Doktor Watson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John H. Watson
Doktor Watson (po lewej) i Sherlock Holmesna ilustracji Sidneya Pageta
Doktor Watson (po lewej) i Sherlock Holmes
na ilustracji Sidneya Pageta
Seria cykl o Sherlocku Holmesie
Pierwszy występ Studium w szkarłacie
Ostatni występ Jego ostatni ukłon
Twórca postaci Arthur Conan Doyle
Odtwórca roli Nigel Bruce,
Patrick Macnee,
Kenneth Welsh,
David Burke
Edward Hardwicke,
Jude Law,
Martin Freeman
Informacje
Charakterystyka lekarz
Narodowość Brytyjczyk
Współmałżonek Mary Morstan

Doktor John H. Watson (ur. 7 lipca 1852[1]) – postać literacka stworzona przez Arthura Conan Doyle'a w cyklu utworów o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie. Lekarz i pisarz, współlokator, przyjaciel i powiernik Sherlocka Holmesa.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Uniwersytet Londyński, a następnie kurs chirurgów wojskowych w 1878 roku. W tym samym roku wybuchła II wojna afgańska, w której brał udział jako lekarz wojskowy. Ranny, a następnie ciężko chory na tyfus, został zdemobilizowany i wrócił do Anglii. Zamieszkał na Baker Street 221b razem z Sherlockiem Holmesem, będąc współpracownikiem i kronikarzem sukcesów detektywa. Po latach kawalerskiego życia ożenił się z panną Morstan (jedną z bohaterek powieści Znak czterech), wyprowadził się z Baker Street i otworzył praktykę lekarską w dzielnicy Paddington. Jednak od czasu do czasu współpracował z Holmesem przy rozwiązywaniu zagadkowych spraw kryminalnych.

Imię[edytuj | edytuj kod]

W opowieściach o Sherlocku Holmesie imię doktora Watsona jest wymienione tylko trzykrotnie. Dwa razy Watson jest nazwany Johnem H. (Studium w szkarłacie i Tajemnicza śmierć przy moście), a raz – przez żonę – Jamesem (Człowiek z wywiniętą wargą). Wg brytyjskiej pisarki, Dorothy L. Sayers, w tym wypadku „H” jest pierwszą literą, pochodzącego z jęz. gaelickiego szkockiego, imienia „Hamish”, którego angielskim odpowiednikiem jest „James”[2].

Przypisy

  1. Birthday of Sherlock Holmes' sidekick, Dr. Watson – History.com This Day in History – 7 July 1852. History.com. Retrieved on 23 August 2011.
  2. Dorothy L. Sayers, Dr. Watson's Christian Name, w: Unpopular Opinions, Victor Gollancz, London 1946, s. 148–151