Doktor Watson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John H. Watson
Ilustracja
Doktor Watson (z lewej) i Sherlock Holmes
na ilustracji Sidneya Pageta
Seria cykl o Sherlocku Holmesie
Pierwszy występ Studium w szkarłacie
Ostatni występ Jego ostatni ukłon
Twórca postaci Arthur Conan Doyle
Odtwórca roli Nigel Bruce,
Patrick Macnee,
Kenneth Welsh,
David Burke
Edward Hardwicke,
Jude Law,
Martin Freeman
Data urodzenia 7 lipca 1852
Zawód lekarz
Narodowość Brytyjczyk
Małżeństwo Mary Morstan

Doktor John H. Watson (ur. 7 lipca 1852[1]) – postać literacka stworzona przez Arthura Conan Doyle'a w cyklu utworów o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie. Lekarz i pisarz, współlokator, przyjaciel i powiernik Sherlocka Holmesa.

Życiorys[edytuj]

Ukończył Uniwersytet Londyński, a następnie kurs chirurgów wojskowych w 1878 roku. W tym samym roku wybuchła II wojna afgańska, w której brał udział jako lekarz wojskowy. Ranny, a następnie ciężko chory na tyfus, został zdemobilizowany i wrócił do Anglii. Zamieszkał na Baker Street 221b razem z Sherlockiem Holmesem, będąc współpracownikiem i kronikarzem sukcesów detektywa. Po latach kawalerskiego życia ożenił się z panną Morstan (jedną z bohaterek powieści Znak czterech), wyprowadził się z Baker Street i otworzył praktykę lekarską w dzielnicy Paddington. Jednak od czasu do czasu współpracował z Holmesem przy rozwiązywaniu zagadkowych spraw kryminalnych[2]. Jest narratorem większości kanonicznych przygód Holmesa[3].

Imię[edytuj]

W opowieściach o Sherlocku Holmesie imię doktora Watsona jest wymienione tylko trzykrotnie. Dwa razy Watson jest nazwany Johnem H. (Studium w szkarłacie i Tajemnicza śmierć przy moście), a raz – przez żonę – Jamesem (Człowiek z wywiniętą wargą). Zdaniem brytyjskiej pisarki, Dorothy L. Sayers, w tym wypadku „H” jest pierwszą literą, pochodzącego z jęz. gaelickiego szkockiego, imienia „Hamish”, którego angielskim odpowiednikiem jest „James”[4].

Przypisy

  1. Birthday of Sherlock Holmes' sidekick, Dr. Watson – History.com This Day in History – 7 July 1852. History.com. Retrieved on 23 August 2011.
  2. John H. Watson w Encyklopedii Artura Conan Doyle'a (ang.)
  3. Wyjątkami są Żołnierz o bladym obliczu i Lwia grzywa których narratorem jest Holmes oraz Klejnot Mazarina i Jego ostatni ukłon opowiadanych w trzeciej osobie.
  4. Dorothy L. Sayers, Dr. Watson's Christian Name, w: Unpopular Opinions, Victor Gollancz, London 1946, s. 148–151