Prowincjonalny Bank Akcyjny Wielkiego Księstwa Poznańskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prowincjonalny Bank Akcyjny Wielkiego Księstwa Poznańskiego
Data założenia

1857

Data likwidacji

1890

Państwo

Wielkie Księstwo Poznańskie

Siedziba

Poznań

Rodzaj banku

spółka akcyjna

Prowincjonalny Bank Akcyjny Wielkiego Księstwa Poznańskiego (niem. Provinzial-Aktienbank des Grossherzogthums Posen) – bank emisyjny (spółka akcyjna) działający w Poznaniu w latach 1857-1890. Był jedynym bankiem emisyjnym w historii miasta i pierwszym o strukturze spółki akcyjnej[1].

Powołanie w Poznaniu banku posiadającego przywilej emisji banknotów i not emisyjnych był dowodem zaufania władz centralnych i wyróżnieniem dla miasta. Poznań stał się w ten sposób znaczącym miastem w systemie bankowym państwa pruskiego. Kapitał zakładowy wynosił milion talarów i został rozpisany na 2000 akcji po 500 talarów płatnych ratalnie. Jeden akcjonariusz mógł nabyć najwyżej sto akcji. Do czynności banku należało: dyskonto weksli, udzielanie kredytów i pożyczek krótkoterminowych, skup i sprzedaż walut i metali szlachetnych. Na czele banku stała 12-osobowa rada administracyjna (potem nadzorcza) składająca się z poznańskich kupców, bankierów i urzędników. Bank miał także za cel wspieranie i ożywianie handlu, jednak zadanie to wykonywał w stopniu marginalnym (m.in. wspierał cukrownictwo, udzielał pożyczek miastu i zamożniejszym kupcom). Instytucja rozwiązała się w 1890 wraz z utratą przywilejów emisyjnych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Anna Bitner-Nowak, Wielkie i małe pieniądze. Bankowość w Poznaniu w XIX i na początku XX wieku, w: Kronika Miasta Poznania, nr 2/1997, s.11-12, ISSN 0137-3552