Port Coquitlam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Port Coquitlam
Ilustracja
Położenie na mapie dystryktu Greater Vancouver
Państwo

 Kanada

Prowincja

Kolumbia Brytyjska Kolumbia Brytyjska

Burmistrz

Greg Moore

Powierzchnia

28,85 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość


55 958
1 826,4 os./km²

Kod pocztowy

V3B, V3C, V3E

Położenie na mapie Kolumbii Brytyjskiej
Mapa konturowa Kolumbii Brytyjskiej, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Port Coquitlam”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Port Coquitlam”
Ziemia49°15′N 122°46′W/49,250000 -122,766667
Strona internetowa
Portal Kanada

Port Coquitlam – miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w regionie Greater Vancouver. Znajduje się 27 km na wschód od Vancouver, ulokowane nad zbiegiem rzek: Fraser oraz Pitt. Port Coquitlam graniczy od północy z Coquitlam, od zachodu z rzeką Coquitlam River a także z miastami Maple Ridge i Pitt Meadows, leżącymi po przeciwnej stronie rzeki Pitt. Port Coquitlam jest niemal w całości przedzielony przez trakcje Kolei Transkanadyjskiej z dwoma przejazdami podziemnymi. Port Coquitlam powszechnie nazywany jest "PoCo".

Portu Coquitlam nie należy mylić z przyległym do niego i większym miastem Coquitlam.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo obszar był zamieszkany przez plemiona Saliszów Nadmorskich, w tym ludność Kwikwetlem. Pierwsi europejscy osadnicy rozpoczęli uprawiać rolę nad rzeką Pitt River w 1859. Kolej transkanadyjska przesunęła stację końcową z Vancouver do nabrzeży rzeki Fraser River w 1911. Port Coquitlam otrzymał status miasta dnia 7 marca 1913. Wcześniej Port Coquitlam był głównie obszarem wiejskim, jednakże z powodu rozrostu i rozwoju miasta Vancouver stał się podmiejskim obszarem osiedlowym, zwłaszcza od północnej i południowo-zachodniej strony. Gospodarka zróżnicowała się pod względem przemysłowym i rozwoju handlu, w tym produkcji metali, przemysłu wysokiej technologii, a także transportu.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Liczba mieszkańców Port Coquitlam wynosi 55 958[1]. Język angielski jest językiem ojczystym dla 70,2%, francuski dla 0,9% mieszkańców (2006)[2].

W drugiej połowie lat 90. zanotowano wzrost populacji o poziom 9,8%, z olbrzymią liczbą imigrantów którzy do 2001 stanowili 25% populacji. Język angielski był głównym językiem dla 76% mieszkańców. Wyznawane religie: katolicyzm 36%, protestantyzm 32%, inne 14% oraz ludność bezwyznaniowa 18%.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na podmiejski charakter, Port Coquitlam zależny jest w dużej mierze od sieci dróg, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się ludności i towarów. Dla przykładu, dwie z głównych dróg przelotowych; Shaughnessy Street i Lougheed Highway odpowiednio dzielą Port Coquitlam ze wschodu na zachód oraz z północy na południe. TransLink zapewnia wiele połączeń autobusowych w całym mieście. Najbardziej używana linia autobusowa w obszarze zespołu miejskiego "Greater Vancouver Regional District" to numer 159. Linia 159 łączy południowy Port Coquitlam z sięcią metro SkyTrain. Inne linie autobusowe w mieście to 160 i C38. Linia 160 łączy Port Coquitlam z Vancouver. Przebiega ona przez Dworzec Centralny Coquitlam i stację Port Moody. Dwa główne przystanki w mieście obejmują Centrum Port Coquitlam i Dworzec Port Coquitlam. Wiele innych połączeń lokalnych obsługuje obszar Port Coquitlam, w tym C38, które łączy Północny Port Coquitlam z Dworcem Centralnym.

Autostrada Lougheed Highway przebiega przez Port Coquitlam, ciągnąc się z Coquitlam na zachodzie do mostu Pitt River Bridge na wschodzie. Pomimo iż trasa ta powoduje duże zatłoczenie w obszarze Port Coquitlam, jest jedną z niewielu głównych autostrad w rejonie.

Kolej Transkanadyjska posiada główne trakty kolejowe w centralnej części miasta.

25 kilometrów ścieżek rowerowych i do pieszych wędrówek, znanych jako "Traboulay PoCo Trail", w całości otacza miasto.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]