Pozdrawlenije mołodych w domie pomieszczika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pozdrawlenije mołodych w domie pomieszczika
Ilustracja
Autor Grigorij Miasojedow
Rok wykonania 1861
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 96 × 123,5 cm
Muzeum Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu

Pozdrawlenije mołodych w domie pomieszczika (dosł. Składanie życzeń młodym w domu ziemianina, ros. Поздравление молодых в доме помещика) – obraz malarza rosyjskiego, należącego do grupy Pieriedwiżników, Grigorija Miasojedowa. Został namalowany w 1861 roku, a na jego powstanie prawdopodobnie wpłynął własny ślub malarza.

W jednym z artykułów współczesnego Miasojedowowi krytyka sztuki, Władimira Stasowa, obraz został nazwany Prichod mołodych (dosł. Przybycie młodej pary lub Nadejście młodych, ros. Приход молодых)[1], co też w ustach Stasowa mogło oznaczać nadejście młodej generacji malarzy[2].

Okoliczności powstania obrazu[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat sześćdziesiątych XIX wieku, w okresie reform społeczno-ekonomicznych, próby unormowania kwestii chłopskiej w Rosji poniekąd określiły kierunek w sztuce, a przede wszystkim w literaturze, malarstwie i muzyce. Malarze poetyzowali i idealizowali życie wiejskie, także często przedstawiali na swych płótnach doniosłe chwile w życiu chłopów[3].

Grigorij Miasojedow już w okresie studiów na Cesarskiej Akademii Sztuki w Petersburgu interesował się malarstwem rodzajowym, którego główną tematyką był socjalno-bytowy aspekt życia społeczeństwa. Wyrazem tych zainteresowań był jego jeden z pierwszych obrazów – Pozdrawlenije mołodych w domie pomieszczika[4], za który otrzymał Mały Złoty Medal (Малая золотая медаль)[5], wręczany przez Cesarską Akademię Sztuki za twórczą pracę na uczelni[6].

Opis fizyczny[edytuj | edytuj kod]

Obraz został namalowany olejem na płótnie o wymiarach 96 x 123,5 cm. Znajduje się w Muzeum Rosyjskim w Sankt Petersburgu (dawniej Rosyjskie Muzeum Cesarza Aleksandra III)[7].

Rok przed powstaniem obrazu Miasojedow namalował szkic, który obecnie jest przechowywany w Galerii Tretjakowskiej w Moskwie. Nosi nazwę Pozdrawlenije pomieszczikom swoich kriepostnych nowobracznych, ros. Поздравление помещиком своих крепостных новобрачных (dosł. Pozdrowienie przez ziemianina swoich chłopów pańszczyźnianych nowożeńców)[8].

Refleksje[edytuj | edytuj kod]

W 1861 roku Miasojedow poślubił córkę tulskiego ziemianina, Jelizawietę Michajłownę Kuzniecową. To wydarzenie prawdopodobnie przyczyniło się do stworzenia obrazu Pozdrawlenije mołodych w domie pomieszczika. Jako młoda kobieta w bieli została przedstawiona Kuzniecowa[9]. Malarz nadał jej rysy miękkie i ciepłe. Obok niej siedzi ziemianin, trzymający w ręce puchar. Jego twarz jest wyrazista, ma ostre rysy, ożywiona została lekkim przyzwalającym uśmiechem[10].

Po raz pierwszy obraz został pokazany w 1861 roku na wystawie w Akademii Sztuki. Według Władimira Stasowa młode pokolenie malarzy (Walerij Jakobi, Wasilij Pierow, Grigorij Miasojedow, Michaił Clodt) zrywali z tradycjami malarstwa akademickiego, tworząc dzieła, które ukazywały codzienność[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. А. К. Лебедев, А. В. Солодовников, В. В. Стасов, Москва 1988, s. 103.
  2. a b Пенаты. 1850-е годы. [dostęp: 2011-01-14].
  3. "Крестьянский мир в русском искусстве" в Корпусе Бенуа, Музеи России. [dostęp: 2011-01-14].
  4. Русская жанровая живопись XIX–начала XX века. Очерки, ред. Т. Н. Горина, Москва 1964, s. 186.
  5. Мясоедов Григорий Григорьевич, w: Энциклопедический словарь, ред. И. Е. Андреевский, К. К. Арсеньев, Ф. Ф. Петрушевский, Санкт-Петербург 1897.
  6. Малые золотые, серебряные и бронзовые медали ИРГО. [dostęp: 2010-01-14]
  7. "Поздравление молодых в доме помещика". 1861, Арт-каталог. [dostęp: 2011-01-14].
  8. Я. В. Брук, Л. И. Иовлева, Государственная Третьяковская галерея: Живопис XVIII-XX веков, Москва 1995.
  9. Ю. Алексеев и др., Крестьянский мир в русском искусстве. Aльбом, ред. A. Лакс, Санкт-Петербург 2005, s. 132. ​ISBN 5-93332-177-X​.
  10. И. Н. Шувалова, Г. Г. Мясоедов, Ленинград 1971, s. 16.