Prowincja Awaji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prowincja Awaji

Prowincja Awaji (jap. 淡路国 Awaji-no kuni?, wcześniej 淡道) - jedna z prowincji w dawnej Japonii, zajmująca całą wyspę Awaji na Japońskim Morzu Wewnętrznym pomiędzy wyspami Honsiu a Sikoku. Obecnie całość leży w prefekturze Hyōgo. Czasami zwana była również Tanshu (淡州).

Prowincja Awaji utworzona została w VII w. jako część regionu Nankaidō. W Nankaidō, Awaji leżała między prowincjami: Kii (na Honsiu) oraz Awa (na Sikoku). Awaji znaczy właśnie "Droga do Awa", a dokładnie, droga do prowincji Awa ze stolicy dawnej Japonii, Kioto. Awaji była podzielona na dwa dystrykty: Tsuna no Kōri w północnej części oraz Mihara no Kōri w południowej części.

Zarządzający prowincją prawdopodobnie zamieszkiwali obecne miasto Minamiawaji, lecz dotychczas nie udało się znaleźć na to dowodów.

Prowincja Awaji była powszechnie używana jako miejsce zsyłek, m.in. cesarz Junnin został zesłany na tę wyspę i tu zmarł.

W okresie Edo prowincją zarządzał klan Hachisuka z Tokushimy w prowincji Awa. Gdy obalono system hanów i powstały prefektury, mieszkańcy opowiedzieli się za przyłączeniem do prefektury Hyōgo, a nie do prefektury Tokushima. Głównym powodem tej decyzji były polityczne konflikty pomiędzy Tokushimą i Awaji.