Różaniec rowerowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Różaniec rowerowy – obracanie głowicy możliwe jest za pomocą kciuka, bez odrywania dłoni od kierownicy.

Różaniec rowerowy – jedna z kilku istniejących materialnych form różańca modlitewnego. W odróżnieniu od innych, nie ma postaci sznura modlitewnego, a urządzenia montowanego na kierownicy roweru.

Główną funkcją różańca rowerowego jest ułatwienie odprawiania modlitwy różańcowej (oraz innych modlitw opartych na układzie paciorków w różańcu) w trakcie jazdy rowerem. Obrotowa głowica z przeskokiem na każdym paciorku różańcowym umożliwia przesuwanie paciorków bez potrzeby odrywania dłoni od kierownicy[1][2][3][4]. Obsługa różańca rowerowego nie wymaga także angażowania wzroku. Paciorki są wypukłe i wyczuwalne pod palcem. Dodatkowo, aktualne położenie głowicy wskazuje na liczbę odmówionych składowych modlitwy, umożliwiając przerwanie i dalsze podjęcie modlitwy, jeśli sytuacja w trakcie jazdy rowerem tego wymaga. Obciążenie poznawcze (cognitive load) generowane przez obsługę różańca rowerowego jest niewielkie – porównywalne do obsługi przerzutki rowerowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki różańca rowerowego sięgają 2015 r., kiedy to dr inż. Franciszek Rakowski wraz z projektantem Janem Buczkiem przystąpili do opracowywania pierwszych prototypów. 7 października 2018, podczas Mszy św. w kościele pokamedulskim na warszawskich Bielanach została poświęcona pierwsza partia różańców. Różaniec pojawił się w sprzedaży w 2018 roku w sześciu wersjach kolorystycznych[5].

Projekt[edytuj | edytuj kod]

Różaniec rowerowy składa się z elementów umożliwiających montaż do kierownicy roweru oraz z ruchomej obrotowej głowicy. Na głowicy umieszczonych jest 10 paciorków i krzyżyk. Ruchoma głowica występuje w dwóch głównych wersjach: plastikowej wykonanej z wtryskiwanego tworzywa ABS oraz drewnianej z drewna bukowego. Różaniec rowerowy jest objęty ochroną patentową na terenie Unii Europejskiej oraz jest zgłoszonym wzorem w Stanach Zjednoczonych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teleexpress, Różaniec rowerowy [online], teleexpress.tvp.pl [dostęp 2019-03-04].
  2. Jarosław Kumor, Przez odmawianie różańca na rowerze prawie spowodował wypadek. Tak wpadł na pomysł [online], Aleteia Polska, 28 listopada 2018 [dostęp 2019-03-04] (pol.).
  3. Nowość: rowerowy różaniec. By modlić się i jechać [online], Misyjne.pl, 16 listopada 2018 [dostęp 2019-03-04] (pol.).
  4. Różaniec na rowerze [online], tygodnikpowszechny.pl, 20 listopada 2018 [dostęp 2019-03-04] (pol.).
  5. rozaniecrowerowy.pl [online], rozaniecrowerowy.pl [dostęp 2019-03-04] (pol.).