Prosalirus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prosalirus
Prosalirus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Rodzina Prosaliridae
Rodzaj Prosalirus
Gatunek P. bitis

Prosalirusmonotypowy rodzaj zawierający jeden gatunek Prosalirus bitis. Jest to najstarsza znana żaba. Żył we wczesnej jurze, około 190 milionów lat temu. Miał 5 cm długości.

Jego szczątki odkryte zostały w roku 1994 w Arizonie, na ziemi Nawahów (hrabstwo Coconino) przez Neila Shubina z Uniwersytetu Pensylwanii oraz Farisha Jenkinsa z Uniwersytetu Harvarda.

Do omawianego rodzaju zaliczamy tylko jeden gatunek, Prosalirus bitis (nazwa rodzajowa zaczerpnięta z łacińskiego słowa "skakać do przodu", a nazwa gatunkowa, tibis, w języku Nawaho oznacza "wysoko ponad").

Prosalirus żył o 15 milionów lat wcześniej niż Sanyanlichan, uznawany wcześniej za najstarszą znaną żabę[1]. Ponadto, szczątki Prosalirusa, w przeciwieństwie do skamieniałości swojego późniejszego krewnego, posiadały dobrze zachowane kończyny tylne oraz miednicę, co jest bardzo ważne dla poznania ewolucji płazów bezogonowych.

Prosalirus z pewnością potrafił już dobrze skakać, w przeciwieństwie do swoich przodków pokroju triadobatracha. Jego nogi były dość silne. W miarę elastyczna miednica, pozwalała na przekazywanie ciału siły skoku. Szczątkowy ogon, występujący jeszcze u triadobatracha, zrósł się w pojedynczą kość. Mięśnie ogona Prosalirusa zaczęły odgrywać nową rolę, to jest usztywnianie miednicy w czasie skoku. Badanie miejsc ich zaczepienia do miednicy wykazały jednak, że były słabsze niż u współczesnych nam żab.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Neil H. Shubin and Farish A. Jenkins, Jr. An Early Jurassic jumping frog. „Nature”, s. 49–52, 7 September 1995. DOI: 10.1038/377049a0. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]