Powiększanie ust

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usta

Powiększanie ustzabieg z zakresu medycyny estetycznej, który polega na zwiększeniu objętości ust przy pomocy specjalnych wypełniaczy. Efekt powiększonych ust można osiągnąć na wiele sposobów: poprzez aplikowanie własnej tkanki tłuszczowej, wszczepianie implantów, wypełniaczy bądź za pomocą makijażu permanentnego[1].

Objętość ust wraz z wiekiem zmniejsza się, co jest następstwem naturalnych procesów starzenia. Medycyna estetyczna ma za zadanie powstrzymywać efekty starzenia się, dlatego też powiększanie ust jest jedną z popularniejszych zabiegów w gabinetach kosmetycznych[2].

Zabieg przynosi trwałe efekty w przypadku użycia specjalnych implantów. Powrót do aktywności zawodowej następuje bardzo szybko, stosując wypełniacze usta można powiększać stopniowo, osiągając zadowalający efekt końcowy. Wadami zabiegu jest: możliwość uzyskania niesymetrycznego efektu oraz konieczność cyklicznego powtarzania zabiegu w przypadku wypełniaczy tymczasowych[3].

Kandydat do zabiegu[edytuj | edytuj kod]

Mimo znikomej ingerencji w ludzki organizm podczas powiększania ust, nie każdy może z zabiegu skorzystać. Najlepszymi kandydatami do zabiegu są osoby zdrowe, niemające problemu z cukrzycą lub układem krążeniowo-oddechowym, których usta są wąskie, postarzają wygląd twarzy i powodują kompleksy[1].

Bezpieczeństwo zabiegu[edytuj | edytuj kod]

Nawet najdrobniejszy zabieg niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań, których nie należy lekceważyć. Nie można wykluczyć infekcji (zakażenia), reakcji uczuleniowej na znieczulenie, czy zmiany czucia[3].

Przygotowanie do zabiegu[edytuj | edytuj kod]

Sposób przygotowania w dużej mierze uzależniony jest od tego, która technika zostanie wykorzystana do powiększenia ust. Przy każdej z metod zaleca się na co najmniej 6 tygodni przed zabiegiem, zaprzestania palenia papierosów oraz przyjmowania leków mogących wpływać na rozrzedzenie krwi w tym aspiryny. Okres rekonwalescencji przebiega sprawniej gdy organizm jest prawidłowo nawodniony[4][1].

Przebieg zabiegu[edytuj | edytuj kod]

Medycyna estetyczna dysponuje wieloma sposobami powiększenia ust. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć: Lifting ust – jest to zabieg operacyjny polegający na podniesieniu górnej wargi poprzez usunięcie nadmiaru skóry między górną warga a nosem.

Powiększania ust przy pomocy implantów[edytuj | edytuj kod]

Jest to zabieg operacyjny polegający na wstawieniu implantów poprzez niewielkie nacięcia wewnątrz kącików ust[5].

Wypełniacze do ust[edytuj | edytuj kod]

W celu powiększenia ust stosuje się w medycynie estetycznej wypełniacze, są nimi kwas hialuronowy lub własna tkanka tłuszczowa. Aby można było powiększyć usta przy pomocy tkanki tłuszczowej musi ona zostać odpowiednio przygotowana w specjalnej wirówce. Tak przygotowany tłuszcz przenoszony jest do ust za pomocą strzykawki z igłą. Zamiast własnej tkanki tłuszczowej usta powiększa się również za pomocą kwasu hialuronowego. Minusem tej metody jest konieczność powtórzenia procedury co kilka miesięcy w celu potrzymania efektu[5][6].

Powrót do zdrowia po zabiegu[edytuj | edytuj kod]

Okres rekonwalescencji po zabiegu powiększania ust przy pomocy kwasu hialuronowego zniwelowany jest do minimum, natychmiast po zabiegu można powrócić do życia codziennego. W przypadku zastosowania tkanki tłuszczowej jako wypełniacza lub zabiegu chirurgicznego mogą być odczuwane takie dolegliwości jak: ból, obrzęki lub zasinienia. W przypadku ich wystąpienia zaleca się stosowanie zimnych kompresów. Do aktywności zawodowej można powrócić po tygodniu[4]. Zabronione jest również masowanie i pocieranie leczonych obszarów. Aby uniknąć przebarwień powstałych w miejscach iniekcji (wkłuć), przez kilka pierwszych dni po zabiegu należy unikać słońca oraz opalania w solarium.[7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Powiększanie ust. [dostęp 2016-07-16].
  2. Witold S. Gumułka, Wojciech Rewerski: Encyklopedia Zdrowia. Wydawnictwo PWN, Warszawa 1992.
  3. a b J. Holle: Chirurgia plastyczna. Warszawa 1996: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  4. a b J.L. Pfenninger, G.C. Flower, A. Kaszuba: Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej. Wydawnictwo: Elselvier Urban&Partner, Wrocław 2012.
  5. a b J. Carruthers: Metody wypełniania tkanek miękkich stosowane w kosmetologii.. Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2011.
  6. C.W. Hanke, G. Sattler: Liposukcja.. Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2008.
  7. Wypełnianie zmarszczek, powiększanie ust - Warszawa [online], medycynaestetyczna.waw.pl [dostęp 2016-08-19].