Pulaski (narzędzie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
„Pulaski” to narzędzie będące połączeniem topora i ciesaka
Wynalazca narzędzia Ed Pulaski w roku 1910

Pulaskinarzędzie będące połączeniem topora i ciesaka znajdujące się na wyposażeniu jednostek ratowniczych walczących z pożarami lasów w Stanach Zjednoczonych, wynalezione przez Eda Pulaskiego (1866–1931) w roku 1911[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ed Pulaski dołączył do Służby Leśnej Stanów Zjednoczonych, gdy miał 40 lat pracując wcześniej między innymi jako górnik i kowal. W 1910 stał się bohaterem podczas Wielkiego Pożaru, który w 36 godzin strawił ponad trzy miliony akrów w trzech amerykańskich stanach: Idaho, Montanie i Waszyngtonie. Pulaski, uwięziony przez szalejący ogień, uratował większość swoich ludzi, ukrywając się przez wiele godzin w starym szybie kopalnianym, dopóki ogień na zewnątrz nie ustąpił. Lecząc się z własnych poważnych ran, Ed Pulaski postanowił opracować narzędzie, które mogłoby pełnić funkcje najbardziej podstawowego ale i niezbędnego wyposażenia przeciwpożarowego. Przed 1911 opracowano podobne narzędzia do usuwania ziemi, uprawy roli i zwalczania pożarów. Pulaski skupił swoją uwagę na narzędziu wymyślonym przez jego przełożonego Williama Weigle’a, które było kombinacją topora, motyki i łopaty. W swoim warsztacie kowalskim Ed Pulaski zmodyfikował to narzędzie pozbywając się łopaty i wydłużając ostrza topora i ciesaka – w ten sposób powstał „Pulaski”[1].

Amerykańscy strażacy zaczęli regularnie korzystać z „Pulaskiego” na początku lat 20. XX wieku, kiedy to stał się standardowym narzędziem do walki z pożarami do czasów współczesnych. Powszechnym zastosowaniem „Pulaskiego” jest tworzenie pasów przeciwpożarowych – odcinków ziemi pozbawionych roślinności, które mogą powstrzymywać pożary lasów. Strażacy ścinają drzewa toporem, odcinają korzenie i krzewy ostrzem ciesaka, a jego szeroką częścią wykopują bariery[1].

Narzędzie na przestrzeni ponad 100 lat pozostało w dużej mierze niezmienione w swojej konstrukcji. Oryginalny prototyp Eda Pulaskiego jest wystawiony w Muzeum Górnictwa Dystryktu Wallace w mieście Wallace w stanie Idaho. Jego inicjały są wygrawerowane na przecięciu topora i ciesaka[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d What’s a Pulaski?. American Experience. [dostęp 2019-10-24]. (ang.).