Rada Doskonałości Naukowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rada Doskonałości Naukowej
Data utworzenia 2018
Siedziba Warszawa
Przewodniczący prof. Grzegorz Węgrzyn
brak współrzędnych

Rada Doskonałości Naukowej – polski organ państwowy powołany na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce[1], którego zadaniem jest działanie na rzecz rozwoju kadry naukowej. Jego kadencja rozpoczęła się 1 czerwca 2019.

Powstanie, zadania[edytuj | edytuj kod]

Radę powołała ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jej zadaniem jest dbanie o najwyższe standardy jakości działalności naukowej wymagane do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora. Docelowo ma ona zastąpić Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów[2].

W skład Rady wchodzi po 3 przedstawicieli każdej dyscypliny naukowej[2]. W dniach 12–30 kwietnia odbyły się wybory do Rady. Ich wynik ogłoszono 23 maja 2019[3]. Kadencja Rady rozpoczęła się 1 czerwca 2019[2].

Rada I kadencji składa się z 141 członków[4]. Zostali oni wybrani w wyborach, w których prawo do głosowania miało ponad 28 tys. osób (wszystkie osoby posiadające stopnień naukowy doktora habilitowanego i tytuł profesora). Frekwencja wyborcza w 2019 wyniosła 63%[5].

Pierwszym przewodniczącym Rady został prof. Grzegorz Węgrzyn. Na stanowisko to 4 czerwca 2019 mianował go minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin[6].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Członkowie Rady Doskonałości Naukowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]