Media społecznościowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Media społecznościowe (ang. social media [ˌsəʊʃəl ˈmiːdiə][1]) – określenie odnoszące się do ogólnie pojętego korzystania z internetowych i mobilnych technologii, by przekształcić komunikację w interaktywny dialog.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Andreas Kaplan i Michael Haenlein definiują media społecznościowe jako „grupę bazujących na internetowych rozwiązaniach aplikacji, które opierają się na ideologicznych i technologicznych podstawach Web 2.0 i które to umożliwiają tworzenie i wymianę wygenerowanych przez użytkowników treści”[2].

Media społecznościowe to media do społecznościowych interakcji w postaci rozbudowanego zestawu narzędzi komunikacyjnych wykraczających poza dotychczasową komunikację społecznościową. Dzięki wszechobecnej dostępności i skalowalności technik komunikacyjnych, media społecznościowe diametralnie zmieniły sposób komunikacji zarówno organizacji, społeczności, jak i indywidualnych użytkowników, oraz stały się naturalnym miejscem wymiany informacji[3].

Media społecznościowe podobnie jak media tradycyjne swój przekaz opierają o pismo, dźwięk, obraz i audiowizualność w nowej płaszczyźnie przestrzeni, zwanej wirtualną. Internet zlikwidował odległości geograficzne dla wykorzystania mediów społecznościowych, a podstawową różnicą z wcześniejszymi mediami jest interaktywność użytkowników. Nowy rodzaj mediów ma charakter społecznościowy i podstawowym celem jest komunikowanie się ludzi, budowanie relacji, publikowanie treści przez udostępnianie ich w różnej formie multimedialnej. „Cała definicja sieci społecznościowych, na których opierają się nowe media, wychodzi więc od człowieka. To on jest fundamentem nowego ładu medialnego i marketingowego. Ten nowy ład nie jest już oparty na konsumentach starej daty, których jedynym marzeniem było posiadanie. Dziś weszliśmy o szczebel wyżej i chcemy już nie tylko mieć, dziś chcemy mieć i być. Staliśmy się prosumentami - termin ten wywodzi się od angielskich słów professional/producer (twórca) i consumer (konsument). Dziś chcemy się angażować w tworzenie i promowanie marek albo jednocześnie sami produkować produkty czy usługi. Nie wystarczy nam już sam chleb i igrzyska, dziś chcemy brać udział w produkcji chleba i w igrzyskach, a nie być tylko widzami. Marketing musi uwzględnić te wymagania”[4].

Największym medium społecznościowym na świecie jest Facebook[5].

Media społecznościowe są celowo projektowane w taki sposób, aby były bardziej uzależniające, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę[6].

Klasyfikacja mediów społecznościowych[edytuj | edytuj kod]

Technologie mediów społecznościowych przybierają różne formy, m.in. blogów, sieci biznesowych, projektów zespołowych, biznesowych sieci społecznościowych, forów dyskusyjnych, mikroblogów, portali umożliwiających udostępnianie zdjęć, a także recenzowanie produktów/usług, zakładek społecznościowych, gier społecznościowych, portali (serwisów) społecznościowych, portali umożliwiających udostępnianie video oraz wirtualnych światów[7].

Cele[edytuj | edytuj kod]

Media społecznościowe są używane przez przedsiębiorstwa w celach marketingowych[8][9]. Media społecznościowe są również szeroko wykorzystywane w działaniach public relations[10].

Rozróżnienie mediów społecznościowych od mediów przemysłowych[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwa mogą zwracać się ku mediom społecznościowym jako mediom stworzonym przez konsumenta. We wszystkich definicjach mediów społecznościowych powszechnie pojawiającym się wątkiem jest zmieszanie technologii z interakcją społeczną dla współtworzenia wartości przedsiębiorstwa.

Ludzie zdobywają informacje, edukację, wiadomości oraz inne dane z mediów elektronicznych, jak i drukowanych. Media społecznościowe są dalekie przemysłowym oraz tradycyjnym mediom, takim jak gazety, czasopisma, telewizja czy film. Są stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne dla każdego, kto chce uzyskać lub opublikować informację w porównaniu z mediami przemysłowymi, które w ogólnym rozrachunku wymagają znaczących środków na opublikowanie informacji.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech zarówno dla mediów społecznościowych, jak i przemysłowych jest zdolność docierania do małej i dużej liczby odbiorców. Na przykład zarówno blog, jak i telewizja mogą zarówno nie dotrzeć do nikogo, jak i dotrzeć do milionowej publiczności. Niektóre z właściwości, które opisują różnice pomiędzy mediami przemysłowymi a społecznościowymi, to:

 • Zasięg – technologie zarówno przemysłowych, jak i społecznościowych mediów zapewniają łatwo skalowalną zdolność docierania do globalnej grupy osób. Jednak media przemysłowe używają scentralizowanego schematu odpowiedniego dla organizacji, produkcji i szerzenia, podczas gdy social media są (co wynika bezpośrednio z ich natury), bardziej zdecentralizowane, mniej hierarchiczne oraz zróżnicowane przez różnorakie aspekty produkcji i użytkowania.
 • Dostępność – środki oraz zasoby produkcyjne w mediach przemysłowych w całości należą do przedsiębiorstwa, którego są własnością lub do rządu. Zupełnie odwrotnie, niż w mediach społecznościowych, gdzie wszystkie narzędzia są publicznie i powszechnie dostępne niewielkim lub wręcz żadnym kosztem.
 • Użyteczność
 • Natychmiastowość
 • Trwałość

Media społecznościowe a dezinformacja[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2012 r. Departament Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SVR) ogłosił trzy zamknięte przetargi o wartości ponad 30 milionów rubli, których celem było opracowanie nowych metod monitorowania blogosfery. Głównym zadaniem była „masowa dystrybucja wiadomości informacyjnych w określonych sieciach społecznościowych w celu kształtowania opinii publicznej” (zob. dezinformacja). Były to trzy związane ze sobą projekty:

 • Dysput - pierwszy etap to monitoring treści blogosfery i sieci społecznościowych. Według dokumentacji przetargowej zadania to „badanie procesów kształtowania społeczności oraz rozpowszechniania informacji w sieciach społecznościowych” oraz „wyznaczenie czynników, które wpływają na popularność oraz szerokość rozchodzenia się informacji”;
 • Monitor-3 – drugi etap to „rozpracowywanie metod organizacji oraz kierowania w internecie wirtualną wspólnotą ekspertów, które służą stawianiu zadań oraz kontroli pracy w mediach społecznych jak również regularnemu otrzymywaniu od ekspertów informacji w obrębie zadanych tematów”;
 • Sztorm-12 – ostatni trzeci etap, który operuje umieszczaniem potrzebnych wywiadowi informacji w sieciach społecznościowych. Docelowo system jest przeznaczony zarówno dla prowadzenia sterowania świadomością masową zarówno w kraju, jak i za granicą[11][12][13][14][15].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. John C. Wells: Longman Pronunciation Dictionary. 2008. ISBN 978-1-4058-8118-0.
 2. Kaplan, Andreas M.; Michael Haenlein (2010): Users of the world, unite! The challenges and opportunities of Social Media. Business Horizons 53(1): 59–68.
 3. Poradnik startupowca: 10 sposobów na zbadanie klienta - mamstartup.pl
 4. Marcin Żukowski, Twoja firma w social media. Podręcznik marketingu internetowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, Wydawnictwo Helion 2016, s. 16.
 5. Tomasz Bonek, Raport Interaktywnie.com: Media społecznościowe'' 2019, 20 września 2019.
 6. Isobel Asher Hamilton: Social media - jak są projektowane, aby były bardziej uzależniające (pol.). 2018-07-18. [dostęp 2020-05-23].
 7. Aichner, T., Jacob, F.. Measuring the Degree of Corporate Social Media Use. „International Journal of Market Research”. 57 (2), s. 257–275, 2015. 
 8. Facebook Marketing Series.
 9. How 7 Top Brands Are Using Facebook’s New Ad Tools.
 10. Kaczmarek-Śliwińska, M. (2013). Public relations w przestrzeni mediów społecznościowych. Działania organizacji i jej pracowników. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej.
 11. Kommersant: Разведка займется социальными сетями.
 12. Новости NEWSru.com Российская разведка решила потратить 30 млн на отработку вброса нужной информации в соцсети.
 13. „Dysput”, „Monitor” i „Sztorm”. Rosyjski wywiad chce manipulować siecią.
 14. Belsat: Rosja otwiera nowy front wojny informacyjnej.
 15. Rosja otwiera nowy front wojny informacyjnej. Buduje system manipulowania za pośrednictwem sieci społecznościowych | wPolityce.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]