Poprzeczne zapalenie rdzenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poprzeczne zapalenie rdzenia
MRI rdzenia kręgowego, widoczne jasne, owalne ognisko poprzecznego zapalenia rdzenia
MRI rdzenia kręgowego, widoczne jasne, owalne ognisko poprzecznego zapalenia rdzenia
ICD-10 G37
Inne choroby demielinizacyjne ośrodkowego układu nerwowego
G37.3 Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego w przebiegu choroby demielinizacyjnej

ośrodkowego układu nerwowego

Poprzeczne zapalenie rdzenia (ang. transverse myelitis) – choroba neurologiczna spowodowana zapaleniem w rdzeniu kręgowym, które niszczy mielinę, przerywając komunikację między nerwami w rdzeniu a resztą ciała. Często pojawia się po zakażeniu wirusowym.

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Zależą od tego, który odcinek rdzenia został zaatakowany – zazwyczaj jest to odcinek piersiowy. Choroba rozwija się w czasie od godzin do tygodni. Zaczyna się:

Są to klasyczne objawy choroby. Inne objawy to skurcze mięśni, ból głowy, gorączka, utrata apetytu. Czasami dochodzi do paraliżu, problemów z oddychaniem.

Diagnostyka[edytuj | edytuj kod]

W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę ostry uraz rdzenia kręgowego, ostre zmiany uciskowe takie jak nowotwór, zawał rdzenia.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Zwalcza się przyczynę uszkodzenia rdzenia, o ile udaje się ją zidentyfikować. Podaje się kortykosterydy, aby zmniejszyć zapalenie, stosuje się leczenie objawowe, m.in. przeciwbólowe oraz rehabilitację.

Rokowanie[edytuj | edytuj kod]

Zdrowienie zaczyna się w czasie od 2-16 tygodni od początku choroby i może trwać do 2 lat, choć do największej poprawy dochodzi w ciągu pierwszych 6 miesięcy. 1/3 chorych pozostaje przykuta do wózka inwalidzkiego lub łóżka potrzebując pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Reszta powraca w pełni lub częściowo do zdrowia. W większości przypadków jest tylko jeden atak choroby. Nawroty choroby występują w większości u chorych z utajonymi chorobami, takimi jak stwardnienie rozsiane lub toczeń rumieniowaty układowy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Transverse Myelitis Fact Sheet: National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS)

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.