Przełączka pod Palcem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przełączka pod Palcem
Ilustracja
Widok z Liptowskich Murów
Państwo

 Słowacja

Wysokość

ok. 2210 m n.p.m.

Pasmo

Tatry, Karpaty

Sąsiednie szczyty

Mały Koprowy Wierch, Palec

brak współrzędnych

Przełączka pod Palcem (słow. Štrbina za Palcom, ok. 2210 m) – przełączka w grani Pośredniego Wierszyka w słowackiej części Tatr Wysokich. Znajduje się pomiędzy Małym Koprowym Wierchem na północnym wschodzie a turnią Palec[1]. Po drugiej stronie tej turni jest Przełączka ku Palcu oddzielająca go od Niżniego Pośredniego Wierszyka na południowym zachodzie[2]. Przy przejściu granią turnię Palec można łatwo obejść po obydwu stronach grani[1].

Nazwy obiektów w Pośrednim Wierszyku po raz pierwszy opublikował Andrzej Skłodowski w numerze 1 czasopisma Taternik. Nie podał nazwy Przełączki ku Palcu[1], występuje ona jednak w Czterojęzycznym słowniku nazw geograficznych Tatr[2].

Obydwie przełączki przy Palcu są w widoku od północy najwybitniejszym z wszystkich wcięć w Pośrednim Wierszyku. W kierunku Doliny Piarżystej opadają z nich rynny, wkrótce pod granią łączące się w duży Żleb ku Palcu. Uchodzi on do sporej zatoki wcinającej się w północną ścianę Pośredniego Wierszyka. Do tej samej zatoki uchodzi żleb z prawej strony ściany Małego Koprowego Wierchu. Zsypujący się nimi materiał skalny tworzy wielki stożek piargowy znajdujący się bezpośrednio nad skalnym progiem Doliny Piarżystej. Na południowy zachód, do dna Doliny Hlińskiej, z Przełączki pod Palcem również opada żleb. Ma wylot na wysokości około 1900 m, nieco powyżej najwyżej położonej kępy kosodrzewiny. Najniższa jego część jest głęboko wcięta, lita i wygładzona. Około 80 m powyżej wylotu koryto żlebu zablokowane jest olbrzymim głazem. Można przejść przez okno skalne pod tym głazem, ale prawie zawsze wiąże się to z prysznicem wodnym. Zimą dolne progi są zawalone śniegiem i wówczas wyjście tym żlebem na grań Pośredniego Wierszyka jest łatwiejsze[1].

Pośredni Wierszyk jest wyłączony z ruchu turystycznego, mogą na nim natomiast uprawiać wspinaczkę taternicy. Na Przełączkę pod Palcem są dwie drogi wspinaczkowe:

  1. Granią od Koprowego Wierchu do Niżniej Przybylińskiej Przełęczy; 0+ w skali tatrzańskiej (z ominięciem Palca), czas przejścia 2 godz.
  2. Z Doliny Hlińskiej, południowo-zachodnim żlebem; I, miejsce II , 1 godz.
  3. Północnym żlebem; I, zimą umiarkowanie stromy śnieg, 1 godz., latem trudności nieznane[1].
Widok z Liptowskich Murów

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Władysław Cywiński. Grań Baszt. Przewodnik szczegółowy, tom 15. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2009, ISBN 978-83-7104-041-2.
  2. a b Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [online] [dostęp 2021-02-20] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24].