Prawdziwe przekręty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prawdziwe przekręty
The Real Hustle
Gatunek reality
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Oryginalny język angielski
Główne role Jessica-Jane Clement
Alexis Conran
Paul Wilson
Liczba odcinków 106
Liczba serii 11
Produkcja
Produkcja Objective Productions
Crook Productions
Reżyseria Jon Richards
Adrian J. McDowall
Narracja Tom Oldham
Czas trwania odcinka 29 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Wielka Brytania
Stacja telewizyjna BBC Three
Pierwsza emisja 9 lutego 2006-30 marca 2012
Lata emisji 2006-2012
Status nieemitowany
Strona internetowa

Prawdziwe Przekręty (ang. The Real Hustle) – serial wyprodukowany przez Objective Productions, napisany i współprodukowany przez Alexisa Conrana oraz Paula Wilsona. Serial pokazuje oszustwa i przekręty, jakich używają zawodowcy na całym świecie (w serialu – w Anglii). Prezentowane są również triki magiczne oraz propozycje zakładów (czyli jak wygrać darmowego drinka w barze). W programie występują Alexis Conran, Paul Wilson oraz Jessica-Jane Clement.

Głównym założeniem programu jest prezentacja przekrętów i pokazanie ludziom, jak nie dać się oszukać.

W Polsce program emitowany jest na kanale BBC Entertainment.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Serię emitowano jako spin off innego serialu, pt. Przekręt w związku z dużą jego popularnością. Poza tym oba seriale są obecnie kompletnie niezależne i o związku pomiędzy nimi wspomina się rzadko. Począwszy od sezonu 5 każda seria otrzymywała własny tytuł; np. seria 5 została nazwana Prawdziwe Przekręty:Las Vegas (oryg. The Real Hustle: Las Vegas"), gdzie zdecydowana część prezentowanych przekrętów odbywała się w Las Vegas, również w kasynach. Serię 6 nazwano High Stakes, gdzie prezentowane są oszustwa o dużym stopniu trudności (w serii 6 po raz pierwszy prezentuje się w jednym odcinku przekręt główny oraz kilka dodatkowych. Ten pierwszy dzielony jest na dwie części, a pomiędzy nimi prezentowane są właśnie te "poboczne" przekręty). Seria 7 to The Real Hustle on Holiday – czyli, jak łatwo się domyślić – "wakacyjne przekręty". Seria 8 nosi tytuł The Real Hustle: Undercover i oznaczana jest jako początek nowej serii pod tym właśnie tytułem.

Aktorzy występujący w serialu często do wykonywanych przekrętów używają dodatkowych pseudonimów. Alexis Conran – Ian Steele, Paul Wilson – Rob Marks, a Jessica-Jane Clement – Sue Windle, czasem też Suzie albo Tracy Rutherford.

Przykłady przekrętów[edytuj | edytuj kod]

  • Oszuści często przebierają się za mundurowych lub służby specjalne, np. za policjantów czy celników. W jednym z takich przekrętów ekipa pokazuje, jak w ten sposób ukraść na granicy setki litrów alkoholu czy jak zwinąć oryginalną biżuterię podając się za policjanta.
  • Oszuści pokazują również, jak ludzie łatwo nabierają się na loterie, niespodziewane wygrane oraz szczęśliwe losy i kupony.
  • Prezentowanych jest tutaj również wiele technik "ulicznych", czyli przekrętów wykonywanych na ulicy. Chodzi o te mniejsze, jak sprzedawanie rzeczy, które w rzeczywistości są kompletnie bezużyteczne, jak i o te większe, jak wyłudzanie pieniędzy, a nawet danych osobowych.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Seria została skrytykowana o to, że może prezentować wiele sposobów dla potencjalnych oszustów na wyłudzanie pieniędzy. Dodatkowo – oskarżono ją o wykorzystywanie niewinnych ludzi do prezentowania oszustw oraz przedstawiania ich w sposób często niemożliwy technicznie do wykonania (co mija się z celem).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]