Przejdź do zawartości

Doktor Watson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John H. Watson
Postać z cyklu o Sherlocku Holmesie
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Studium w szkarłacie

Ostatnie wystąpienie

Jego ostatni ukłon

Twórca

Arthur Conan Doyle

Grany przez

Nigel Bruce,
Patrick Macnee,
Kenneth Welsh,
David Burke,
Edward Hardwicke,
Jude Law,
Martin Freeman

Dane biograficzne
Pochodzenie

brytyjskie

Data urodzenia

7 lipca 1852

Rodzina

Mary Morstan (żona)

Inne informacje
Zajęcie

lekarz

Doktor John H. Watson (ur. 7 lipca 1852[1]) – postać literacka stworzona przez Arthura Conana Doyle’a w cyklu utworów o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie. Lekarz i pisarz, współlokator, przyjaciel i powiernik Holmesa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Uniwersytecie Londyńskim, a następnie kurs chirurgów wojskowych w 1878. W tym samym roku wybuchła II wojna afgańska, w której brał udział jako lekarz wojskowy. Ranny, a następnie ciężko chory na tyfus, został zdemobilizowany i wrócił do Anglii. Zamieszkał na 221B Baker Street razem z Sherlockiem Holmesem, będąc współpracownikiem i kronikarzem sukcesów detektywa. Po latach kawalerskiego życia ożenił się z panną Morstan (jedną z bohaterek powieści Znak czterech), wyprowadził się z Baker Street i otworzył praktykę lekarską w dzielnicy Paddington. Jednak od czasu do czasu współpracował z Holmesem przy rozwiązywaniu zagadkowych spraw kryminalnych[2]. Jest narratorem większości kanonicznych przygód Holmesa[3].

Imię[edytuj | edytuj kod]

W opowieściach o Sherlocku Holmesie imię doktora Watsona jest wymienione tylko trzykrotnie. Dwa razy Watson jest nazwany Johnem H. (Studium w szkarłacie i Tajemnicza śmierć przy moście), a raz – przez żonę – Jamesem (Człowiek z wywiniętą wargą). Zdaniem brytyjskiej pisarki, Dorothy L. Sayers, w tym wypadku „H” jest pierwszą literą, pochodzącego z języka gaelickiego szkockiego, imienia „Hamish”, którego angielskim odpowiednikiem jest „James”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Birthday of Sherlock Holmes' sidekick, Dr. Watson – History.com This Day in History – 7 July 1852. history.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-24)].. History.com. Data dostępu : 23 sierpnia 2011.
  2. John H. Watson w Encyklopedii Arthura Conana Doyle’a (ang.).
  3. Wyjątkami są Żołnierz o bladym obliczu i Lwia grzywa których narratorem jest Holmes oraz Klejnot Mazarina i Jego ostatni ukłon opowiadanych w trzeciej osobie.
  4. Dorothy L. Sayers, Dr. Watson's Christian Name, w: Unpopular Opinions, Victor Gollancz, London 1946, s. 148–151.