Pozezdrze (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pozezdrze
Ilustracja
Panorama jeziora
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Morfometria
Powierzchnia

1,30 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


2,2 km
0,8 km

Głębokość
• maksymalna


5,5 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Sapina

Rzeki wypływające

Sapina

Położenie na mapie gminy Pozezdrze
Mapa konturowa gminy Pozezdrze, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Pozezdrze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Pozezdrze”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Pozezdrze”
Położenie na mapie powiatu węgorzewskiego
Mapa konturowa powiatu węgorzewskiego, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Pozezdrze”
Ziemia54°08′34″N 21°53′30″E/54,142778 21,891667

Pozezdrzejezioro w Polsce położone jest ok. 1 km na wschód od miejscowości Pozezdrze w województwie warmińsko-mazurskim, powiat węgorzewski, gmina Pozezdrze, w dorzeczu Sapiny.

Pozezdrze ma powierzchnię 130 ha, długość 2,2 km, szerokość 0,8 km, a głębokość 5,5 m. Do jeziora, w jego południowo-wschodniej części, wpływa rzeka Sapina niosąc wodę z Jeziora Brżąs - odnogi Jeziora Wilkus. Woda z Jeziora Pozezdrze odpływa tą samą rzeką do Jeziora Stręgiel.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]