Przejdź do zawartości

PostNL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
PostNL N.V.
Logo
Ilustracja
Siedziba przedsiębiorstwa (wówczas jeszcze TNT Post) w Hadze
Państwo

 Holandia

Siedziba

Haga

Data założenia

1799
2011 (jako PostNL)

brak współrzędnych
Strona internetowa

PostNL N.V.holenderskie ogólnokrajowe przedsiębiorstwo pocztowe, z siedzibą w Hadze. Firma działa w Holandii, Niemczech, Włoszech, Belgii i Wielkiej Brytanii. Firma zapewnia uniwersalną dostawę w Holandii i jest notowana na giełdzie Euronext Amsterdam.

Przedsiębiorstwo, obecnie całkowicie sprywatyzowane, wywodzi się od państwowej instytucji Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie (PTT; z niderl. „Państwowe Przedsiębiorstwo Poczty, Telegrafii i Telefonii”), ustanowionej w 1799 roku. W 1996 roku PTT podzielono na PTT Post (usługi pocztowe) i PTT Telecom (usługi telekomunikacyjne). Od 1998 roku spółka była częścią grupy TNT N.V., świadczącej usługi logistyczne na rynku międzynarodowym. W 2002 roku PTT Post zmieniło nazwę na TPG Post, a w 2006 roku na Koninklijke TNT Post[1]. 25 maja 2011 roku ze spółki TNT N.V. odłączony został oddział zajmujący się świadczeniem usług kurierskich – TNT Express, a w spółce pozostał jedynie oddział pocztowy. 31 maja TNT N.V. zmieniło nazwę na obecną – PostNL[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Landbouw en Innovatie Ministerie van Economische Zaken, Vrije markt voor bezorgen post - Postbezorging - Rijksoverheid.nl [online], www.rijksoverheid.nl, 7 lutego 2014 [dostęp 2022-04-17] (niderl.).
  2. TNT Post changes its brand name to PostNL [online], TNT Post [dostęp 2011-06-03] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]