Portal:Piwo/Aktualności-archiwum 2012

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Niniejsza strona to archiwum aktualności piwowarskich w 2012 r. Najnowsze wiadomości znajdują się na Portalu:Piwo.

Archiwum aktualności 2012[edytuj | edytuj kod]

21.06.2012
III Częstochowski KPD za nami
Dzień po zakończonym w Żywcu Festiwalu Birofilia oczy wszystkich zainteresowanych zwrócone były na Częstochowę, gdzie rozegrał się finał III Częstochowskiego Konkursu Piw Domowych przeprowadzonego przez Bractwo Piwne. Podobnie jak w poprzednim roku piwa w dwóch kategoriach oceniane było równolegle przez dwie komisje: branżową i konsumencką. Obie komisje zgodne były w kategorii Pils bomemski uznając za najlepsze piwo Jacka Michny. Minimalne różnice pojawiły się w kategorii Wietbier. Komisja branżowa przyznała pierwsze miejsce piwu Krzysztofa Kuli, natomiast Komisja konsumencka piwu Piotra Kowalskiego. Piwu P. Kowalskiego Komisja branżowa przyznała srebrny medal. Pełne wyniki
....................................................................................
21.06.2012
Rzemieślniczy Browar Artezan serwuje piwo
Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu Birofilia w Żywcu był oficjalny debiut rzemieślniczego browaru Artezan z Natolina. Założony przez 3 piwowarów domowych browar ma wydajność 5,5 hl i miesięczne zdolności warzenia 2400 l piwa. W Żywcu można było skosztować dwóch pierwszych piw z Natolina: niezwykle pomarańczowego w aromacie i smaku witbiera i nowatorskiego na polskim rynku Bière d’abbaye. Strona browaru
....................................................................................
21.06.2012
Grand Champion 2012 jedzie do Szczecina
Andrzej Miler ze Szczecina został Grand Championem Festiwalu Birofilia 2012. Gwoli ścisłości tytuł ten otrzymało piwo uwarzone w stylu dymionego koźlaka, które w konkursie piw domowych w Żywcu pokonało 9 innych konkurentów, najlepszych piw w swoich kategoriach. Konkurs w Żywcu to najokrutniejszy konkurs piw domowych. Aby wybrać jedno najlepsze przegrać musiało 370 innych piw. Wybór dokonywany był w 3 fazach: eliminacje, finał i wybór Grand Championa spośród najlepszych. Bezpośredniego wyboru GCh dokonało 5 zagranicznych sędziów reprezentujących 5 państw: Anglię, Amerykę, Niemcy, Belgię i Austrię. Pierwszy etap wyboru GCh składał się z indywidualnej degustacji wszystkich 10 najlepszych piw. Drugi etap to selekcja negatywna podczas wspólnej dyskusji. Do ścisłego finału dostały się 3 piwa: Rauchbock Andrzeja Milera, Witbier Piotra Kowalskiego i Quadrupel Tomasza Wawrzyniaka. Po wymianie zdań Quadrupel został odrzucony. Kiedy sędziowie nie mogli ustalić zwycięzcy postanowili głosować. Trzech było za Rauchbockiem, który teraz warzony będzie w Cieszynie. Pełne wyniki
....................................................................................
07.06.2012
W Gdańsku został otwarty Browar Piwna
Na Głównym Mieście w Gdańsku został otwarty browar restauracyjny. Jest to 32 minibrowar w Polsce. Wybudowany został przez słowacką firmę PSS Svidnik specjalizująca się w produkcji maszyn dla przemysłu spożywczego. Browar posiada warzelnię o wybiciu 8 hl oraz 13 unitanków o pojemności 10 hl. Lokal zaczerpnął swoją nazwę od ulicy przy której się znajduje.
....................................................................................
05.06.2012
Bractwo Piwne ocenia piwa
W pubie The Eclipse Inn w Łodzi odbył się IV Konsumencki Konkurs Piw Bractwa Piwnego. W kategorii piw jasnych do 11 st. Plato wygrało piwo Rześkie z Browaru Kormoran, którego piwo Warmiak triumfowało również w kategorii piw ciemnych 13,1-15 st. Plato. Również Browar Amber może pochwalić się dwoma zwycięskimi piwami. Koźlak wygrał kategorię piw ciemnych pow. 15 st. Plato, natomiast Grand Imperial Porter pokonał konkurencję wśród porterów. Trzecim browarem, który na najwyższym miejscu podium umieścił swoje piwa jest Browar Ciechan. Ciechan Wyborne zdobył złoto wśród piw jasnych od 12,1-13 st. Plato, natomiast w kategorii piw jasnych pow. 14 st. Plato Ciechan Mocne podzielił się miejscem na podium z Atakiem Chmielu kontraktowego browaru Pinta. Wśród piw jasnych 11,1-12 st. Plato triumfowało jedno z najstarszych polskich piw regionalnych Brackie z Cieszyna, natomiast ubiegłoroczny debiutant na polskim rynku piwo Bursztynowe z zawierciańskiego Browaru na Jurze zdobyło pierwsze miejsce w piwach jasnych 13,1-14 st. Plato. Kategorię piw pszenicznych wygrał Cornelius Pszeniczne Ciemne z Browaru Sulimar, natomiast wśród piw miodowych najlepszym okazało się Na Miodzie Gryczanym z Browaru Jabłonowo.
....................................................................................
04.06.2012
Wyniki z Grodziska
W zakończonym w Grodzisku Wielkopolskim konkursie piw domowych Prawie jak Grodzisz pierwsze miejsce zajęło piwo Gerarda Stojańskiego, drugie Jarosława Cynka, a trzecie Sławomira Franaszka. Miejsca poza podium zajęli Damian Sobczak i Michał Łojewski. W szranki stanęło łącznie 17 piw.
....................................................................................
30.05.2012
Grodzisz w Grodzisku
W najbliższą sobotę, 2 czerwca Centrum Kultury "RONDO" w Grodzisku Wielkopolskim oraz Wielkopolski Klub Kolekcjonerów Birofiliów organizują 33. Międzynarodową Giełdę Birofiliów i VI Konkurs Piw Domowych "Prawie jak Grodzisz". Podobnie jak w poprzednich latach piwa domowych piwowarów oceniać będą byli pracownicy grodziskiego browaru.
....................................................................................
29.05.2012
Tyskie na trzy gwiazdki
Międzynarodowy Instytut Smaku i Jakości w Brukseli przyznał piwu Tyskie maksymalną liczbę trzech gwiazdek. Oznacza to, że piwo Kompanii Piwowarskiej otrzymało co najmniej 90% wszystkich możliwych punktów w ocenie sensorycznej przeprowadzanej w ślepym teście. Belgijski instytut bada niemal wszystkie produkty spożywcze przyznając im jedną, dwie lub trzy gwiazdki lub też nie przyznając żadnej. Test nie ma charakteru konkursu, tak więc produkty i firmy nie konkurują ze sobą.
....................................................................................
28.05.2012
Medale Polaków na Słowacji
Polscy piwowarzy domowi po raz kolejny nie zawiedli i już tradycyjnie przywieźli ze słowackiego konkursu Slovak Homebrewing Star 2012 kilka cennych medali. Czwarta edycja tego konkursu odbyła się w 11 kategoriach - stylach piwnych. Aż trzy medale, dwa złote i jeden brązowy otrzymały piwa Jana Krysiaka. Złoto otrzymały jego piwa w kategoriach Jasny lager lub Pils do 12,9°Blg oraz Bock/Doppelbock. Brązowy medal przywiózł z Rożnawy jego Porter. W kategorii Porter mogły brać udział zarówno piwa dolnej, jak i górnej fermentacji czyli portery bałtyckie lub angielskie. Jak wiadomo portery bałtyckie to "piwowarski skarb Polski" i mało które piwa w tym stylu mogą równać się z polskimi. Przekonali się o tym też uczestnicy słowackiego konkursu, w którym w kategorii Porter polskie piwa zdobyły pierwszych 5 miejsc. Złoto otrzymał porter Pawła Czerwińskiego, srebro Witolda Bączka, brązowy medal otrzymał wspomniany J. Krysiak. Czwarte i piąte miejsce zajęli Jacek Michna i Marek Bakalarski. Również kategorię Rauchbier zdominowały polskie piwa. Agnieszka Łopata zdobyła złoto, Marek Rendchen srebro, a czwarte i piąte miejsce przypadły Dariuszowi Doroszkiewiczowi i ponownie Markowi Bakalarskiemu, który również w kategorii Bock/Doppelbock zajął piąte miejsce. Górną fermentację w słowackim konkursie reprezentował m.in. Witbier - piwo wywodzące się z Belgii, ale mające w Polsce wielu zwolenników. W tej kategorii dwa najwyższe miejsca na podium znowu zajęły piwa z Polski. Wygrał wit Piotra Misiewicza wyprzedzając piwo Rafała Lawrynowicza. Piąte miejsce przypadło Dorocie Chrapek. Kolejnym polskim piwem, które wygrało w swojej kategorii był "Pan Maliniak" Adama Wróbla, który zwyciężył w stylu specjalnym dolnej fermentacji. Trzecie miejsce w tej kategorii zajęło piwo Michała Bujoka, a czwarte Andrzeja Smyka. Michał Bujok zdobył również brąz w stylu Jasny lager lub Pils, a tuż za podium znalazło się piwo Jacka Michny, który w innej kategorii Ciemny Lager otrzymał srebrny medal, natomiast wśród stoutów jego RIS zajął miejsce czwarte. W tej samej kategorii Grzegorz Hrapkowitz zdobył czwarte miejsce. W kategorii piw pszenicznych polscy piwowarzy domowi zajęli drugie i piąte miejsce. Byli to odpowiednio Jacek Stachowski i Tomasz Schutz. Zdobywca Grand Championa w ostatnich dwóch latach czyli Krzysztof Zach musiał tym razem zadowolić się drugim miejscem w stylu India Pale Ale. Trzy miejsca dalej wylądowało piwo Andrzeja Smyka. Witold Bączek otrzymał również srebrny medal za swoje piwo specjalne górnej fermentacji. W tej kategorii piąte miejsce zajął Jacek Stachowski. Niestety nie udało się w tym roku zdobyć Polakom tytułu Grand Champion. Przypadł on Kissowi Tamásowi za piwo w stylu stout. Po piętach deptali mu jednak Paweł Czerwiński, Agnieszka Łopata i Piotr Misiewicz.
....................................................................................
22.05.2012
WBC 2012
Konkurs World Beer Cup 2012 przeszedł do historii. W 95 stylach piwnych startowało 3921 piw z 54 państw i 799 browarów - te liczby plasują WBC na pierwszym miejscu największych konkursów piwnych na świecie. Mimo, że 67% sędziów przyjechało do San Diego z poza Stanów Zjednoczonych, to jednak piwa made in USA zdecydowanie zdominowały zawody. 208 medali we wszystkich kolorach dla Ameryki wobec 76 dla reszty świata robi wrażenie. Biorąc jednakże pod uwagę, że w niemieckim konkursie European Beer Star proporcje są odwrotne, należy przypuścić, że browary europejskie nie wysyłały masowo swoich piw za ocean. Dodatkowo wśród kategorii kilkanaście zaczynało się od American-Style... Faktem jednak jest, że Amerykanie warzą piwa w absolutnie każdym stylu, czy to niemieckim, angielskim, belgijskim czy amerykańskim. I robią to dobrze. Spośród europejskich zwycięzców warto wymienić piwa Samichlaus (Austria), Ketterer Zwickel Pils, Urtyp Hell (Niemcy), Westmalle Trappist Tripel (Belgia), Švyturys Ekstra (Litwa), Starobrno Ležák (Czechy) - można je stosunkowo łatwo dostać również w Polsce. Ciekawostką jest że dwa piwa pszeniczne Weizenbock i Hefeweizen z niemieckiego browaru Michael Plank zdobyły złoty medal w swoich kategoriach.
....................................................................................
21.05.2012
Giełda w Tychach
W najbliższą sobotę, 26 maja odbędzie się w Tychach 40. Jubileuszowa Giełda Birofilów. Sponsorem giełdy jest Browar Książęcy w Tychach i Śląski Klub Birofilów.
....................................................................................
21.05.2012
Wyniki III Konkursu o Puchar Piwo.org
W zakończonym wczoraj konkursie o Puchar Piwo.org jury wyłoniło następujących zwycięzców: 1. miejsce Łukasz Chrząszcz, 2. miejsce Agnieszka Łopata, 3. miejsce Dariusz Doroszkiewicz, 4. miejsce Jacek Michna, 5. miejsce Waldemar Szweda.
....................................................................................
16.05.2012
III Konkurs o Puchar Piwo.org
20 maja odbędzie się trzecia edycja Konkursu Piw Domowych o Puchar Piwo.org. Tym razem jedyną kategorią konkursową będzie "Czeska dziesiątka" (Desitka), czyli niezwykle popularny u naszych południowych sąsiadów styl piwa jasnego lekkiego. Puchar Piwo.org
....................................................................................
14.05.2012
VII KPD w Wrocławiu za nami
Konkurs piw domowych odbył się we Wrocławiu już po raz siódmy. Kategorię Pilzner czeski wygrał Łukasz Chrząszcz, który wyprzedził Andrzeja Milera oraz Adama Stawowczyka. W kategorii Koźlak pszeniczny triumfował Jacek Stachowski, drugie miejsce zajął Adam Wróbel, a na trzecim miejscu znalazło się piwo Agnieszki Łopaty.
....................................................................................
08.05.2012
Festiwal Dobrego Piwa startuje w piątek
Trzecia edycja Festiwalu Dobrego Piwa we Wrocławiu będzie po raz pierwszy trwała 3 dni, a rozpocznie się również za trzy dni w piątek. Na tegoroczny FDP składają się takie atrakcje piwowarskie, kulinarne i kulturalne jak warsztaty piwowarskie, wykłady, degustacje piw domowych, reprezentacje najlepszych browarów polskich i wielu zagranicznych, szkolenia, wystawy, pokazy filmowe, koncerty muzyczne i in. Festiwalowi towarzyszyć będzie IX Konkurs Piw Domowych, który tym razem rozegrany zostanie w dwóch kategoriach: pils czeski i koźlak pszeniczny. Szczegółowy program FDP
....................................................................................
03.05.2012
Druga warzelnia w Żywcu
Nie chodzi o kolejną warzelnię zainstalowaną przez Browar Żywiec, lecz o zupełnie nowy browar restauracyjny. Żywiecki Browar Rzemieślniczy Krajcar został w dniu wczorajszym oficjalnie otwarty. Browar ma warzelnię o pojemności 6 hl, 2 tanki wyszynkowe, 2 fermentacyjne i 4 leżakowe o poj. 800 l. W dniu premiery dostępne były pierwsze piwa: pszeniczne, ciemny koźlak, marcowe i jasne.
....................................................................................
30.04.2012
Festiwal w Szreniawie
13 maja 2012 r. w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbędzie się II Festiwal Piwa. Jest to impreza edukacyjno-rekreacyjna poświęcona piwowarstwu. Głównym celem festynu jest przedstawienie tradycji spożywania piwa na ziemiach polskich w ujęciu historycznym, przybliżenie sposobu warzenia piwa, prezentacja małych i średnich browarów funkcjonujących obecnie w kraju, a także zbiorów birofilskich kolekcjonerów prywatnych oraz pokazanie wyrobu piw domowych.
....................................................................................
27.04.2012
ZPPP bez Łomży
Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce okrojony został do trzech członków. Ze związku wystąpiły Browary Regionalne Łomża. Do ZPPP należą więc obecnie Carlsberg Polska, Kompania Piwowarska i Grupa Żywiec. Wcześniej do związku należał również Royal Unibrew Polska. Firma ta jednak po połączeniu z Van Purem zmieniła nazwę na Browary Regionalne Łomża.
....................................................................................
27.04.2012
Grodziskie Redivivus - raport
Zadaniem specjalnej komisji Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, ukonstytuowanej w grudniu ubiegłego roku, było i jest gromadzenie i krytyczne opracowywanie wszelkich informacji o piwie Grodziskim, a następnie udostępnianie ich w sposób otwarty wszystkim zainteresowanym, a przede wszystkim piwowarom: zarówno amatorom jak i profesjonalistom, tak w kraju jak i za granicą. Pierwszy raport z prac komisji podsumowujący zebrane dane historyczne i materiały dotyczące piwa Grodziskiego właśnie się ukazał. Przedstawia on szczegółowo surowce oraz technologię wykorzystywaną przy warzeniu tego piwa. Raport
....................................................................................
26.04.2012
Nikt nie kupił Grybowa
W dniu wczorajszym Browar Grybów wystawiony został na licytację ze względu na blisko sześciomilionowe długi. Cena wywoławcza wynosiła 4,5 mln. Mimo zainteresowania nikt nie wpłacił wymaganego 10-procentowego wadium. Jeżeli ok. 20 wierzycieli wyrazi zgodę na ponowną licytację cena wywoławcza spadnie do 3,7 mln zł.
....................................................................................
25.04.2012
Nowy browar kontraktowy!
"Żyjemy w ciekawych czasach, czas na ciekawe piwa" - takie motto wyczytać można na profilu facebookowym nowego kontraktowego browaru w Polsce. AleBrowar założyli trzej pasjonaci piwa, którzy w Browarze Gościszewo uwarzyli trzy pierwsze piwa: IPA, Black IPA i Witbier. Premiera tych piw odbędzie się 5 maja w kilku miastach m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.
....................................................................................
24.04.2012
Tajemnice zamku i browaru w Raciborzu
Takim tytułem Grzegorz Wawoczny opatrzył swoją książkę dotyczącą raciborskiego zamku i zamkowego browaru. W części poświęconej browarowi Wawoczny opisuje jego historię, historię rodziny von Ratibor i wiele ciekawostek z nim związanych.
....................................................................................
22.04.2012
Browar Grybów zostanie zlicytowany
Ze względu na długi Browaru Grybów sięgające 5,7 mln zł w najbliższą środę zostanie przeprowadzona pierwsza licytacja browaru. Wnioskował o nią komornik próbujący odzyskać wielomilionowe wierzytelności kilkunastu firm i osób prywatnych. Cena licytacyjna określona została na 75% zaległych długów. Mimo trudności finansowych właściciele browaru Słowacy Ivan Chovanec wraz z synem zamierzają kontynuować warzenie i dystrybucję piwa.
....................................................................................
22.04.2012
Widawa już warzy
30. browar restauracyjny w Polsce rozpoczął działalność. Jest nim Browar Widawa z Chrząstawy Małej pod Wrocławiem. Dysponuje warzelnią o wybiciu 10 hl firmy Kaspar Schulz. Pierwszymi piwami są pszeniczne Augustiańskie, Widawa Jasne (jasny lager) i Czarny Kur (czarne).
....................................................................................
20.04.2012
Szósty numer Piwowara
Ukazał się szósty numer kwartalnika Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
....................................................................................
20.04.2012
Dzień Szwajcarskiego Piwa - po raz pierwszy
W dniu wczorajszym Związek Browarów Szwajcarii obchodził po raz pierwszy Dzień Szwajcarskiego Piwa oraz 135. rocznicę swojego istnienia. W ostatnich 20 latach Szwajcaria przeżyła boom na małe, regionalne browary. O ile w roku 1992 ten mały alpejski kraj miał 32 browary, to obecnie jest ich ponad 10 razy więcej (345). Jednakże wraz z rozwojem browarnictwa nie szła w parze konsumpcja, która obecnie wynosi 57,3 l/mieszkańca i jest o 20 litrów mniejsza niż w latach 70. ubiegłego wieku. Z jednej strony Szwajcaria dorobiła się wielu ciekawych piw zwiększających piwny koloryt tego kraju, z drugiej jednak strony cierpi na brak rzetelnie wykształconych piwowarów i menedżerów potrafiących dobrze zarządzać niewielkimi browarami.
....................................................................................
17.04.2012
007 z zieloną butelką
Grupa Heineken od 15 lat sponsoruje kolejne odcinki Jamesa Bonda, ale dopiero w najnowszym zobaczymy agenta 007 pijącego piwo. W poprzedniej części Quantum of Solace dziewczyna Bonda piła Heinekena, ale tym razem będzie to sam James Bond, brytyjski agent MI6.
....................................................................................
13.04.2012
Zwierzyniec wrócił do starosty
Kiedy rok temu lubelska firma Euro-Projekt wydzierżawiła browar w Zwierzyńcu zobowiązała się do uruchomienia produkcji piwa w przeciągu roku. Euro-Projekt nie tylko nie uwarzył ani hektolitra piwa, ale nawet nie poczynił żadnych inwestycji w tym kierunku. W dniu dzisiejszym starosta zamojski zgodnie z umową przejął browar, który zamierza po dopełnieniu formalności przetargowych ponownie wydzierżawić.
....................................................................................
07.04.2012
StarBev sprzedany
Amerykańsko-kanadyjskie konsorcjum Molson Coors Brewing Company kupiło europejską grupę browarniczą StarBev za 3,5 mld dol. Molson Coors to piąty największy producent piwa na świecie, natomiast StarBev z siedzibami w Pradze i Amsterdamie jest jedną z największych grup browarniczych w Środkowej Europie, dysponującą takimi markami jak Kmenitza, Bergenbier czy Ozujsko oraz produkowane i sprzedawane na belgijskiej licencji Stella Artois.
....................................................................................
05.04.2012
Czeskie zielone piwo
Czesi są co prawda dość konserwatywnym narodem piwnym, jednak coraz większą popularność zdobywa tam zielone piwo. Warzone jest ono specjalnie na Wielki Czwartek, który po czesku nazywa się Zielonym Czwartkiem. Może i kiedyś w Polsce przyjdzie moda na warzenie zielonego piwa na Zielone Świątki?
....................................................................................
04.04.2012
Po 67 latach Toruń znów będzie miał swoje piwo
W Toruniu za 2 tygodnie otworzona zostanie restauracja Jan Olbracht z minibrowarem. Nazwa lokalu nawiązuje do króla polskiego, który zmarł w 1501 r. właśnie w Toruniu. Na początku w menu pojawią się cztery typy piwa: pils, pszeniczne, bursztynowe i piernikowe o smaku korzennym. Jan Olbracht zakłada stałą produkcję 10-12 tysięcy litrów piwa miesięcznie i w przyszłości sprzedaż również w butelkach.
....................................................................................
30.03.2012
Będzie znak graficzny Polskiego Chmielu?
Polski Związek Producentów Chmielu chce opracować znak graficzny, który umieszczany na etykietach piw będzie informował konsumentów o tym, że dane piwo uwarzone zostało z dodatkiem polskiego chmielu. Związek nie jest zadowolony ze sprzedaży chmielu na polskim rynku. Jedynie małe i średnie browary korzystają z polskiego chmielu, najwięksi producenci zasłaniają się międzynarodowymi kontraktami i skupują na polskim rynku jedynie niewielkie ilości. Taka sytuacja była przyczyną wczorajszej demonstracji chmielarzy przed browarem w Okocimiu. Również wczoraj doszło do rozmów ministra rolnictwa z przedstawicielami związku na temat sytuacji polskich rolników-chmielarzy.
....................................................................................
28.03.2012
Największe marki świata. Znasz je?
Pod pojęciem największe marki rozumiana jest po prostu ilość piwa, jaka jest warzona pod daną marką. Na niedawno opublikowanej liście za 2011 r. pierwsze miejsce zajmuje piwo Snow z chińskiego browaru CRB produkowane w ilości ponad 80 mln hl rocznie. Snow wyprzedza marki Bud(weiser) oraz Skol. Poza podium są Tsingtao, Heineken i Brahma, dalej Coors i Corona, Carlsberg, Foster’s i Guinness.
....................................................................................
28.03.2012
Niemcy biorą przykład z USA
Jak wiadomo od dłuższego czasu w USA bardzo popularne są chmiele o przeróżnych aromatach cytrusowych lub żywicznych. Niemieccy chmielarze do tej pory nie mieli takich odmian, gdyż hodowali głównie chmiele o znanym z pilsów czy lagerów aromacie. To się jednak może zmienić, gdyż Towarzystwo Badań na Chmielem (Gesellschaft für Hopfenforschung) dopuściło do hodowli 4 nowe odmiany chmieli o aromacie lodowcowym (sic!), agrestowo-winnym i mandarynkowym. Takie chmiele pozwolą niemieckim piwowarom na osiągnięcie nietypowych aromatów nie łamiąc przy tym tradycyjnego Prawa czystości piwa.
....................................................................................
28.03.2012
Tyskie prosto z tanka
Kompania Piwowarska wprowadziła znane w Czechach rozwiązanie serwowania piwa prosto z tanka. Specjalne tanki o pojemności 500 i 1000 l zostały zamontowane w 21 lokalach w południowo-zachodniej Polsce. W tanku umieszczony jest specjalny 7-warstwowy worek foliowy, który napełniany jest w lokalu bezpośrednio z cysterny. Dzięki temu piwo nie ma żadnej styczności z tlenem i nie jest sztucznie nasycane CO2 jak w przypadku standardowej instalacji kegowej. KP do tanków dostarczać będzie wersję niepasteryzowaną piwa Tyskie Gronie warzonego w Tyskich Browarach Książęcych. Piwo to ma 28 dni przydatności do spożycia.
....................................................................................
27.03.2012
Kto kupi browar w Grodzisku
Burmistrz miasta ogłosił przetarg na sprzedaż budynków pobrowarniczych, w tym dawnej warzelni. Wśród warunków jakie stawiają władze Grodziska jest m.in. konieczność uruchomienia produkcji piwa, z jakiego zawsze słynął Grodzisk - Piwa Grodziskiego. Przetarg zaplanowano na 18 kwietnia.
....................................................................................
20.03.2012
Coraz mniej polskiego chmielu
Plantacje chmielu w Polsce co roku bada i certyfikuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W poprzednim roku uprawą chmielu zajmowało się 650 producentów posiadających 1 419 plantacji o powierzchni 1 567,7 ha. W stosunku do 2005 r. liczba producentów chmielu spadła o 650, plantacji o 841, a powierzchni uprawy chmielu o 723,1 ha. W ostatnich latach zauważalny był trend odchodzenia od uprawy odmian aromatycznych chmielu na korzyść goryczkowych, które w 2011 r. zajmowały już 73,1% upraw. Wśród odmian goryczkowych największą powierzchnię upraw zajmują: Marynka – 48,6% i Magnum – 45,5% (odmiana supergoryczkowa).
....................................................................................
19.03.2012
Polak szefem browaru w Norwegii
Jacek Pastuszka, dotychczasowy prezes Carlsberg Polska został szefem największego norweskiego browaru Ringnes, który warzy m.in. słynne piwo Tuborg. Norweski browar należy również do firmy Carlsberg. Za czasów prezesury J. Pastuszki Carlsberg Polska osiągnął najlepszy w historii firmy wynik i zwiększył swoje udziały w polskim rynku do 17,8 procent.
....................................................................................
19.03.2012
100% polskiego chmielu w Warce
Komisja Etyki Reklamy uznała, że sformułowanie "100 proc. polski chmiel" w reklamach piwa Warka nie narusza kodeksu branżowego. Producent piwa Grupa Żywiec przedłożyła wyniki kontroli przeprowadzonej pod koniec ub.r. przez Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Kontrola potwierdziła, że odmiana chmielu, z którego produkowane były substancje chmielowe wykorzystywane do warzenia m.in. piwa Warka, pochodzi z Polski.
....................................................................................
18.03.2012
Atak Chmielu na złoto
Piwa Atak Chmielu oraz Jak w Dym z browaru kontraktowego Pinta wzięły udział na VIII International Beer Competition w Miskolcu, na Węgrzech. Atak Chmielu otrzymał na konkursie złoty medal uzyskując 4. wynik pod względem ilości zdobytych punktów wśród 66 startujących piw w pięciu kategoriach. Rywalizację wygrał Schneider-Weisse Aventinus z 19,08 pkt. Jak w Dym w kategorii "Special Beers" zdobył 14,30 pkt.
....................................................................................
18.03.2012
I Szczeciński Konkurs Piw Domowych
W dniu wczorajszym odbył się w Szczecinie po raz pierwszy konkurs piw domowych podczas XII edycji Międzynarodowej Giełdy Birofilów Pivaria. Organizatorami konkursu byli Volker R. Quante i Marcin Stefaniak - członkowie PSPD. Pierwszą kategorię Piwo Marcowe/Oktoberfestbier wygrała Agnieszka Łopata wyprzedzając Czesława Dziełaka i Rafała Ławrynowicza. Ze względu na fakt, że konkurs odbywał się dokładnie w Dzień św. Patryka - patrona Irlandii, drugą kategorią były piwa zielone. Rywalizację wśród piw zielonych wygrał Robert Orszulak. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Łopata, która wyprzedziła Andrzeja Milera.
....................................................................................
08.03.2012
Piwo Kołobrzeskie?
Jak informuje Gazeta Wyborcza władze Kołobrzegu chciałyby, by piwo reklamowało ich miasto. Rozmawiają w tym celu z jednym z regionalnych browarów. W zamyśle włodarzy miasta jest, by nowe piwo nosiło nazwę Kołobrzeskie.
....................................................................................
07.03.2012
W Katowicach zamknięto minibrowar sieci Spiż
W Katowicach zamknięty został browar restauracyjny i klub muzyczny należące do sieci Browary Restauracje Spiż. Lokal działał w latach 2005-2012 w budynku dawnej drukarni przy ul. Opolskiej. Minibrowar Spiż w Katowicach był wielokrotnym gospodarzem Giełdy Birofiliów, a od 2011 r. Śląskiego Konkursu Piw Domowych.
....................................................................................
07.03.2012
Ile kilometrów podróżuje piwo?
Niemieckie Towarzystwo Badań Rynku Opakowań przeprowadziło niedawno gruntowną analizę jak długą drogę przebywa piwo od producenta do konsumenta. Odległości jakie pokonuje piwo okazały się większe niż zakładano. Średnio droga do konsumenta wynosi 210 kilometrów, ale aż 17% piwa transportowane jest ponad 400 km.
....................................................................................
24.02.2012
Bractwo Piwne przyznaje nagrody
Bractwo Piwne nagrodziło tytułem Piwo Roku 2011 piwo Ciechan Mocne z browaru w Ciechanowie. Natomiast Bierhalle Pils otrzymał tytuł Restauracyjnego Piwa Roku 2011. Wyróżnienia przyznawane są na podstawie wyników konkursów w danym roku kalendarzowym. W 2011 r. pod uwagę zostały wzięte łącznie 4 konkursy: Konsumencki Konkurs Piw Bractwa Piwnego w Łodzi (maj 2011), Konsumencki Konkurs Piw Chmielaki Krasnostawskie (sierpień 2011), plebiscyt użytkowników portalu browar.biz (styczeń 2012), Konkurs Piw Rzemieślniczych Birofilia w Żywcu (czerwiec 2011).
....................................................................................
23.02.2012
Ambasadorzy piwa KP
Kompania Piwowarska wprowadza w życie swój nowy program Ambasadorzy Piwa. Celem projektu jest szerzenie wśród ponad 3200 pracowników KP wiedzy o produkcji, jakości piwa, sprzedaży i świecie marek z portfela KP. Pierwszym etapem programu są warsztaty dla pracowników KP. Poruszanymi tematami będą rytuały serwowania, sztuka mówienia o piwie, techniki degustacji i najciekawsze piwne historie. Kompania ma również zamiar uruchomienia specjalnej infolinii, na którą pracownicy firmy będą mogli zgłaszać nieprawidłowości związane ze sprzedażą, serwowaniem lub przechowywaniem piw KP.
....................................................................................
20.02.2012
The Brewers Association dodaje nowy styl piwa
The Brewers Association (BA) zaktualizowała swój opis stylów piwa. Jedną z największych zmian jest dodanie nowego stylu: Indigenous Beer Category. Kategoria ta obejmuje piwa, których składniki lub sposób warzenia charakterystyczny jest jedynie dla danego regionu. Przykładem są piwa fińskie sahti lub amerykańska chicha, ale również piwo Grodziskie. Kategoria ta jest dość otwarta, dlatego na konkursach piwowarzy/browary będą musieli dołączyć opis swojego piwa w 100 słowach, by uzasadnić przynależność ich piwa do tej kategorii i ułatwić pracę sędziom. Obecnie opis stylów BA obejmuje 140 gatunków.
....................................................................................
20.02.2012
30000 członków AHA
Luty 2012 r. to historyczny miesiąc dla The American Homebrewers Association (AHA) czyli Amerykańskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Liczba członków przekroczyła 30 tysięcy i stale rośnie. Stowarzyszenie powstało w 1978 r., krótko po tym, jak ówczesny prezydent USA zalegalizował warzenie piwa w domu. Charlie Papazian i Charlie Matzen wydali wówczas pierwszy numer magazynu Zymurgy, wokół którego ukonstytuował się formalny związek piwowarów domowych. Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych - jak poinformował na Walnym Zebraniu jego prezes - liczy obecnie 153 członków. Czy kiedyś również osiągnie kilka, kilkanaście tysięcy? Charlie Papazian zawsze powtarza ‘Relax, don’t worry, have a homebrew.’
....................................................................................
20.02.2012
1341 warzelni w Niemczech
Związek Browarów Niemieckich poinformował, że w Niemczech w 2011 r. działało 1341 mniejszych i większych browarów. Tym samym było ich o 9 więcej niż w roku poprzednim. W samej Bawarii jest ich blisko połowa. Browarów z wybiciem co najmniej 1 mln hl jest 27 czyli jeden mniej niż rok wcześniej, ale przypada na nie ponad połowa całej produkcji piwa w Niemczech. Informacje te zbiegły się z otwarciem osiemdziesiątego browaru w Polsce - restauracyjnego Browaru Mieszczańskiego w Cieszynie. W Niemczech 1 browar przypada na ok. 60 tys osób, w Polsce natomiast na blisko pół miliona. O ile różnica w spożyciu piwa na głowę mieszkańca pomiędzy Polską a Niemcami nie jest już tak duża (ok. 93 do 101 l), to w ilości browarów odstajemy znacznie.
....................................................................................
16.02.2012
Kraków birofilów
W najbliższą sobotę odbędzie się w Krakowie XVII Giełda Birofiliów. Miejsce: DK Krakus.
....................................................................................
15.02.2012
MEBAK wydaje nową pozycję
Przed kilkoma dniami ukazała się nowa pozycja międzynarodowego instytutu analitycznego MEBAK (Mitteleuropäische Brautechnische Analysenkommission - Środkowoeuropejska Komisja ds Analizy technik piwowarskich) z siedzibą w Niemczech pt. Brzeczka, piwo, napoje na bazie piwa. Na ponad 600 stronach przedstawione są metody analizy i oceny piwa na wszystkich etapach jego powstawania. MEBAK zapowiedział już wydanie kolejnych dwóch tomów obejmujących sensorykę i mikrobiologię piwa. MEBAK to komisja powstała 40 lat temu z inicjatywy uczelni wyższych z kierunkami piwowarskimi Niemiec i Szwajcarii. Obecnie do komisji dołączyły również uczelnie Austrii i Czech. MEBAK
....................................................................................
14.02.2012
Mieszczański otwiera się w Cieszynie
W najbliższą sobotę, 18 lutego w Cieszynie nastąpi uroczyste otwarcie Browaru Mieszczańskiego - minibrowaru połączonego z restauracją. Uroczystość ta zbiegnie się z Walnym Zebraniem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych odbywającym się w cieszyńskim Browarze Zamkowym.
....................................................................................
14.02.2012
Amerykanie piją piwo
Jak wynika z raportu Instytutu Badania Rynku Nielsen piwo jest w Ameryce najchętniej pitym napojem alkoholowym, przed winem i alkoholami mocnymi. W 2011 r. sprzedaż piwa w USA osiągnęła 98 miliardów dolarów i była o 2% większa niż rok wcześniej. Ponad połowa obrotu piwem przypada na bary i restauracje. Przyczyny wzrostu upatruje się w większym imporcie i produkcji piwa rzemieślniczego.
....................................................................................
13.02.2012
Słowackie sukcesy Polaków
Na Słowacji zakończył się konkurs piw domowych Biała Wrona 2012. Wśród startujących piw nie zabrakło dzieł polskich piwowarów domowych, którzy tradycyjnie przywieźli kilka medali. Polacy najbardziej zdominowali kategorię Stout, w której zajęli trzy pierwsze miejsce. Złoto przypadło Stoutowi Opalenickiemu Andrzeja Smyka, srebro zdobył Adam Wróbel za swój Dry Stout, natomiast medal brązowy otrzymał Tomasz Wawrzyniak, który wystawił treściwego RISa. Adam Wróbel poszczycić może się również kolejnymi medalami. W kategorii otwartej zdobył srebrny medal za swoje piwo Świąteczne, natomiast drugie jego piwo Szkocki Hazok Wielkanocny zajęło piąte miejsce. Koźlak Pszeniczny A. Wróbla zajął trzecie miejsce w kategorii Weizen, wyprzedzając Weizenbocka Marka Bakalarskiego. O medal otarli się również Dorota i Janusz Chrapek, których piwo uCieszna IPA zajęło czwarte miejsce.
....................................................................................
09.02.2012
Browar trapistów numer osiem oficjalnie otwarty
Przeor klasztoru Engelszell poinformował o oficjalnym otwarciu browaru w Austrii. Skromna uroczystość otwarcia odbyła się w dniu wczorajszym. Piwowar brat Marianus poświęcił warzelnię, zwołał konwent braci, by wraz z kilku zaproszonymi gośćmi skosztować pierwszego piwa. Będzie to piwo jasne i ciemne o zawartości alkoholu od 18 do 22 procent. Pełną dojrzałość osiągnie za kilka tygodni. Piwo rozlewane będzie w sąsiednim browarze do butelek, a spora część trafi na rynek amerykański.
....................................................................................
07.02.2012
Stagnacja w Niemczech
Sprzedaż piwa u naszych zachodnich sąsiadów w poprzednim roku utrzymała się na niemal niezmienionym poziomie. Niemieckie browary sprzedały 98,2 hl piwa czyli 0,1% mniej niż rok wcześniej. W konsumpcji piwa zdecydowanie przodują dwa landy: Nadrenia-Westfalia i Bawaria, na które przypada łącznie niemal połowa sprzedanego piwa. Ciekawym zjawiskiem jest zdecydowany wzrost spożycia piwa bezalkoholowego aż o ponad 13 procent. Nieznacznie spadła natomiast konsumpcja napojów na bazie piwa. Niemieccy piwowarzy są ogólnie zadowoleni z takich danych, gdyż jak twierdzą udało się zahamować spadek konsumpcji piwa, a z ilością 118 l na głowę mieszkańca (powyżej 16 roku życia) Niemcy utrzymują bardzo wysoką pozycję w Europie i na świecie.
....................................................................................
06.02.2012
Atak chmielu bezkonkurencyjny
Uczestnicy plebiscytu forum Browar.biz nie mieli najmniejszych problemów z wyborem najlepszego piwa mijającego roku. Został nim Atak Chmielu warzony przez Pintę w Browarze na Jurze, który otrzymał trzykrotnie więcej głosów niż Lagerowe z Ciechanowa. O bezsprzecznej dominacji piw Pinty świadczy również fakt, że na 10 kategorii zwyciężyły one w pięciu (Czarna Dziura, Wesołych Świąt, Atak Chmielu, Psze Koźlak, Jak w Dym). Atak Chmielu wybrany został również Debiutem Roku. Pincie nie udało się jednak wprowadzić na tron swojego piwa w królewskiej konkurencji piw jasnych pełnych. Tutaj króluje Browar Ciechan, którego dwa piwa Lagerowe i Mocne Niepasteryzowane rządzą niepodzielnie. Również konkurencję piw aromatyzowanych wygrało piwo z Ciechanowa (Miodowe). Trzecim browarem, któremu udało się wprowadzić swoje piwa na pierwsze miejsce jest Browar Amber, którego piwa Grand Imperial Porter i Koźlak wygrały odpowiednio kategorię Porterów i piw ciemnych mocnych dolnej fermentacji.
....................................................................................
03.02.2012
Rekordowa produkcja piwa w Polsce
Urząd Statystyczny podał dane dotyczące produkcji piwa w roku 2011 w Polsce. Wyniosła ona 37,854 mln hl i tym samym była najwyższa w historii. O blisko 2 mln przewyższyła dotychczasowy rekord z roku 2008. Tym samym pozytywny trend produkcji piwa w Polsce idzie na przekór spadkowej tendencji w największych europejskich piwnych potęgach.
....................................................................................
30.01.2012
Dwunastka z Westvleteren najlepsza
Portal Ratebeer ogłosił listę 50 najlepszych piw 2012 r. Na pierwszym miejscu znalazło się piwo Westvleteren 12 warzone w stylu Quadrupel w belgijskim browarze klasztornym Westvleteren Abdij St. Sixtus. Miejsca drugie i trzecie zajęły piwa warzone w stylu Imperial Stout Närke Kaggen Stormaktsporter ze szwedzkiego browaru Närke Kulturbryggeri oraz Goose Island Rare Bourbon County Stout z amerykańskiego browaru Goose Island Beer Company (Ab-InBev). RateBeer to największe na świecie forum, na którym wszyscy chętni mogą oceniać piwa z całego świata. Ranking portalu uwzględnił 140 tys. piw z 12 tys. browarów. RateBeerBest
....................................................................................
25.01.2012
Plebiscyt na najlepsze piwa rozpoczęty
Na portalu internetowym Browar.biz rozpoczął się największy w Polsce plebiscyt dotyczący piwa. Forumowicze mogą wybierać najlepsze polskie piwa w 11 kategoriach, a dodatkowo na podstawie wyników ogłoszony zostanie laureat tytułu Piwo Roku. Konkurs, do którego stają wszystkie warzone w Polsce piwa (z wyjątkiem piw warzonych na licencji), rozgrywany jest po raz dziewiąty. Plebiscyt potrwa do 3 lutego br. Plebiscyt
....................................................................................
24.01.2012
Forumowicze najaktywniejsi
Agencja PR Publicon i firma monitorująca internet - Brand24.pl przebadały polski internet pod względem pojawiania się tematów dotyczących wybranych marek piw. Badaniem objęto marki: Kasztelan, Ciechan, Lubuskie, Tyskie, Lech, Żubr, Heineken, Żywiec, Warka, Carlsberg, Okocim, Harnaś, Redd's. Jak wynika z raportu najczęściej o tych markach pisze się na wszelkiego rodzaju forach internetowych (50%), następnie na facebooku (25%) oraz na mikroblogach (15%). Raport analizuje również inne czynniki m.in. ilość pozytywnych i negatywnych opinii o badanych markach. Najwięcej pozytywnych opinii zebrał Ciechan, Redd's oraz Kasztelan, najwięcej negatywnych opinii Carlsberg, Kasztelan oraz Warka. Pełny raport
....................................................................................
19.01.2012
Warszawska giełda
Po raz trzynasty odbędzie się w Warszawie zimowa giełda birofilistyczna. Patronem giełdy jest Manufaktura Piwna - projekt Browaru Jabłonowo.
....................................................................................
16.01.2012
Anheuser-Busch kupuje markę Budweiser
W walce z browarem Budějovický Budvar o prawa do marki Budweiser Anheuser-Busch całkowicie zmienił strategię. Kilka dni temu międzynarodowy koncern zakupił udziały w browarze Budějovický Mestansky Pivovar, który wraz z sąsiednim Budvarem ma prawa do używania nazwy Budweiser. Co ciekawe, dotychczasowy właściciel mieszczańskiego browaru, firma Harvestor wyłączyła ze sprzedaży AB InBev produkcję piwa. Oznacza to, że koncern kupił jedynie prawa do używania marki bez wpływu na produkcję piwa.
....................................................................................
15.01.2012
Doświadczalny minibrowar w Kalsku
Jak podaje portal Browar.biz w Kalsku w województwie lubuskim Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie buduje Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych. Ma to być placówka badawczo-rozwojowa wyposażona m.in. w minibrowar służący do eksperymentalnego i innowacyjnego warzenia piwa.
....................................................................................
14.01.2012
Mocne piwa najpopularniejsze
Jak podaje firma badawcza Nielsen najchętniej kupowanymi piwami w Polsce są piwa z zawartością alkoholu pomiędzy 5,6 i 6,2 proc. alkoholu. Ich sprzedaż wynosi ok. 64 procent. Piwa do 5,5% alk. mają 18 procentowy udział w polskim rynku. Natomiast piwa bezalkoholowe i niskoalkoholowe zajmują jedynie 1,7% sprzedaży. Takie preferencje Polaków sprawiają, że producenci nie kwapią się z warzeniem piw do 3,5% alkoholu, jakie od dnia wczorajszego mogą być legalnie dystrybuowane na imprezach masowych.
....................................................................................
03.01.2012
Walka o najmocniejsze piwo świata trwa dalej
Które piwo ma obecnie najwięcej alkoholu? Schorschbock 57 z niemieckiego browaru Schorschbräu. Jest to koźlak lodowy powstały metodą wymrażania wody do -60 °C, ale uwarzony zgodnie z Niemieckim Prawem Czystości. Powstało zaledwie 36 butelek 0,33 l w cenie 200 euro za sztukę. Czy granicę 57% alkoholu uda się przebić? Browar czeka teraz na odpowiedź szkockiego Brew Dog, który kilka miesięcy temu zaprezentował piwo z 55% alk. Do tej pory browar Brew Dog trzy razy ustanawiał rekord. Na niemieckie piwo z 31% alkoholu odpowiedział piwem z 32 procentami. Kiedy Niemcy uwarzyli piwo 40-procentowe, Brew Dog wypuścił "Sink the Bismarck" z 41 procentową zawartością alkoholu, a potem dołożył jeszcze 14% i stwierdził, że więcej już się nie da. Zobaczymy co zrobi teraz.
....................................................................................
02.01.2012
Porter z Okocimia na 5 miejscu
W piątej już edycji Gwiazdkowej Degustacji Porterów i Stoutów w Moskwie okocimski Porter zajął piąte miejsce. Był to jedyny porter reprezentujący Polskę wśród 45 piw z całego świata. Pełne wyniki
....................................................................................