Prefektura apostolska Yangzhou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prefektura apostolska Yangzhou
天主教扬州监牧区
Ilustracja
katolicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Yangzhou
Państwo  Chiny
Siedziba Yangzhou
Data powołania 9 czerwca 1949
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Zależność bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej
Prefekt apostolski sede vacante
Położenie na mapie Chin
Ziemia32°23′N 119°25′E/32,383333 119,416667

Prefektura apostolska Yangzhou (łac. Praefectura Apostolica Yangchovensis, chiń. 天主教扬州监牧区) – rzymskokatolicka prefektura apostolska ze stolicą w Yangzhou, w prowincji Jiangsu, w Chińskiej Republice Ludowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

9 czerwca 1949 z mocy decyzji Piusa XII wyrażonej w bulli Recta Ecclesiarum erygowano prefekturę apostolską Yangzhou. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do diecezji szanghajskiej.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 prefektura apostolska, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Prefekt apostolski o. Eugene Fahy SI został aresztowany 31 lipca 1951 - trzy miesiące po objęciu urzędu prefekta. W więzieniu był torturowany przez komunistów, którzy chcieli go zmusić do przyznania się do szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych (o. Fahy był Amerykaninem). W 1952 został wydalony z komunistycznych Chin[1].

Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich zlikwidowało prefekturę apostolską Yangzhou włączając ją do diecezji nankińskiej[a]. Zostało to dokonane bez mandatu Stolicy Świętej, więc z kościelnego punktu widzenia działania te były nielegalne.

Brak jest informacji o jakimkolwiek prefekcie apostolskim z Kościoła podziemnego. Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich nigdy nie mianowało swojego ordynariusza w Yangzhou.

Prefekci apostolscy[edytuj | edytuj kod]

  • o. Eugene Fahy SI[b] (1951 – 1983) de facto aresztowany w 1951 i wydalony z komunistycznych Chin w 1952, nie miał po tym czasie realnej władzy w prefekturze
  • sede vacante (być może urząd prefekta sprawowali duchowni Kościoła podziemnego) (1983 - nadal)

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W strukturach PSKCh Nankin nie jest siedzibą archidiecezji tylko diecezji
  2. Amerykanin

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]