Powódź w zachodniej Wiktorii (1909)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powódź w zachodniej Wiktorii w 1909
Państwo  Australia
Miejsce Wiktoria (stan) Wiktoria
Rodzaj zdarzenia Powódź
Data 11 - 18 sierpnia 1909
Ofiary śmiertelne 4 osoby
brak współrzędnych

Powódź w zachodniej Wiktoriipowódź, która wystąpiła w sierpniu 1909 roku w zachodnich częściach stanu Wiktoria w Australii.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Utrzymujące się powyżej średniej opady rozpoczęły się w kwietniu 1909 w wyniku silnego systemu niżu, który zetknął się z wilgotnym powietrzem znad Oceanu Indyjskiego[1]. Chociaż kwiecień i maj były wilgotne, czerwiec był wyjątkowo mokry; w wielu miejscach (np. w Melbourne) odnotowano rekordowe opady. W czerwcu silne opady występowały w całym stanie. W lipcu opady powyżej normy były rejestrowane tylko na północy stanu.

Powódź[edytuj | edytuj kod]

Mokre miesiące poprzedzające powódź oraz silne opady, które wystąpiły w sierpniu spowodowały poważne wystąpienia wód w rzekach[2]. Już 11 sierpnia wystąpiła pierwsza powódź na rzece Richardson, która zagrażała miastu Donald[3].

Trzy z czterech niżów w miesiącu dotarły nad zachodnią cześć Wiktorii do 17 sierpnia i przyniosły ze sobą silne opady deszczów, nasycona gleba miała problemy z szybkim odprowadzaniem wody. 18 sierpnia kolejny niż zaczął rozwijać się nad regionem Wimmera, związany z ciepłym powietrzem znad Morza Tasmańskiego spowodował wystąpienie burz[4]. W Rich Avon odnotowano opady w wysokości 50 mm, podczas gdy w Wielkich Górach Wododziałowych spadło w przeciągu sześciu godzin 100 mm wody.

W wyniku tej ulewy w wielu rzekach wzrósł poziom wody, w niektórych wzrosły do rekordowych poziomów. Poziom wody wzrósł m.in. na rzekach: Avoca oraz Hopkins i Merri, które położone są blisko wybrzeża[5]. Dalej na wschód wiele domów było zalanych w Inglewood w wyniku wylania rzeki Loddon[6]. Miasto Donald było zalane przez rzekę Richardson, gdzie uległo zniszczeniu wiele dróg. W pobliżu Geelong cztery osoby utonęły w trakcie próby przedostania się przez rzekę Barwon w Winchelsea.

W zachodnim regionie powódź spowodowała duże straty w rolnictwie. Wiele upraw zostało zniszczonych w wyniku dużych ilość opadów, zarówno podczas powodzi jaki i w trakcie wcześniejszych mokrych miesięcy[7]. Duża liczba owiec zdechła w wyniku choroby gnicia strzałki.

Powodzie w sierpniu 1909 wystąpiły również w dorzeczu rzek Murray i Darling w Australii Południowej, jednak nie były one tak intensywne jak na zachodzie stanu Wiktoria.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Watt, W.S.; Results of Rainfall Observations Made in Victoria; published 1937 with the authority of the Minister of State for the Interior; p. 19
  2. The Age, 1 September, 1909
  3. Warrnambool Standard, 12 August 1909
  4. Donald Times, 18 August 1909
  5. Warrnambool Standard, August 21, 1909
  6. Donald Times, 21 August 1909
  7. Terang Express, 24 August 1909