Pusty dom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pusty dom
The Adventure of the Empty House
Ilustracja
Zaskoczony Watson
Autor Arthur Conan Doyle
Typ utworu kryminał
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1903

Pusty dom lub Przygoda w pustym domu (ang. The Adventure of the Empty House) – opowiadanie Arthura Conana Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie, pierwsze ze zbioru Powrót Sherlocka Holmesa. Autor, poniekąd zmuszony do stworzenia dzieła przez fanów serii, umieścił je potem na szóstej pozycji swojej własnej listy ulubionych krótkich opowiadań o Holmesie[1].

Opis fabuły[edytuj]

Sherlock Holmes w przebraniu podstarzałego księgarza dostaje się do domu Watsona. Przeprasza, że okazał mu nieuprzejmość na ulicy, kiedy to doktor wytrącił mu z rąk stertę książek. Następnie Holmes ujawnia się, co dla jego przyjaciela, wciąż przekonanego o śmierci Holmesa, jest dużym szokiem. Detektyw wyjaśnia, że nigdy nie wpadł do wodospadu Reichenbach, jak to Watson błędnie wywnioskował. Okazuje się, iż Holmes wykorzystując swoje nieprzeciętne umiejętności w zakresie bartitsu, zepchnął w przepaść swojego przeciwnika, profesora Moriarty'ego, i chcąc, aby pozostali członkowie organizacji, którą rozpracowywał, sądzili, że zmarł, ukrywa się, dając znaki życia jedynie swemu bratu, Mycroftowi.

Holmes proponuje Watsonowi, aby jeszcze tego samego wieczoru uczestniczył z nim w operacji mającej na celu aresztowanie pułkownika Sebastiana Morana. Akcja, opierająca się na sprytnym podstępie detektywa, który, wiedząc, że Moran będzie chciał go zlikwidować, umieszcza w oknie swego pokoju woskową figurę, tak, aby wydawało się, że w pomieszczeniu znajduje się żywa osoba, kończy się powodzeniem. Pułkownik w próbie zamachu na Holmesa używa tej samej broni, którą przedtem popełnił zabójstwo Ronalda Adaira i zagadkowa śmierć znalezionego z kulą rewolwerową w głowie mężczyzny zostaje wyjaśniona.

Przypisy