Portret Vincentia Anastagiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret Vincentia Anastagiego
Ilustracja
Autor El Greco
Rok wykonania 1575–1576
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 188 × 127 cm
Muzeum Frick Collection

Portret Vincentia Anastagiego – obraz hiszpańskiego malarza pochodzenia greckiego Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco.

Portret przedstawia Vincentia Anastatiego, kawalera maltańskiego i dowódcy Zamku Świętego Anioła. Mężczyzna ubrany jest w zbroję i aksamitne spodnie oraz wysokie białe skarpety. Obraz ma cechy typowe dla stylu Tycjana (twarz i draperia za modelem) jednakże El Greco wykorzystał również znajomość malarstwa flamandzkiego i jego zamiłowania do szczegółowego przedstawiania detali. Widać to w odtworzeniu zbroi i refleksów świetlnych na niej oraz w hełmie leżącym oddzielnie na podłodze. Na wysokim kunszcie w portretowaniu El Greca wzorował się późniejszy mistrz malarstwa Diego Velázquez, u zbiorów którego znajdowały się trzy inne portrety autorstwa hiszpańskiego artysty.
Na ścianie z prawej strony widoczny jest podpis artysty i tytuł obrazu.

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Obraz znajduje się w kolekcji Frick Collection[1]. Wcześniej znajdował się w kolekcjach: William. Conynghama; sprzedany 9 czerwca 1849 roku na aukcji Christie’s zakupiony przez H. Farrer; Henry Labouchere, Stoke, 1850; Stanley Labouchere; kupiony od Labouchere’a w 1913 roku przez Colnaghi & Knoedler; Frick Collection od 1913.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oraz w kolekcji
  2. Loan Exhibition of Paintings by El Greco and Goya, M. Knoedler & Co. 1915, New York, s.6

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]