Radio K.A.O.S.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Radio K.A.O.S
Wykonawca albumu studyjnego
Roger Waters
Wydany

15 czerwca 1987

Nagrywany

październik - grudzień 1986

Gatunek

New wave, Art rock, Rock elektroniczny

Długość

41:24

Wydawnictwo

Wielka Brytania EMI
Stany Zjednoczone Columbia

Producent

Roger Waters
Ian Ritchie
Nick Griffiths

Oceny
Album po albumie
The Pros and Cons of Hitch Hiking
(1984)
Radio K.A.O.S
(1987)
The Wall Live in Berlin
(1990)
Single z albumu Radio K.A.O.S
  1. „Radio Waves”
    Wydany: 11 maja 1987
  2. „Sunset Strip”
    Wydany: 12 września 1987
  3. „The Tide is Turning (After Live Aid)”
    Wydany: 16 listopada 1987
  4. „Who Needs Information”
    Wydany: 1988 (promocyjny)

Radio K.A.O.S. – druga solowa płyta Rogera Watersa, byłego lidera grupy rockowej Pink Floyd, wydana w 1987 roku.

Jest to pierwszy solowy album artysty po jego formalnym rozstaniu z Pink Floyd w 1985 roku.

Koncepcja albumu[edytuj | edytuj kod]

Po eksperymencie w postaci płyty When The Wind Blows ku zaskoczeniu wielu fanów Waters postanowił zrezygnować z pokazania się po raz kolejny od strony zgorzkniałego, widzącego świat w czarnych kolorach człowieka i dodać do swojej muzyki trochę radości.

W 1979 roku Waters poznał Jima Ladda na potrzeby radiowego filmu dokumentalnego o albumie The Wall. Był to początek przyjaźni, która trwa do dziś. Jim Ladd był inspiracją, gdy wniósł trochę światła do przyćmionych poglądów Waters na życie w Los Angeles, początkowo słuchając dziwacznego Fish Report z KMET. Waters coraz bardziej interesował się trudną sytuacją Ladda ze swoją stacją radiową KMET i jego ewentualnym zwolnieniem w celu zmiany formatu programu stacji w poszukiwaniu zysków z badania rynku. W 1985 Waters napisał piosenkę Get Back To Radio, która wydawała się wywodzić częściowo z doświadczeń Ladda, a częściowo ze wspomnień z dzieciństwa, kiedy Waters czule pamięta słuchanie Radia Luxembourg do późnych godzin nocnych jako dziecko[2].

Nagranie albumu, który roboczo nosił tytuł "Home" miało miejsce między październikiem a grudniem 1986 roku.

6 kwietnia 1987 roku w komunikacie prasowym ogłoszono pojawienie się albumu Radio K.A.O.S. i kolejną trasę koncertową. Podobnie jak The Wall, koncepcja Radia K.A.O.S. była postrzegana jako płyta, show sceniczne i film. Wzmianka o tych aspektach jest wspomniana w komunikacie prasowym, ale show koncertowe i wideo, nigdy nie zostały wydane.

Przed premierą albumu Waters przegrał proces z dawnymi kolegami z Pink Floyd o prawa do nazwy zespołu. W związku z tym oczekiwania były różne. Jedni sądzili, że z tego powodu przeniesie swoją frustrację na płytę i jeszcze większa dawka pesymizmu niż dotychczas odeśle go w muzyczny niebyt i na emeryturę. Inni sądzili, że zbierze w sobie wszelkie twórcze siły i będzie chciał zrobić poważną konkurencję ukazującemu się niemalże w tym samym czasie A Momentary Lapse of Reason (ostatecznie Radio K.A.O.S. wydane zostało 3 miesiące wcześniej)[2].

Concept album Watersa jest swoistym ostrzeżeniem przed wojną. Osiem kompozycji opracowanych w formie audycji radiowej opowiada o Jimie - szefie tytułowego radia K.A.O.S, który kontaktuje się z człowiekiem o imieniu Billy.

Billy ma 23 lata i jest Walijczykiem z Doliny Południowej Walii. Jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną, korzysta z wózka inwalidzkiego i jest zdolny poruszać tylko górną częścią ciała. Chociaż jest postrzegany jako osoba niepełnosprawna psychicznie, owa niepełnosprawność uczyniła z niego nadludzkiego geniusza, ponieważ ma on również zdolność samodzielnego słyszenia fal radiowych na wszystkich częstotliwościach.

Postać Billy'ego jest oparta na Christopherze Nolanie, młodym chłopcu z poważną niepełnosprawnością intelektualną, który został uznany za warzywo. Nie było nadziei, ale dzięki uporowi matki potrafił wszystkich zadziwić i tworzyć poezję i prozę, pisząc na maszynie za pomocą pałeczki dyrygenta przyklejonej do czoła[2].

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie utwory zostały napisane przez Rogera Watersa.

  1. "Radio Waves" – 4:58
  2. "Who Needs Information" – 5:55
  3. "Me or Him" – 5:23
  4. "The Powers That Be" – 4:36
  5. "Sunset Strip" – 4:45
  6. "Home" – 6:00
  7. "Four Minutes" – 4:00
  8. "The Tide Is Turning (After Live Aid)" – 5:43

KAOS jest sygnałem wywoławczym prawdziwej, niekomercyjnej stacji radiowej, nadającej z terenu uczelni Evergreen State College w Olympii w stanie Washington.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. allmusic ((( Radio K.A.O.S. > Overview )))
  2. a b c Radio K.A.O.S.. www.rogerwaters.org, 8 maja 1999. [dostęp 2013-01-17].
  3. Barry Miles i Andy Mabbett: Pink Floyd - The Visual Documentary. 1994. ISBN 0-7119-4109-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]