Rąbaniska (Tatry)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baza namiotowa przed sezonem

Rąbaniska – dawna baza namiotowa PZA w polskich Tatrach. Znajdowała się przy drodze dojazdowej z Brzezin do schroniska PTTK „Murowaniec” w Dolinie Gąsienicowej, mniej więcej w połowie odległości od skrzyżowania szlaków na Psiej Trawce do tego schroniska. Położona była po orograficznie lewej stronie koryta Suchej Wody, a więc w Tatrach Zachodnich. Czynna była w sezonie letnim (lipiec-wrzesień). W miarę wolnych miejsc na noclegi przyjmowano również turystów. Baza położona była na bardzo kamienistym terenie, namioty rozbijano na podniesionych drewnianych pomostach. Była kuchnia polowa, zadaszona wiata i ogrodzenie elektryczne strzegące przed dzikimi zwierzętami.

Baza namiotowa od dawna była solą w oku Tatrzańskiego Parku Narodowego. Decyzją parku zlikwidowana została 20 sierpnia 2009. Motywowano to koniecznością ochrony przyrody. W tym samym roku również Słowacy zlikwidowali drugą bazę taterników na Polanie pod Wysoką.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czarny – czarny szlak z Brzezin przez Psią Trawkę do schroniska „Murowaniec”. Czas przejścia: 2:15 h, ↓ 1:45 h.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Nyka: Tatry polskie. Przewodnik. Wyd. XIII. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2003. ISBN 83-915859-1-3.
  • Taternicy mogą spać spokojnie. „Tatry”. 4 (30), s. 8, jesień 2009. TPN. ISSN 0867-4531. .
  • Tatry Wysokie i Bielskie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-26-8.