Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
RTW Racibórz
Ilustracja
Pełna nazwa

RTW Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie

Data założenia

2016

Państwo

 Polska

Siedziba

Racibórz

Adres

ul. Zamkowa 2a

Prezes

Mariusz Miczek

Wiceprezes

Maciej Klimek

Sekcje

wioślarstwo
kajakarstwo

Ilustracja
Klubowe barwy wioseł
Strona internetowa
Wioślarze RV Ratibor na Odrze
Przystań RTW Racibórz – wygląd w 1913

RTW Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie – klub wioślarski w Raciborzu, członek Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich[1]. Stowarzyszenie kultury fizycznej zarejestrowane w roku 2018[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

RTW Racibórz nawiązuje do tradycji raciborskiego klubu Ruderverein Ratibor – najstarszego klubu wioślarskiego na Górnym Śląsku. Klub ten powstał w roku 1888 i działał do końca II wojny światowej, to jest do wysiedlenia Niemców z Raciborza. W roku 1913 na brzegiem Odry (obecny adres to: Zamkowa 2a) RV Ratibor wybudował przystań wioślarską (niem. „Bootshaus”). Od roku 1929 do końca II wojny klub organizował popularne wśród śląskich klubów regaty na Odrze, na trasie Racibórz-Koźle. Pod koniec swojego istnienia, był drugim najliczniejszym klubem wioślarskim na całym Śląsku[3].

W roku 2016 grupa lokalnych działaczy sportowych postanowiła reaktywować wioślarstwo w Raciborzu. W 2018 roku zostało to sformalizowane – doszło do zarejestrowania Raciborskiego Towarzystwa Wioślarskiego w ewidencji klubów sportowych nieprowadzących działalności gospodarczej Starosty Raciborskiego.

Działalność klubu[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze przed oficjalną rejestracją RTW, działacze uzyskali od Miasta Raciborza prawo do użytkowania budynku przystani dawnego RV Ratibor. Przeprowadzili remont tej przystani i przystąpili do pozyskiwania sprzętu wioślarskiego. Prowadzona ma być działalność wyczynowa, jak i rekreacyjna[4]. Swą działalność sportową klub rozpoczął od szkolenia kajakarskiego młodszych dzieci. Odbywa się ona w ramach Akademii Kajakowej, która pozyskała od Miasta Racibórz budynek w miejskim Parku Roth[5].

Wyniki sportowe[edytuj | edytuj kod]

Klub na obecnym etapie nie uczestniczy w rywalizacji sportowej. Prowadzi jedynie szkolenie dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wioślarstwo przed wojną. Historia najstarszego klubu na Górnym Śląsku pztw.pl [dostęp: 2019-04-03]
  2. Spis stowarzyszeń krs-online.com.pl [dostęp: 2019-04-03]
  3. Z dziejów raciborskiego sportu, Piotr Sprut, Racibórz 2006, s. 16-22, ISBN 83-89802-13-9
  4. Gratka dla fanów wioślarstwa. Reaktywacja Raciborskiego Towarzystwa Wioślarskiego naszraciborz.pl [dostęp: 2019-04-03]
  5. Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie otwiera szkółkę kajakarską w Parku Roth. raciborz.com.pl [dostęp: 2019-04-03]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]