Pseudotaxus chienii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pseudotaxus chienii
Systematyka[1][2]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klad nagonasienne
Rząd cyprysowce
Rodzina cisowate
Rodzaj Pseudotaxus
Nazwa systematyczna
Pseudotaxus chienii (W.C.Cheng) W.C.Cheng
Res. Notes Forest. Inst. Natl. Centr. Univ. Nanking, Dendrol. Ser. 1: 1 1947[3]
Synonimy
  • Taxus chienii W. C. Cheng
  • Nothotaxus chienii (W. C. Cheng) Florin[4]

Pseudotaxus chieniigatunek krzewu z monotypowego[a] rodzaju Pseudotaxus z rodziny cisowatych (Taxaceae). Rośnie w wieczniezielonych lasach liściastych do wysokości 1000 m n.p.m. w chińskich prowincjach Guangdong, Kuangsi, Hunan, Jiangxi i Zhejiang[4][5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Krzew osiągający do 4 m wysokości. Kora na pniu jest szaro-brązowa i schodzi pasami. Rozgałęzienia na głównych pniach są okółkowe, na końcach pędów gałązki wyrastają pojedynczo lub niemal naprzeciwlegle[4][5].
Liście
Skrętoległe, ale ułożone są najpierw V-kształtnie, a na starszych roślinach dwurzędowo. Mają kształt równowąsko lancetowaty, osadzone są na krótkim ogonku (do 1 mm długości). Mają od 1,2 do 2,5 cm długości i ok. 3 mm szerokości. Początkowo jasnozielone, z czasem stają się ciemnozielone, od spodu z dwoma białawymi lub sinymi paskami aparatów szparkowych. Na szczycie są tępe, ale z osadzonym ostrzem[4][5].
Organy generatywne
Zebrane w rozdzielnopłciowe strobile. Męskie osiągają 3 mm długości. Strobile żeńskie są zredukowane do pojedynczej zalążni stojącej na krótkiej osi okrytej łuskami. Po zapłodnieniu powstaje pojedyncze, bezskrzydełkowe nasiono o długości ok. 5 mm i szerokości ok. 4 mm, otoczone dzwonkowatą, mięsistą, białą osnówką[4][5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W 1996 roku opisany został gatunek Pseudotaxus liana, różniący się od P. chienii szerszymi, grubszymi, skórzastymi liśćmi osiągającymi 1,3-2,8 cm długości i 3,5-5,5 mm szerokości. Status tego taksonu pozostaje jednak niejasny (Flora of China).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website - Seed Plant Evolution. 2001–.
  2. Christenhusz, M.J.M., J.L. Reveal, A. Farjon, M.F. Gardner, R.R. Mill, and M.W. Chase (2011). A new classification and linear sequence of extant gymnosperms. Phytotaxa 19: 55-70.
  3. Pseudotaxus chienii (ang.). W: The Plant List [on-line]. The Kew Gardens i in.. [dostęp 2011-11-21].
  4. a b c d e Pseudotaxus chienii (ang.). W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2011-11-21].
  5. a b c d John Silba: Encyclopaedia Coniferae. Harold N. Moldenkeand, Alma L. Moldenke, 1986, s. 198, seria: Phytologia Memoroirs VIII.