BBC Three

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
BBC Three
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

9 lutego 2003
1 lutego 2022 (wznowienie kanału telewizyjnego)

Zakończenie nadawania

16 lutego 2016 (jako kanał telewizyjny)

Właściciel

BBC

Kraj nadawania

Wielka Brytania

Strona internetowa

BBC Threebrytyjski kanał telewizyjny należący do publicznego nadawcy BBC. Został uruchomiony 9 lutego 2003 w wyniku przekształcenia stacji BBC Choice. 16 lutego 2016 kanał został zdjęty z anteny za sprawą oszczędności i istniał jedynie jako serwis internetowy z mniejszym budżetem. Wznowił nadawanie 1 lutego 2022.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Dawne logo BBC Three

BBC Three miał w założeniu zajmować w portfolio BBC pozycję podobną do BBC Radio 1, a więc przyciągać młodą (choć już nie dziecięcą) widownię. Często pełnił rolę swoistego laboratorium dla głównych kanałów korporacji - jeśli program czy serial odniesie sukces na "Trójce", trafia do jednej z większych stacji (przykładem była Mała Brytania). Niekiedy działało to też w drugą stronę, jeśli dana audycja ma słabe wyniki wśród ogółu populacji, ale jest popularna wśród młodych ludzi (tak było m.in. z sitcomem Dwa piwka i chipsy).

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

BBC Three nadawał programy w godzinach od 19:00 do około 5:00 na kanale zajmowanym w ciągu dnia przez CBBC. Kanał ten był dostępny w latach 2003-2016 w Wielkiej Brytanii w cyfrowym przekazie naziemnym, na platformach satelitarnych oraz w sieciach kablowych. Poza Zjednoczonym Królestwem można go było oglądać w niekodowanym przekazie z satelity Astra 2E. Prowadzona była również kodowana transmisja z satelity Intelsat 907, lecz miała ona charakter przekazu technicznego na potrzeby naziemnej platfromy Freeview[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC Three. lyngsat.com. [dostęp 2014-03-12]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]