Poros

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poros
ilustracja
władca Pendżabu
Okres

od 340 p.n.e.
do 320 p.n.e.

Dane biograficzne
Miejsce urodzenia

Pendżab

Data i miejsce śmierci

320 lub 315 p.n.e.
Pendżab

Przyczyna śmierci

zamordowany

Zwycięski Aleksander i ranny Poros – obraz Charlesa Le Bruna

Poros (gr. Πῶρος, zm. ok. 320 r. p.n.e.) – indyjski władca. Podjął próbę powstrzymania atakującej Pendżab armii Aleksandra Wielkiego.

Brak istotnych danych o początkach panowania tego władcy. W 326 roku p.n.e. do rzeki Hydaspes stanowiącej granicę państwa Porosa, dotarła armia macedońskiego władcy Aleksandra Wielkiego. Indyjski władca zdecydował się stawić opór na rzece (bitwa nad rzeką Hydaspes). W walce wykorzystał specjalnie wyszkolone słonie bojowe. Zwierzęta te wzniecały panikę w szeregach macedońskich żołnierzy. Obie armie stały naprzeciw siebie po obu stronach rzeki do czasu aż Aleksander poprowadził część swych wojsk w górę rzeki i zaatakował wojska Porosa od tyłu. Żołnierze indyjskiego władcy stawiali opór, ale po ucieczce przerażonych słoni musieli się wycofać, a Poros przegrał bitwę.

Podczas rozmów pokojowych jego odwaga i duma miały wywrzeć wielkie wrażenie na macedońskim królu, który zgodził się pozostawić go przy władzy w zamian za uznanie macedońskiej zwierzchności. Po śmierci Aleksandra Poros został jednak zabity przez jednego z macedońskich wodzów – Eudemosa. Wiadomo, że był postawnym mężczyzną wyróżniającym się dwumetrowym wzrostem oraz szlachetnym obliczem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alex Axelrod, Charles Phillips: Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon. Warszawa: Politeja, 2000
  • Michał Piekarski: Hydaspes 326 p.n.e. Warszawa: Bellona, 2019