Protesty w Portoryko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Protesty w Portoryko
Państwo  Stany Zjednoczone
Terytorium nieinkorporowane  Portoryko
Początek wystąpień 8 lipca 2019
Koniec wystąpień 12 sierpnia 2019
Przyczyny wystąpień polityka gubernatora Ricardo Rosselló
Charakter wystąpień demonstracje
Rezultat wystąpień ustąpienie gubernatora
brak współrzędnych

Protesty w Portoryko (Telegramgate) – demonstracje w Portoryko przeciwko gubernatorowi wyspy Ricardo Rosselló, rozpoczęte w lipcu 2019 roku.

Bezpośrednią przyczyną masowych wystąpień było ujawnienie zapisów rozmowy Rosselló i 11 członków jego rządu na czacie komunikatora Telegram, w której to rozmowie gubernator dopuścił się wypowiedzi homofobicznych, seksistowskich i niecenzuralnych, a także obrażał ofiary huraganu Maria z 2017 r., które na skutek nieudolności administracji Portoryko i administracji federalnej przez wiele miesięcy nie doczekały się pomocy humanitarnej[1].

10 lipca 2019 r. FBI aresztowało pod zarzutem korupcji dwóch byłych członków terytorialnej administracji, a 3 dni później Centrum Dziennikarstwa Śledczego opublikowało ponad-800-stronicowy raport z rozmowami Rosselló i jego współpracowników[2]. W reakcji na tę publikację Portorykańczycy zaczęli protestować w San Juan i innych większych miastach, domagając się dymisji gubernatora Rosselló[1].

W demonstracji z 17 lipca wzięło udział 200 tys. ludzi[2], a największa z nich zgromadziła 500 tys. osób[1]. Początkowo 21 lipca Rosselló zapowiedział jedynie, że nie będzie ubiegać się o reelekcję[2], ale przeciągające się demonstracje zmusiły go do deklaracji podania się do dymisji 2 sierpnia 2019 roku[1].

Zgodnie z konstytucją obowiązki gubernatora powinna przejąć w takiej sytuacji pełniąca funkcję ministra sprawiedliwości Wanda Vazquez Garced, jednak przez wielu Portorykańczyków była uważana za osobę zbyt mocno powiązaną z dotychczasowym układem rządzącym, w związku z czym część demonstrantów zapowiedziała kontynuację protestów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Mateusz Mazzini: Portoryko, zamorskie terytorium USA, żąda zmian (pol.). W: Polityka [on-line]. POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A., 2019-07-28. [dostęp 2019-07-28].
  2. a b c Emily Witt: Puerto Rico’s Joyful and Committed Days of Protest (pol.). W: The New Yorker [on-line]. Condé Nast., 2019-07-26. [dostęp 2019-07-28].