opartym na sześciu łukach i zarazem jednym z najpopularniejszych miejsc handlu (domy kupców również na nowo się na nim pojawiły). W 1660 most został przebudowany i udekorowany na powitanie przyszłej małżonki Ludwika XIV, Marii Teresy. W 1786 zabroniony dalszego budowania domów na moście i zniszczono już istniejące jako sprzeczne z zasadami higieny.

W czasie wielkiej przebudowy Paryża dawny most został całkowicie rozebrany, na jego miejscu postawiono zbliżony w konstrukcji pięciołukowy kamienny most. Swoiste spiętrzenie wody, jakie powstawało między tym mostem na Mostem Wymiany czyniło ten odcinek szczególnie trudnym w żegludze (35 wypadków barek i łodzi tylko w latach 1891-1910) i sprawiło, że most Notre-Dame funkcjonował w mowie potocznej jako Diabelski Most. Aby uniknąć ciągłym wypadkom, w 1919 rozebrano starą kamienną konstrukcję i wzniesiono most jednołukowy, żelazny, według projektu Jeana Résala, który współpracował wcześniej przy budowach Mostu Aleksandra III i Pont Mirabeau. Nowa konstrukcja zachowała dwa zewnętrzne łuki mostowe oraz zastąpiła środkowe jednym, żelaznym, bogato ozdobionym.

Łączna długość mostu wynosi 105 metrów - szerokość 20 m, w tym dwunastometrowa szosa i dwa chodniki po 4 metry.

France Paris Pont Notre Dame 01.JPG

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona mostu na stronach Paryża