Przejdź do zawartości

Proksemika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Proksemika – nauka zajmująca się badaniem wzajemnego wpływu relacji przestrzennych między osobami oraz między osobami a otoczeniem materialnym na relacje psychologiczne, sposób komunikacji, itp. Zajmuje się też wpływem odwrotnym, a także badaniem różnic pomiędzy tymi relacjami w różnych kulturach (wpływ sposobu budowania miast, mieszkań, osiedli, parków, oświetlenia ulic itp. na zachowania). Uznawana jest za naukę leżącą na pograniczu psychologii i antropologii.

Dystanse personalne[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dystanse personalne.

Dystanse personalne są jeden z objawów zachowań przestrzennych człowieka. Są one traktowane jako przedłużenia ciała (ekstensje) i różnie traktowane w różnych kulturach. Wymiary dystansów społecznych zostały opisane przez etologa Edwarda Halla, który początkowo z George’em Tragerem wyróżnił 8 dystansów, a następnie opisał 4, są nimi:

Terytorialność[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Terytorialność.

Terytorialność to zachowania przestrzenne człowieka, związane z jego terytorium, a także relacje między otoczeniem materialnym a zachowaniami. Przyjęcie orientacji własnościowej wobec przestrzeni polega na prostym zajęciu tej przestrzeni na stałe lub sporadycznie.

Znani proksemicy[edytuj | edytuj kod]

  • Edward Hall, autor Ukrytego wymiaru (The Hidden Dimension)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]