Przejdź do zawartości

Prywatne Muzeum im. Tadeusza Balickiego w Młynarach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prywatne Muzeum im. Tadeusza Balickiego w Młynarach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Młynary

Adres

ul. Chopina 1

Data założenia

1970

Zakres zbiorów

zbiory historyczne i etnograficzne

Wielkość zbiorów

ok. 4.000

Powierzchnia ekspozycji

ok. 200 m²

Dyrektor

Ludwika Balicka - właścicielka

Położenie na mapie Młynar
Mapa konturowa Młynar, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Prywatne Muzeum im. Tadeusza Balickiego w Młynarach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Prywatne Muzeum im. Tadeusza Balickiego w Młynarach”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Prywatne Muzeum im. Tadeusza Balickiego w Młynarach”
Położenie na mapie powiatu elbląskiego
Mapa konturowa powiatu elbląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Prywatne Muzeum im. Tadeusza Balickiego w Młynarach”
Położenie na mapie gminy Młynary
Mapa konturowa gminy Młynary, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Prywatne Muzeum im. Tadeusza Balickiego w Młynarach”
Ziemia54°11′10,88″N 19°43′13,32″E/54,186356 19,720367

Prywatne Muzeum im. Tadeusza Balickiego w Młynarachmuzeum z siedzibą w Młynarach. Placówka jest prowadzona przez Ludwikę Balicką, córkę Tadeusza Balickiego, a patronat nad zbiorami sprawuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”.

Początki zbiorów sięgają 1946 roku, kiedy to Tadeusz Balicki - miejscowy regionalista i animator kultury - zaczął gromadzić eksponaty, znajdowane m.in. podczas rozbiórek i prac ziemnych. W 1956 roku zaczął udostępniać swoje zbiory, do połowy lat 60. XX wieku służyła do tego niewielka salka obok miejscowego kina. Następnie kolekcja została przeniesiona do prywatnego domu Balickiego. W 1970 roku patronat nad zbiorami objęło Stowarzyszenie "Pojezierze". Wówczas też kolekcję przekształcono w Izbę Pamiątek Historycznych.
Tadeusz Balicki zmarł w 2003 roku, a kolekcją zaopiekowała się jego córka, Ludwika. Mimo licznych ofert kupna zbiorów, zdecydowała ona o pozostawieniu ich w rękach rodziny. Izba została przekształcona w Prywatne Muzeum, które otrzymało imię swojego założyciela.

Na zbiory muzeum składają eksponaty i pamiątki:

Zwiedzanie muzeum odbywa się po uprzednim, telefonicznym uzgodnieniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]