Poprzeczne zapalenie rdzenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poprzeczne zapalenie rdzenia
Ilustracja
MRI rdzenia kręgowego, widoczne jasne, owalne ognisko poprzecznego zapalenia rdzenia
ICD-10

G37
Inne choroby demielinizacyjne ośrodkowego układu nerwowego

G37.3

Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego w przebiegu choroby demielinizacyjnej ośrodkowego układu nerwowego

Poprzeczne zapalenie rdzenia (ang. transverse myelitis) – choroba neurologiczna spowodowana zapaleniem w rdzeniu kręgowym[1], które niszczy mielinę, przerywając komunikację między nerwami w rdzeniu a resztą ciała. Często pojawia się po zakażeniu wirusowym.

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Zależą od tego, który odcinek rdzenia został zaatakowany – zazwyczaj jest to odcinek piersiowy. Choroba rozwija się w czasie od godzin do tygodni. Zaczyna się:

Są to klasyczne objawy choroby. Inne objawy to skurcze mięśni, ból głowy, gorączka, utrata apetytu. Czasami dochodzi do paraliżu, problemów z oddychaniem.

Diagnostyka[edytuj | edytuj kod]

W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę ostry uraz rdzenia kręgowego, ostre zmiany uciskowe takie jak nowotwór, zawał rdzenia.

Europejska Agencja Leków wydała w 2022 ostrzeżenie o przypadkach choroby po szczepieniach preparatami Vaxzevria (Astra Zeneca) i Ad26.COV2.S (Johnson & Johnson) i zwróciła się do lekarzy i pacjentów o czujność w razie wystąpienia objawów[1].

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Zwalcza się przyczynę uszkodzenia rdzenia, o ile udaje się ją zidentyfikować. Podaje się kortykosterydy, aby zmniejszyć zapalenie, stosuje się leczenie objawowe, m.in. przeciwbólowe oraz rehabilitację.

Rokowanie[edytuj | edytuj kod]

Zdrowienie zaczyna się w czasie od 2-16 tygodni od początku choroby i może trwać do 2 lat, choć do największej poprawy dochodzi w ciągu pierwszych 6 miesięcy. 1/3 chorych pozostaje przykuta do wózka inwalidzkiego lub łóżka potrzebując pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Reszta powraca w pełni lub częściowo do zdrowia. W większości przypadków jest tylko jeden atak choroby. Nawroty choroby występują w większości u chorych z utajonymi chorobami, takimi jak stwardnienie rozsiane lub toczeń rumieniowaty układowy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Yasina Hipp, „Kribbeln, Taubheit, Schmerzen“: EMA weist auf neue Impf-Nebenwirkungen bei Astrazeneca und J&J hin, Münchner Merkur, 17 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-17] (niem.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.