Pieriedwiżnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ilja Riepin, Burłacy na Wołdze
Wasilij Pierow, Wiejski pogrzeb, 1865

Pieriedwiżnicy, ros. Передвижники, Towarzystwo Objazdowych Wystaw Artystycznych (Товарищество передвижных художественных выставок) – rosyjska grupa artystyczna, powstała w 1870 w Petersburgu. Skupiała głównie absolwentów szkoły petersburskiej, malarzy i rzeźbiarzy.

Powstałe z inicjatywy Iwana Kramskoja, Grigorija Miasojedowa, Mikołaja Ge oraz Wasilija Pierowa Stowarzyszenie miało na celu popularyzację sztuki narodowej przepojonej dążeniami postępowymi. Tematyką prac były pejzaże, malarstwo historyczne, sceny rodzajowe i portrety, ukazywana była ciężka dola ludu i zacofanie Rosji.

Niektórzy członkowie stowarzyszenia:

W okresie 1871 do 1923 grupa zorganizowała 48 wystaw w Moskwie i w Petersburgu, oraz na tzw. "miastach prowincji" m.in. w Kijowie, w Charkowie, w Kazaniu, w Rydze, w Odessie. Ostatnia wystawa odbyła się w 1923 roku, po której Towarzystwo zakończyło działalność. Za kontynuatorów tej tradycji uważa się Stowarzyszenie Artystów Rewolucyjnej Rosji (AChRR).

Dużą część prac członków tego towarzystwa zgromadził kupiec moskiewski Paweł Trietiakow i jego brat. Trafiły one do Galerii Trietiakowskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Mały słownik terminów plastycznych, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1990, ​ISBN 83-214-0590-8
  2. Encyklopedia Popularna PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1993, ​ISBN 83-01-10416-3