Poskramianie bydła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Płot wokół pastwiska w Anglii

Poskramianie bydła (ang. The Restraint of Beasts) – tragikomiczna powieść brytyjskiego pisarza Magnusa Millsa z 1998. Książka ta była debiutem pisarza. W Polsce ukazała się w 2001.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Narratorem jest majster, który angażuje się do pracy w szkockiej firmie stawiającej płoty wokół pastwisk, należącej do niejakiego Donalda. Jedno z zadań realizowane jest na terenie Anglii, dokąd majster wyjeżdża w towarzystwie dwóch najbardziej charakterystycznych postaci tej książki – robotników Raba i Richiego, których ma nadzorować. Są to osobnicy leniwi, niezbyt czyści i obdarci, uwielbiający w milczeniu przesiadywać w pubach nad piwem. Podczas wykonywania pracy zaczynają zdarzać się tajemnicze wypadki, giną także ludzie.

Kontekst[edytuj | edytuj kod]

W książce przewijają się liczne wątki ironiczne, autor zabawia się z czytelnikiem w zgadywanie – kiedy ma do czynienia z ironią, a kiedy z autentycznym zaangażowaniem.

W 2006 na podstawie powieści powstawał film (grali: Rhys Ifans, Ben Whishaw, Eddie Marsan i Warren Clarke, rezseria: Paweł Pawlikowski). Prace jednak zostały wstrzymane po zrealizowaniu około 60% materiału, gdyż zachorowała i zmarła wtedy żona Pawlikowskiego.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 1999 powieść nominowana do Nagrody Bookera. W tym samym roku otrzymała McKitterick Prize.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]