Pusty dom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pusty dom
The Adventure of the Empty House
{{{nazwa}}}
Zaskoczony Watson
Autor Arthur Conan Doyle
Miejsce wydania  Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 1903
Typ utworu kryminał
poprzednia
Ostatnia zagadka
następna
Przedsiębiorca budowlany z Norwood

Pusty dom lub Przygoda w pustym domu (ang. The Adventure of the Empty House) – opowiadanie Arthura Conana Doyle'a o detektywie Sherlocku Holmesie, pierwsze ze zbioru Powrót Sherlocka Holmesa. Autor, poniekąd zmuszony do stworzenia dzieła przez fanów serii, umieścił je potem na szóstej pozycji swojej własnej listy ulubionych krótkich opowiadań o Holmesie[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Sherlock Holmes w przebraniu podstarzałego księgarza dostaje się do domu Watsona. Przeprasza, że okazał mu nieuprzejmość na ulicy, kiedy to doktor wytrącił mu z rąk stertę książek. Następnie Holmes ujawnia się, co dla jego przyjaciela, wciąż przekonanego o śmierci Holmesa, jest dużym szokiem. Detektyw wyjaśnia, że nigdy nie wpadł do wodospadu Reichenbach, jak to Watson błędnie wywnioskował. Okazuje się, iż Holmes wykorzystując swoje nieprzeciętne umiejętności w zakresie bartitsu, zepchnął w przepaść swojego przeciwnika, profesora Moriarty'ego, i chcąc, aby pozostali członkowie organizacji, którą rozpracowywał, sądzili, że zmarł, ukrywa się, dając znaki życia jedynie swemu bratu, Mycroftowi.

Holmes proponuje Watsonowi, aby jeszcze tego samego wieczoru uczestniczył z nim w operacji mającej na celu aresztowanie pułkownika Sebastiana Morana. Akcja, opierająca się na sprytnym podstępie detektywa, który, wiedząc, że Moran będzie chciał go zlikwidować, umieszcza w oknie swego pokoju woskową figurę, tak, aby wydawało się, że w pomieszczeniu znajduje się żywa osoba, kończy się powodzeniem. Pułkownik w próbie zamachu na Holmesa używa tej samej broni, którą przedtem popełnił zabójstwo Ronalda Adaira i zagadkowa śmierć znalezionego z kulą rewolwerową w głowie mężczyzny zostaje wyjaśniona.

Przypisy