Pustułka seszelska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pustułka seszelska
Falco araeus[1]
(Oberholser, 1917)
Pustułka seszelska
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd sokołowe
Rodzina sokołowate
Podrodzina sokoły
Rodzaj Falco
Gatunek pustułka seszelska
Synonimy
  • Cerchneis araea Oberholser, 1917[2]
  • Falco araea (Oberholser, 1917)[1]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Pustułka seszelska (Falco araeus) – gatunek małego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). To endemiczny gatunek dla Seszeli na których jest jedynym ptasim drapieżnikiem. W seszelskim języku kreolskim określa się go mianem Katiti po jego głośnym, przenikliwym głosie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

To najmniejszy gatunek pustułki - ma 18-23 cm długości oraz 40-45 cm rozpiętości skrzydeł. Skrzydła są dość krótkie i na końcach zaokrąglone. Górna część ciała dorosłych samców jest rudawo brązowa z czarnymi plamkami, podczas gdy dolna nieplamkowana i ciemnożółta. Głowa i kuper mają ciemną niebiesko-szarą barwę. Ogon jest również niebiesko-szary, ale posiada czarne paski. Dziób jest czarny, a stopy i woskówka są żółte. Samica wyglądają podobnie do samców, ale są nieco większej i bardziej matowe (jaśniejsze). Osobniki młodociane mają brązową, łuskowatą głowę z plamkami na piersiach i płowożółte końcówki sterówek.

Środowisko[edytuj | edytuj kod]

Spotkać go można w lasach, buszu i obszarach rolnych oraz w pobliżu skalistych zboczy i domostw. Rzadko zawisa w powietrzu. Zamiast tego poluje poprzez siadanie na wyeksponowanych gałęziach i czekanie na ofiarę. Gdy wybierze odpowiednią lotem nurkowym chwyta ją. Jaszczurki, zwłaszcza gekony zielone z rodzaju Phelsuma i jaszczurki Mabuya stanowią 92% ich diety. Czasem polują też na małe ptaki, żaby, szczury i owady.

Terytorium lęgowe obejmuje prawie 40 ha - to najmniejsza powierzchnia zajmowana przez ptasiego drapieżnika. Okres lęgowy trwa od sierpnia do października. Gniazda umieszczają na klifach, drzewach i budynkach. Stanowi je proste zagłębienie wyskrobane szponami, bez użycia dodatkowych materiałów na gniazdo. Samica składa 2-3 białe jaja z brązowymi plamkami. Wysiadywane są 28-31 dni. Młode ptaki stają się lotne po 35-42 dniach i od tego czasu trzymają się z rodzicami jeszcze przez kolejnych 14 tygodni.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Populację pustułki seszelskiej szacuje się na około 800 ptaków i uznaje się ten gatunek za stosunkowo wysoki ryzyku wymarcia. Gniazdowanie prowadzone na nizinach kończy się wysokim poziomem niepowodzeń, w 70-80% przypadków. Rozmnażał się prawdopodobnie na całych obszarze granitowych centralnych Seszeli, ale obecnie wiadomo, że lęgnie się jedynie na wybranych wyspach Seszeli - Mahé, Silhouette, na Wyspie Północnej, Praslin i paru innych sąsiednich wyspach. Na wyspie Praslin w 1977 roku dokonano reintrodukcji tej pustułki.

Uważa się, że za zmniejszanie liczby pustułek seszelskich odpowiada niszczenie naturalnych siedlisk w wyniku wycinki drzew, rozwoju osadnictwa i pożarów, jak również grabieży jaj i młodych oraz konkurencji z gatunkami introdukowanymi tu przez człowieka. Szczury, koty i płomykówki obniżyły liczebność jaszczurek od których zależy populacja pustułek. Poza tym gatunki te podbierają jaja i pisklęta. Płomykówka i majna brunatna często zajmują miejsca gniazdowania właściwe dla pustułki.

Obecnie prześladowania ze strony człowieka zdarzają się rzadko. W przeszłości pustułki seszelskie zabijano ze względu na posądzenia o porywanie kurcząt i przesądy, które mówiły, że są omenami śmierci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Falco araeus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Seychelles Kestrel (Falco araea) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 11 stycznia 2011].
  3. Falco araea [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2011-01-11] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Species factsheet: Falco araea(2007) . Pobrano z http://www.birdlife.org 30/7/2007.
  • Ferguson-Lees, James & Christie, David A. (2001) Raptors of the World, Christopher Helm, London.
  • Malcolm Penny (1974) The Birds of Seychelles and the Outlying Islands, Collins, London.
  • Skerrett, Adrian; Bullock, Ian & Disley, Tony (2001) Birds of Seychelles, Christopher Helm, London.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]