Prefektura apostolska Haizhou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prefektura apostolska Haizhou
Państwo  Chiny
Siedziba Haizhou
Data powołania 9 czerwca 1949
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Zależność bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej
Prefekt apostolski sede vacante
Położenie na mapie Chin
Ziemia34°31′01″N 119°09′00″E/34,516944 119,150000

Prefektura apostolska Haizhou (łac. Apostolica Praefectura Haichovensis) – rzymskokatolicka prefektura apostolska ze stolicą w Haizhou w prefekturze miejskiej Lianyungang, w prowincji Jiangsu, w Chińskiej Republice Ludowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

9 czerwca 1949 z mocy decyzji Piusa XII wyrażonej w bulli Recta Ecclesiarum erygowano prefekturę apostolską Haizhou. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do diecezji szanghajskiej.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 prefektura apostolska, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Prefekt Ferdinand Lacretelle SI został wydalony z kraju. Później był misjonarzem w Wietnamie i na Tajwanie. Z urzędu prefekta zrezygnował w 1983[1][2]. Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich nigdy nie mianowało w Haizhou swojego ordynariusza. W 1982 organizacja ta zlikwidowała w swojej strukturze prefekturę apostolską Haizhou włączając jej tereny do diecezji nankińskiej[3]. W Kościele powszechnym nie ma to mocy obowiązującej, gdyż taką decyzję może podjąć jedynie papież. Być może odrębne struktury zachowano w Kościele podziemnym.

Prefekci apostolscy Haizhou[edytuj | edytuj kod]

  • o. Ferdinand Lacretelle SI[4] (1951 – 1983) de facto wydalony z Chin po zwycięstwie rewolucji komunistycznej nie miał po tym czasie realnej władzy w prefekturze
  • sede vacante (być może urząd prefekta sprawowali duchowni Kościoła podziemnego) (1983 – nadal)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]