Przejdź do zawartości

Rada Strażników

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rada Strażników Konstytucji (pers. شورای نگهبان قانون اساسی, Szura-je Negahban-e Qanun-e Assassi), zwana w skrócie Radą Strażników – dwunastoosobowy organ rządowy Islamskiej Republiki Iranu.

Zgodnie z konstytucją, rada powinna składać się z sześciu islamskich prawników „świadomych bieżących potrzeb i wyzwań w dniu nominacji” przez najwyższego przywódcę, oraz sześciu prawników „wyspecjalizowanych w różnych obszarach prawa, wybranych przez Madżlis spośród kandydatów nominowanych przez szefa władzy sądowniczej” (który z kolei nominowany jest przez najwyższego przywódcę)[1].

Zadaniem rady jest interpretacja konstytucji[2], nadzór nad wyborami, zatwierdzanie kandydatów na członków Zgromadzenia Ekspertów, prezydenta i członków parlamentu[3] oraz „zapewnianie zgodności praw zatwierdzanych przez Islamskie Zgromadzenie Konsultatywne z zasadami islamu i konstytucji”. Sprowadza się to do możliwości wetowania ustaw parlamentu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. art. 91, The Constitution of The Islamic Republic of Iran. Islamskie Zgromadzenie Konsultatywne. (ang.). (kopia z Internet Archive)
  2. art. 98 konstytucji
  3. art. 99 konstytucji
  4. art. 96 i 94 konstytucji

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]