TNT N.V.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TNT N.V.
Ilustracja
Państwo  Holandia
Prowincja  Holandia Północna
Siedziba Hoofddorp
Data założenia 1946
Data likwidacji 2011
Forma prawna spółka akcyjna
Zatrudnienie 127 000 osób
Dane finansowe
Przychody 11 mld EUR (2007)
brak współrzędnych
Strona internetowa
Model samolotu i samochodu kurierskiego firmy TNT
Samochód liniowy firmy TNT Polska

TNT N.V. – dawne holenderskie przedsiębiorstwo logistyczne świadczące usługi pocztowe i kurierskie na rynku międzynarodowym. Przedsiębiorstwo było właścicielem działającego w Holandii ogólnokrajowego operatora pocztowego Koninklijke TNT Post.

31 maja 2011 roku, po odłączeniu się oddziału kurierskiego – TNT Express, spółka zmieniła nazwę na PostNL.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona w 1946 roku w Sydney przez Kena Thomasa. Skrót "TNT" oznaczał Thomas Nationwide Transport. W ciągu niespełna 25 lat funkcjonowania na rynku przedsiębiorstwo stało się firmą globalną.

Tygodniowo przewoziło 4,4 mln przesyłek – paczek, dokumentów i frachtów do ponad 200 krajów przy wykorzystaniu sieci złożonej z ponad 2331 oddziałów, punktów przeładunkowych oraz centrów sortowania. Firma posiadała kilkadziesiąt tysięcy pojazdów.

W 2007 roku firma zanotowała przychody w wys. 6,5 mld EUR. Zysk operacyjny wyniósł 599 mln EUR, co oznacza wzrost o 7% wobec roku 2006.

25 maja 2011 roku dokonano podziału spółki – zajmujący się przesyłkami kurierskimi oddział TNT Express stał się samodzielnym przedsiębiorstwem, a w TNT N.V. pozostał jedynie oddział pocztowy (TNT Post). 31 maja spółka zmieniła nazwę na PostNL.

TNT w Polsce[edytuj | edytuj kod]

TNT Express Worldwide (Poland) sp. z o.o. rozpoczęło działalność w Polsce w 1992 roku od przejęcia lokalnej firmy transportowej Evimar. Firma szybko rozwinęła sieć placówek w największych miastach, a w 1995 roku uruchomiła pierwsze połączenie lotnicze z Warszawy. Rok później, jak w innych krajach Europy, wprowadziła do oferty serwis drogowy. W 1998 roku na mapie lotniczych połączeń TNT znalazły się Katowice, a dwa lata później Gdańsk. W 2001 roku TNT jako pierwsza firma w Polsce zostaje laureatem prestiżowego, brytyjskiego godła "Investor in People" i polskiego odpowiednika "Inwestora w Kapitał Ludzki". W tym samym roku TNT po raz pierwszy przechodzi audyt ISO otrzymując Certyfikat Jakości ISO 9002: 1994. Kolejne lata przynoszą rozwój infrastruktury terytorialnej, operacyjnej i informatycznej firmy czyniąc z niej lidera na rynku przesyłek ekspresowych i kurierskich. W 2006, 2007, 2008 i 2011 roku TNT otrzymało Złote Godło w branżowym programie badawczym Operator Logistyczny Roku. Na początku 2008 roku Biuro Główne TNT przeniosło się do nowej siedziby przy ul. Annopol w Warszawie, gdzie mieści się także najnowocześniejsze drogowe centrum przeładunkowe.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]