Purson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Purson – w tradycji okultystycznej demon, upadły anioł, król piekła. Znany również pod imionami Kurson i Pursan. Rozporządza 22 legionami duchów. W Sztuce Goecji jest dwudziestym, a w Pseudomonarchii Daemonum jedenastym duchem. Przed upadkiem przynależał do Chóru Cnót i Tronów[1]. Według Praktyki Tajemnej Wiedzy Magicznej[2] jest trzecim generalnym adiunktem cesarza.

W demonologii[edytuj | edytuj kod]

By go przywołać i podporządkować potrzebna jest jego pieczęć, która według Sztuki Goecji powinna być zrobiona ze złota.

Pomaga znaleźć rzeczy ukryte, w tym i skarby. Nie jest dla niego zagadką wiedza przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Udziela odpowiedzi na pytania dotyczące wszystkich spraw ziemskich jak i również dotyczących boskości oraz stworzenia świata.

Ukazuje się pod postacią człowieka w kostiumie z danej epoki, z lwią twarzą, który trzyma żmiję lub zaskrońca, czasami dosiada niedźwiedzia. Może przyjmować postać ludzką albo eteryczną. Zawsze poprzedza go głos trąbek. Towarzyszą mu dobre duchy opiekuńcze, których jest ojcem i które przynależą do Chóru Cnót lub Chóru Tronów.

W kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lewis Spence: An Encyclopaedia of Occultism: A compendium of information on the occult sciences, occult personalities, psychic science, magic, demonology, spiritism and mysticism. 1920.
  2. Praktyka Tajemnej Wiedzy Magicznej. PG Elektronics, 2001, s. 36. ISBN 83-903270-1-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]