BBC Three

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BBC Three
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania 9 lutego 2003
Zakończenie nadawania 16 lutego 2016 (jako kanał telewizyjny)
Właściciel BBC
Kraj nadawania Wielka Brytania
Strona internetowa

BBC Threebrytyjski kanał telewizyjny należący do publicznego nadawcy BBC. Został uruchomiony 9 lutego 2003 w wyniku przekształcenia stacji BBC Choice. 16 lutego 2016 kanał został zdjęty z anteny za sprawą oszczędności i aktualnie istnieje jako serwis internetowy z mniejszym budżetem[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

BBC Three miał w założeniu zajmować w portfolio BBC pozycję podobną do BBC Radio 1, a więc przyciągać młodą (choć już nie dziecięcą) widownię. Często pełnił rolę swoistego laboratorium dla głównych kanałów korporacji - jeśli program czy serial odniesie sukces na "Trójce", trafia do jednej z większych stacji (przykładem była Mała Brytania). Niekiedy działało to też w drugą stronę, jeśli dana audycja ma słabe wyniki wśród ogółu populacji, ale jest popularna wśród młodych ludzi (tak było m.in. z sitcomem Dwa piwka i chipsy).

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

BBC Three nadawał programy w godzinach od 19:00 do około 5:00 na kanale zajmowanym w ciągu dnia przez CBBC. Kanał ten był dostępny w Wielkiej Brytanii w cyfrowym przekazie naziemnym, na platformach satelitarnych oraz w sieciach kablowych. Poza Zjednoczonym Królestwem można go było oglądać w niekodowanym przekazie z satelity Astra 2E. Prowadzona była również kodowana transmisja z satelity Intelsat 907, lecz miała ona charakter przekazu technicznego na potrzeby naziemnej platfromy Freeview[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC Three online move approved by BBC Trust - BBC News, www.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  2. BBC Three (ang.). lyngsat.com. [dostęp 2014-03-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]