Równość (polityka i socjologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Równość – kategoria filozofii społecznej i politycznej, porównująca wzajemny status ludzi.

Wyróżniana jest m.in.:

  • równość pozioma – jednakowe szanse dla jednakowych ludzi
  • równość pionowa – odmienne traktowanie różnych ludzi tak, aby zniwelować różnice spowodowane różnicami w wykształceniu, miejscu pochodzenia itp.
  • równouprawnienie polityczne – wszyscy są równi wobec prawa.

Z jednej strony można utrzymywać, że pełna równość jest sprzeczna z pełną wolnością, gdyż wymaga nałożenia ograniczeń na jednostki, co krępuje ich wolność. Działania ludzi nie są bowiem z natury identyczne (równe), a więc każde ludzkie działanie rodzi różnice (nierówność).

Jedną z głównych różnic pomiędzy prądami politycznymi są różnice w interpretowaniu tych pojęć i różny rozkład akcentów pomiędzy równością a wolnością. Liberalizm na przykład w swoich założeniach kładzie nacisk na wolność, jednak odbywa się to kosztem zwiększenia nierówności społecznych. Socjalizm z kolei (szczególnie socjalizm utopijny) domaga się pełnej równości, nawet kosztem wolności jednostek.

Według stanowiska anarchokomunizmu równość i wolność uzupełniają się wzajemnie. Zakłada on brak równości bez wolności. Jeśli bowiem nie ma wolności, ktoś wolność musi ograniczać, co oznacza, że nie jest równy innym, a zatem nie ma równości. Z kolei wolność bez równości oznacza, że jest to wolność tylko dla niektórych, co wyklucza panowanie powszechnej wolności.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]