Przejdź do zawartości

RTAF-5

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
RTAF-5
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Tajlandia

Producent

Royal Thai Air Force

Typ

szkolny/patrolowy

Konstrukcja

metalowa

Załoga

2

Historia
Data oblotu

5 października 1984

Liczba egz.

1

Dane techniczne
Napęd

1 x silnik turbośmigłowy Allison 250-B17-C

Moc

313 kW (420 KM)

Wymiary
Rozpiętość

9,55 m
9,86 m (ze zbiornikami na końcach skrzydeł)

Długość

8,76 m

Wysokość

3,05 m

Powierzchnia nośna

15,66 m²

Profil skrzydła

NACA 632A415 (w części centralnej)
NACA 631A412 (na końcach)

Masa
Własna

1645 kg

Użyteczna

441 kg

Startowa

2086 kg

Do lądowania

2012 kg

Paliwa

227 kg

Osiągi
Prędkość maks.

463 km/h

Prędkość przelotowa

333 km/h

Prędkość minimalna

121 km/h

Wznoszenie maks. w locie poziomym

7,6 m/s

Pułap praktyczny

6100 m

Zasięg

869 km

Długotrwałość lotu

4 h 50 min

Rozbieg

540 m

Dobieg

381 m

Dane operacyjne
Uzbrojenie
4 węzły podskrzydłowe
Użytkownicy
Tajlandia

RTAF-5tajlandzki prototypowy samolot szkolny przeznaczony do zaawansowanego treningu, treningu bojowego oraz lotów patrolowych. Po wybudowaniu jednego samolotu dalsze prace zostały przerwane.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W 1976 roku inżynierowie tajlandzkiej instytucji Royal Thai Air Force - Office of Aeronautics and Aircraft Design Directorate of Aeronautical Engineering w Bangkoku podjęli próbę budowy lekkiego samolotu treningowego mającego również możliwość wypełniania zadań lekkiego samolotu szturmowego i patrolowego. Prace nie posuwały się zbyt szybko, jako że dopiero 5 października 1984 roku gotowy prototyp wzniósł się po raz pierwszy w powietrze. Przewidywano produkcję seryjną samolotu jednak podpisanie w 1982 roku umowy na licencyjną produkcję niemieckich samolotów RFB Fantrainer sprawiło, że dalsze prace nad maszyną mającą pełnić te same zadania uznano za bezcelowe i cały program budowy został przerwany. Do dnia dzisiejszego egzemplarz samolotu RTAF-5 można oglądać w Muzeum Królewskich Tajlandzkich Sił Powietrznych w Bangkoku.

Konstrukcja

[edytuj | edytuj kod]

RTAF-5 jest wolnonośnym, dwuosobowym, metalowym ramieniopłatem z krótkim kadłubem umieszczonym pomiędzy dwiema belkami ogonowymi. Belki zakończone są skośnymi statecznikami pionowymi połączonymi sterem wysokości. Kadłub o konstrukcji półskorupowej z dziobem wykonanym z włókna szklanego. W tylnej części kadłuba znajduje się silnik Allison 250-B17-C napędzający trójłopatowe śmigło pchające o średnicy 2,29 m umieszczone pomiędzy dwiema belkami ogonowymi. Kabina mieściła dwuosobową załogę w układzie tandem. Tylny fotel, umieszczony o 7,5 cm wyżej niż przedni zajmował pilot-instruktor. Usterzenie o prostokątnym obrysie. Skrzydło trójdzielne, dwudźwigarowe z centralną częścią będącą integralną częścią kadłuba o prostokątnym obrysie i częściami zewnętrznymi o trapezowym obrysie i wzniosem wynoszącym 3°. Na końcach skrzydeł zamontowano małe, opływowe zbiorniki paliwa. Skrzydło zaopatrzone w napędzane ręcznie lotki i elektrycznie klapy. Trójpodporowe podwozie z przednim podparciem, chowane w locie. Przednie koło do wnęki w kadłubie, podwozie główne do wnęk w belkach ogonowych. Pod skrzydłami miały znajdować się cztery węzły do podwieszania uzbrojenia o udźwigu 68 kg (węzły wewnętrzne) i 45 kg (węzły zewnętrzne).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]