Porucznik Columbo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Porucznik Columbo
Frank Columbo
Postać z Columbo
Ilustracja
Grany przez Petera Falka
Dane biograficzne
Rodzina małżeństwo: pani Columbo
Inne informacje
Specjalność oficer śledczy
Peugeot 403 kabriolet, takim europejskim samochodem porusza się porucznik Columbo

Porucznik Columbo – bohater amerykańskiego telewizyjnego serialu kryminalnego pod tytułem Columbo, pracujący w wydziale zabójstw policji Los Angeles. Rolę odtwarzał Peter Falk. Serial był wyświetlany w USA (z przerwami) w latach 1968-2003.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Biografia i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Porucznik Columbo urodził się w Nowym Jorku. Jest Amerykaninem pochodzenia włoskiego. Odbył służbę wojskową podczas wojny koreańskiej, a następnie wstąpił do nowojorskiej policji. W 1958 roku przeprowadził się do Los Angeles, gdzie ukończył szkołę oficerską.

Columbo jest niepozorny, szczupły, niskiego wzrostu. Nie nosi munduru policyjnego. Ubiera się stale w taki sam garnitur, krawat i płaszcz, które nie zawsze są czyste. Jest roztargniony. Cierpi na wiele przypadłości, m.in. lęk wysokości, chorobę morską oraz lęk przed szpitalem i zabiegami medycznymi. Nie umie pływać. Nie nosi broni[1], trzyma ją w komendzie. Jest marnym kierowcą[2] (wielokrotnie w serialu pokazane są jego naruszenia zasad ruchu drogowego oraz drobne stłuczki). Jego ulubioną potrawą jest chili z krakersami.

Gdy prowadzi śledztwo wcześnie rano, zabiera w kieszeni do pracy jajka na twardo. Pije dużo czarnej kawy. Gdy poznajemy Columbo, jest mężczyzną w wieku około 40 lat. Przez cały czas trwania serialu nie awansował. W serialu nigdy nie pada imię porucznika Columbo, natomiast w jednym z odcinków, na dokumencie tożsamości porucznika widnieje imię Frank.

W serialu Columbo często wspomina o swojej żonie, która nie wystąpiła w żadnym z odcinków. Żona porucznika występuje w tytule epizodu (Rest In Peace, Mrs Columbo). W odcinku tym zainscenizowany jest pogrzeb Pani Columbo po to, by porucznik mógł wydobyć przyznanie się do winy morderczyni.

Columbo wspomina w odcinku Any Old Port in a Storm, iż posiada dziecko. Z kolei w odcinku Mind over Mayhem używa liczby mnogiej mówiąc o swoich dzieciach. W odcinku Rest in Peace, Mrs. Columbo[3] z dziewiątej serii serialu, zaprzecza jakoby miał mieć dzieci, ale ma to związek z tym, iż celowo chce zmylić główną podejrzaną, która dybała na życie żony porucznika.

Praca[edytuj | edytuj kod]

Porucznik Columbo zajmuje się morderstwami, które dotyczą osób zamożnych, przedstawicieli wyższych sfer, ludzi z show-biznesu oraz osób publicznych, gdzie podejrzanymi często są osoby równie eksponowane. „Bronią” Colombo jest jego marny wygląd i zachowanie, co powoduje, że podejrzani odnoszą się do niego z lekceważeniem, nie doceniając jego możliwości dedukcyjnych. Często nawet nie rozpoznają w nim detektywa. Porucznik często rozpoczyna znajomość z podejrzanymi prezentując się jako osoba pogubiona i niepewna, prosi o pożyczenie drobnych przedmiotów twierdząc, iż je zgubił. Na początku śledztwa wspomina także, że odpowiedzi są mu potrzebne do tego, by napisać raport dla przełożonego, uzasadniając swoje pierwsze pytania koniecznością wykonania pracy przy biurku. Columbo rozwiązuje sprawy bez użycia broni i siły fizycznej. Podejrzanych drażni swą natrętną obecnością oraz zadawaniem wielu szczegółowych pytań. Początkowo udaje, iż wierzy w odpowiedzi podejrzanego, nawet jeżeli są mało wiarygodne lub nielogiczne. Columbo stara się też dowiedzieć jak najwięcej o pracy zawodowej podejrzanego, często też stosuje pochlebstwa, podziwiając jego status majątkowy lub pozycję zawodową. W przypadku gdy sprawca miał pomocnika, Columbo często stosuje strategię skłócenia partnerów, co osiąga za pomocą blefów lub sugestii, iż partner podejrzanego jako pierwszy udzieli zeznań i będzie w lepszej sytuacji[4]. Podczas demaskowania sprawców Columbo kilka razy ryzykuje własne życie, prowokując przestępców do ataku na siebie, tym samym zdobywając ostateczny dowód winy[5].

W przeciwieństwie do innych kryminałów, w serialu Columbo na początku odcinka (od tej zasady były wyjątki) widz dowiaduje się, kto jest mordercą, a następnie obserwuje kolejne fazy śledztwa prowadzonego przez tytułowego porucznika (tzw. „odwrócony kryminał”).

Stałe motywy[edytuj | edytuj kod]

Do charakterystycznych cech serialu należą dziwactwa porucznika Columbo:

 • niedbały ubiór, w szczególności wiecznie pomięty prochowiec,
 • tanie cygaro, które niemal permanentnie pali (trzyma w ustach),
 • szklane oko (protezę nosił grający główną rolę Peter Falk), które nadaje spojrzeniu porucznika swoiście niepokojący charakter,
Pies rasy basset
 • niezwykły, jak na amerykańskie warunki, europejski samochód – stary, zaniedbany, poobijany[6] i mocno zdezelowany Peugeot 403 kabriolet z 1959 roku,
 • niemal w każdym odcinku wspomina o swojej żonie (pani Columbo), której imienia nie poznajemy i która nigdy nie pojawia się na ekranie (nawet na zdjęciu), jednak pomogła w rozwiązaniu kilku spraw; porucznik trzykrotnie[7] rozmawiał z żoną przez telefon. W odcinku Troubled Waters Pani Columbo towarzyszy mężowi podczas rejsu do Meksyku, który wygrała w loterii kościelnej. Jest wspominana przez inne postacie, jednakże sama nie pojawia się na ekranie.
 • często wspomina również o innych członkach swojej rodziny (np. swoich kuzynach), opowiadając o ich życiu i zwyczajach,
 • często rozmawia ze swoim otyłym psem rasy basset – zdarza się, że pies znajduje dowody zbrodni,
 • udaje przed podejrzanymi roztargnienie oraz kłopoty z pamięcią, demonstrując to poprzez macanie się po kieszeniach w celu znalezienia notesu bądź ołówka, w ten sposób usypia ich czujność, jednocześnie bacznie obserwując i zapamiętując każdy detal[8],
 • na początku śledztwa Columbo podziwia podejrzanych, docenia ich pozycję społeczną, pracę oraz dorobek zawodowy. W przypadku aktorów i innych ludzi tworzących kulturę porucznik ucieka się do pochlebstwa, określając siebie lub kogoś z rodziny jako fana twórczości podejrzanego[9],
 • porucznik podczas śledztwa najwięcej czasu spędza na rozmowach z osobą, która jest mordercą,
 • nalegając na rozmowę (dla podejrzanego, z reguły nie w porę) stwierdza, że zajmie tylko dwie minuty,
 • towarzysząc podejrzanym w ich codziennych obowiązkach, prosi ich o różne przysługi, które pośrednio pomagają mu w śledztwie oraz zdradzają nawyki podejrzanych,
 • Columbo wychodząc z pomieszczenia po przesłuchaniu podejrzanego, niemal zawsze odwraca się w drzwiach lub szybko powraca do pomieszczenia, mówiąc iż o czymś sobie przypomniał w ostatniej chwili i prosi o odpowiedź na „tylko jeszcze jedno pytanie”, bardzo często uzyskuje w ten sposób kluczową informację, prowadzącą do rozwiązania zagadki w śledztwie,

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kwestia broni została rozwinięta przez Columbo w odcinku pt. Death Lends a Hand.
 2. W odcinku Negative Reaction Columbo przesłuchuje instruktora jazdy prowadząc swój samochód. Po krótkiej jeździe instruktor każe zatrzymać pojazd i stwierdza, iż dalej pójdzie pieszo.
 3. Rest in Peace, Mrs. Columbo w bazie IMDb (ang.)
 4. Motyw występuje między innymi w odcinkach: Prescription Murder, Death Hits the Jackpot oraz A Bird in the Hand....
 5. Motyw wykorzystany między innymi w odcinkach: Lady in Waiting, Columbo Goes to the Guillotine oraz Butterfly in Shades of Grey.
 6. W serialu ukazane zostały drobne stłuczki, których sprawcę jest Columbo.
 7. W odcinkach: An Exercise in Fatality, Any Old Port in a Storm oraz Rest in Peace, Mrs. Columbo
 8. Np. w odcinku Columbo Goes to College Columbo po znalezieniu ciała denata zapamiętuje, iż student jadąc po pomoc nie otwierał samochodu autopilotem, fakt ten okazuje się być kluczowy dla śledztwa.
 9. Motyw obecny np. w odcinku Requiem for a Falling Star

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]