Poros

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poros
Ilustracja
Aleksander przyjmujący kapitulację Porosa po bitwie nad Hydaspesem
(ilustracja André Castaigne)
władca Pendżabu
Okres

od 340 p.n.e.
do 320 p.n.e.

Dane biograficzne
Miejsce urodzenia

Pendżab

Data i miejsce śmierci

320 lub 315 p.n.e.
Pendżab

Przyczyna śmierci

zamordowany

„Moneta zwycięstwa” wybita po kampanii indyjskiej;rewers – Aleksander konno atakujący Porosa na słoniu

Poros, gr. Πῶρος (zm. ok. 320 r. p.n.e.) – indyjski władca (wielki radża) krainy Paurawa[1], znany z walk w Pendżabie podczas indyjskiej kampanii Aleksandra Wielkiego.

Brak istotnych danych o szczegółach panowania tego władcy, o którym wiadomo, że był postawnym mężczyzną wyróżniającym się dwumetrowym wzrostem i szlachetnym obliczem.

W 326 roku p.n.e. do rzeki Hydaspes stanowiącej granicę państwa Porosa, dotarła armia macedońskiego władcy Aleksandra Wielkiego. Indyjski władca zdecydował się stawić opór na rzece (bitwa nad rzeką Hydaspes). W walce wykorzystał specjalnie wyszkolone słonie bojowe, które miały wzniecać panikę w szeregach macedońskiego wojska. Obie armie stały naprzeciw siebie po obu stronach rzeki do czasu, gdy Aleksander poprowadził część swych oddziałów w górę rzeki i zaatakował przeciwnika od tyłu. Żołnierze indyjskiego władcy stawiali silny opór, lecz po ucieczce przerażonych słoni zmuszeni zostali do odwrotu, a Poros do poddania się macedońskiemu władcy.

W uznaniu jego odwagi i nieustępliwości Aleksander przywrócił mu status radży państwa klienckiego w zamian za uznanie macedońskiej zwierzchności, a nawet rozszerzył obszar jego władania poza Hydaspes. Jednakże w 318 p.n.e. Poros został zamordowany w Taksili przez jednego z macedońskich wodzów – Eudemosa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cartledge 2005 ↓, s. 382.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alex Axelrod, Charles Phillips: Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon. Warszawa: Politeja, 2000
  • Paul Cartledge: Aleksander Wielki. Warszawa: Bellona, 2005. ISBN 83-11-10104-3.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Michał Piekarski: Hydaspes 326 p.n.e. Warszawa: Bellona, 2019