San Juan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
San Juan
Ilustracja
Panorama San Juan
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Stany Zjednoczone

Terytorium nieinkorporowane

 Portoryko

Burmistrz

Carmen Yulín Cruz

Powierzchnia

199,2 km²

Populacja (2010)
• liczba ludności
• gęstość


402 121
1 983,45 os./km²

Kod pocztowy

00901–00975

Podział miasta

5 dystryktów

Położenie na mapie Portoryka
Mapa konturowa Portoryka, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „San Juan”
Ziemia18°27′N 66°04′W/18,450000 -66,066667
Strona internetowa
Portal Stany Zjednoczone

San Juanstolica Portoryko, wolnego państwa stowarzyszonego ze Stanami Zjednoczonymi. Miasto jest położone w północno-wschodniej części wyspy Portoryko, nad Oceanem Atlantyckim. San Juan jest najważniejszym portem tego państwa, a także centrum gospodarczym, kulturalnym i turystycznym. W mieście tym rozwinął się przemysł tytoniowy, cukrowniczy, spirytusowy, włókienniczy, odzieżowy, maszynowy oraz metalowy[1]. Ważny ośrodek turystyki na Antylach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia miasta zaczęła się w roku 1508, kiedy Juan Ponce de León założył osadę, Caparra (dziś Pueblo Viejo), na zachód od obecnej aglomeracji. Rok później, osada ta została porzucona i utworzono nową pod nazwą Puerto Rico, co znaczy „bogaty port”. W roku 1521, nazwę miejscowości zmieniono na „San Juan”. Była to nazwa, którą Krzysztof Kolumb nadał wyspie, dla uczczenia św. Jana Chrzciciela. W XVI wieku San Juan zostało przekształcone w bastion będący schronieniem dla galeonów przewożących złoto do Europy.

W roku 1595 miasto odpierało ataki angielskiej wyprawy Francisa Drake'a. Hiszpania kontrolowała miasto do roku 1898, kiedy w czasie wojny hiszpańsko-amerykańskiej, dostało się pod rządy USA. Dynamiczny rozwój miasta datuje się na przełom XIX i XX wieku.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Miasto jako stolica Portoryko jest siedzibą dla wielu instytucji szkolnictwa. W mieście znajduje się 136 szkół publicznych prowadzonych przez Departament Edukacji Puerto Rico. Oprócz licznych szkół publicznych znajduje się tu Uniwersytet Portoryko z kampusem Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Najświętszego Serca, Politechnika Puerto Rico oraz liczne uniwersytety techniczno-muzyczne. Na terenie San Juan działa także seminarium ewangelickie[2].

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica z czasów kolonialnych nazywana Stare San Juan jest pełna zabytków. Na północno-zachodnim cyplu znajduje się El Morro – strategicznie położona hiszpańska forteca, pilnująca kiedyś wejścia do portu. Od El Morro po obu stronach ciągną się umocnienia, m.in. zbudowany w 1539 roku fort Castillo del Morro na samym przylądku, San Cristóbal z XVII wieku na północnym brzegu, chroniąca przed atakami z lądu i na południowym La Fortaleza (El Palacio de Santa Catalina) z 1533 roku. Między tymi dwiema fortecami oddalonymi od siebie o jakieś półtora kilometra znajduje się Stare Miasto wpisane w roku 1983 na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Można na nim zobaczyć liczne kościoły (m.in. katedrę św. Jana Chrzciciela z 1525 roku) oraz wiele budynków użyteczności publicznej.

Zdrowie[edytuj | edytuj kod]

W San Juan działa Centrum Medyczne Rio Piedras, oprócz którego w mieście działa osiem szpitali:

  • Szpital Miejski w San Juan: Szpital obsługiwany jest przez samorząd miejski San Juan.
  • Szpital przemysłowy: To jest szpital dla pracowników rządowych Puerto Rico, czy to urzędników gminnych, czy rządowych. Zwykle opiekuje się to policjantami i strażakami.
  • San Juan Pediatric Hospital - obsługiwany również przez samorząd miejski San Juan.
  • Szpital pediatryczny: obsługiwany przez rząd Rzeczypospolitej, jest to główny szpital urazowy w przypadkach pediatrycznych.
  • Centro Medico: To główny szpital dla przypadków urazowych w Puerto Rico i na Karaibach.
  • Centro Cardiovascular del Caribe (Karaibskie Centrum Krążenia): Jest to główny szpital operacji na otwartym sercu na Karaibach. Posiada hotel dla rodzin pacjentów.
  • Szpital Psychiatryczny: główny szpital psychiatryczny w Puerto Rico. Działa przez rząd Puerto Rico.
  • Psychiatryczny Szpital Kliniczny: Jest to zarówno szpital, jak i zakład poprawczy. Jest obsługiwany wspólnie przez Departament Korekt i Administrację Usług Medycznych w Puerto Rico.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. San Juan, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-08-09].
  2. university in san juan puerto rico - Szukaj w Google, www.google.pl [dostęp 2018-02-28] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]