Przejdź do zawartości

Quishing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Quishing – metoda oszustwa internetowego (forma phishingu[1]), polegająca na przekazaniu ofierze oszustwa do zeskanowania odpowiednio spreparowanego kodu QR[2].

Przygotowanie ataku[edytuj | edytuj kod]

Zniszczony kod QR w przestrzeni publicznej

Oszuści mogą znaleźć ofiarę korzystając z komunikatorów lub mediów społecznościowych i za ich pośrednictwem wysyłać jej spreparowany kod QR[3], możliwe jest także przekazanie kodu QR w inny sposób – na przykład na ulotce wręczonej na ulicy bądź poprzez umieszczenie kodu w miejscu publicznym[1] (w 2023 roku złapano na przykład oszustów rozklejających fałszywe kody QR na krakowskich parkomatach[4]).

Aby dodatkowo zachęcić ofiarę do zeskanowania kodu, stosuje się różne techniki manipulacyjne – na przykład: opisuje się go jako prowadzący do odbioru nagrody, dokonania płatności mobilnej[2], obiecuje się oszczędność czasu i ułatwienie życie lub straszy promocją ograniczoną czasowo[1].

Metody quishingu[edytuj | edytuj kod]

Kiedy ofiara zeskanuje przekazany przez hakera kod QR, zostaje przekierowana pod przygotowany przez niego adres – na przykład:

  • podobnie jak w przypadku tradycyjnych ataków phishingowych – strony internetowej do złudzenia przypominającej stronę banku lub innej wiarygodnej instytucji, wymagającej zalogowania – po podaniu danych logowania, są one przechwytywane przez atakującego[1][2];
  • strony umożliwiające dokonanie płatności – rzekomo pożądanej przez użytkownika (np. opłaty parkingowej),
  • strony pobierania złośliwego oprogramowania[2];
  • link uwierzytelniający logowanie na urządzeniu oszusta na konto użytkownika w danej aplikacji. Opisano przejmowanie w ten sposób dostępu do aplikacji Wiadomości od Google – działanie to umożliwia oszustowi czytanie wiadomości SMS ofiary, dostęp do listy kontaktów z urządzenia, wysyłkę SMS-ów w imieniu ofiary (także dodatkowo płatnych)[3].

Zapobieganie i obrona przed atakami quishingowymi[edytuj | edytuj kod]

Skanowanie kodu QR za pomocą aplikacji informującej pod jaki adres URL prowadzi zeskanowany kod

Jako główne metody ochrony przed atakami quishingowymi wskazuje się:

  • weryfikację wiarygodności kodu QR i powiązanego z nim opisu (np. na plakacie czy ulotce),
  • weryfikację autentyczności strony, na którą trafiło się po zeskanowaniu kodu[2],
  • zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku kodów QR z dołączoną wiadomością wzbudzającą szczególne emocje,
  • wyłączenie niezaufanym aplikacjom dostępu do kamery w urządzeniu mobilnym (w celu uniknięcia niezamierzonego zeskanowania kodu),
  • wykorzystywanie wyłącznie oficjalnych aplikacji do płatności w miejscach publicznych[1].

Każdy fakt padnięcia ofiarą podobnego oszustwa należy zgłosić policji[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Otwierasz kody QR z nieznanego źródła? Takie zachowanie może Cię drogo kosztować! [online] [dostęp 2024-03-26] [zarchiwizowane z adresu 2024-03-19].
  2. a b c d e Quishing – oszustwo z wykorzystaniem kodów QR [online] [dostęp 2024-03-26] [zarchiwizowane z adresu 2024-03-19].
  3. a b c Oszustwa z wykorzystaniem kodów QR [online], CERT Polska [dostęp 2024-03-26] [zarchiwizowane z adresu 2024-03-26].
  4. Fałszywe kody QR na krakowskich parkomatach. Oszuści w rękach policji [online], Wyborcza.pl, 18 lipca 2023 [dostęp 2024-03-26] [zarchiwizowane z adresu 2024-03-26].